Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spolupracujte, hrozí protekcionismus, vzkazuje MMF zemím G20

Spolupracujte, hrozí protekcionismus, vzkazuje MMF zemím G20

15.03.2017 6:57
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Země skupiny G20 by měly spolupracovat, aby zabránily protekcionismu v době, kdy se zvyšují obavy z dopadů technologického pokroku na pracovní místa ve světě. Před nadcházející finanční schůzkou v Německu je k tomu vyzval Mezinárodní měnový fond (MMF). Odmítání obchodního protekcionismu budou na dvoudenním setkání G20 v německém Baden-Badenu (prvním od listopadového zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA) zřejmě prosazovat také ministři financí Evropské unie.

Blízkou budoucnost vidí MMF relativně příznivě. Globální růst by měl zrychlit (podle lednové prognózy v tomto roce na 3,4 procenta z loňských 3,1 procenta a v příštím roce na 3,6 procenta), především v souvislosti s upevňující se aktivitou vyspělých ekonomik a stabilizací na těch rozvíjejících se trzích, které byly pod tlakem. Střednědobý výhled už ale tak růžově nevypadá. Důvodem jsou jednak přetrvávající dědictví finanční krize, ale také nebezpečí, že strach z negativních důsledků globalizace a technologických změn vyústí v ochranářská opatření – s negativním dopadem na světový růst a obchod, varuje MMF.

„Stouply obavy z nechtěných - a často opomíjených - vedlejších účinků globální ekonomické integrace a technologické změny na pracovní místa a distribuci příjmů ve vyspělých ekonomikách,“ uvádí MMF v dokumentu o "rizicích a vyhlídkách", uvolněném v úterý. „Politické tlaky vedené na zvrácení těchto trendů by mohly vést k opatřením zahleděným do sebe, která narušují globální obchod, poškozují růst, aniž by výrazně pomáhala těm, které strukturální ekonomické proměny poškodily,“ tvrdí také.

Motorem růstu se má stát právě mezinárodní spolupráce. Státy s přebytky v bilancích zahraničního obchodu mají spolupracovat s těmi, které vykazují schodky. Ty země, které k tomu mají prostor, by měly podpořit růst fiskálními opatřeními, uvedl také MMF. Výzkumy MMF ukazují, že bránění nadměrné nerovnosti růstu pomáhá, spíše než aby jej brzdilo, napsala na blogu šéfka MMF Christine Lagardeová. V některých zemích by podle ní mohly pomoci vyšší minimální mzdy. Podpůrný efekt by mohly mít i změny v daňových režimech a systému sociální péče, a to včetně možnosti progresivnějšího zdanění příjmů, píše také Lagardeová, která se otáce nerovnosti věnovala také v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Kromě nebezpečí pozoruje nyní MMF ještě další riziko, kterým je podle něj překotné utahování finančních podmínek. To by mohlo vyvolat silnější odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů, uvádí dokument uvolněný den před večerním oznámením amerického Fedu o dalším zvýšení úrokových sazeb v USA, které trhy v podstatě považují za jisté.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank 20 největších ekonomik světa budou o globálních hospodářských problémech jednat v Baden-Badenu 17. a 18. března. Bude to první setkání G20 od zvolení Trumpa prezidentem USA. A je to právě návrh komuniké ministrů financí EU, který podle diplomatů zohledňuje právě tuto změnu. Ministři v něm potvrzují odhodlání „udržet otevřenou globální ekonomiku, odolávat protekcionismu a udržet v chodu globální hospodářskou spolupráci“, uvádí se podle ČTK v dokumentu. Stanovisko je zjevně namířeno proti postoji nové Trumpovy vlády a ochranářským tendencím, které prosazuje.  

Zdroje: IMF, ČTK

 
 
 
 

Čtěte více:

MMF: Čína musí hodně rychle řešit předlužení korporátního sektoru
05.01.2017 13:09
Čína musí urgentně řešit problém vysokého zadlužení firemního sektoru,...
MMF pro letošek více věří ekonomice Spojených států i Británie, zlepšil výhled
16.01.2017 16:56
Mezinárodní měnový fond (MMF) nechal odhady růstu světové ekonomiky p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu