Aktualizováno Ještě před měsícem se inflace pozvolna přibližovala k jednomu procentu, které je dolní hranicí tolerančního pásma ČNB. Listopad vše změnil a inflace vyskočila ještě o desetinu víc, než jsme očekávali, a dosáhla 1,5 %. Inflace se tak dostává na nejvyšší úroveň za poslední více než tři roky.
O rychlý nárůst inflace se postaraly v posledním měsíci hlavně potraviny, jejichž ceny se zvedly o 2,1 %. Ostatně v obchodech byl tentokrát docela zřetelně vidět nárůst mléčných výrobků. Potraviny byly nejenom dražší ve srovnání s říjnem, ale připlácíme si za ně i ve srovnání s loňským listopadem. Na inflaci se navíc podepsaly i vyšší ceny pohonných hmot, hbitě reagující na zvyšování cen ropy a jejích derivátů na světových trzích. A nakonec, jak uvádí statistický úřad, zafungovala vyšší poptávka a nejspíše i příprava na EET u stravovacích služeb.
Listopadovou inflací se zlomil trend, kdy na jedné straně klesaly ceny zboží a rostly ceny služeb. Nyní už jsme v módu, kdy se zvyšují ceny obojího. Zboží meziročně zdražilo o 1,5 %, služby o 1,7 %. A znamená to rovněž, že inflace zasáhne cíl ČNB o něco rychleji, než se původně předpokládalo. Zvlášť, když nás čeká přelom roku, kdy do inflace vstupuje například nájemné a služby spojené s bydlením.
Co čekat dále? V prosinci se inflace přiblíží na dohled inflačnímu cíli, který by mohla dosáhnout už na konci prvního čtvrtletí příštího roku. Následně by se už mohla pohybovat jen v jeho těsné blízkosti. Předpokladem tohoto odhadu je samozřejmé, že nedojde třeba k brutálnímu propadu cen ropy a dalších komodit na světových trzích.
S vývojem inflace a vlastně i dalších ekonomických ukazatelů tedy může být ČNB spokojená. Inflace přestřelila prognózu o půl procentního bodu, rychleji rostou i mzdy, a tak jediné, co příliš nevychází, je velmi optimistický odhad ekonomického růstu, s nímž ČNB počítala pro druhou polovinu roku.
Vzhledem k tomu, že inflace roste rychleji, neměla by už ČNB dále posunovat svůj tvrdý kurzový závazek za současnou hranici prvního kvartálu. A to bez ohledu na včerejší rozhodnutí ECB, která se rozhodla zaplavit finanční trhy dalšími stamiliardami nových eur. Proto stále počítáme s uvolněním koruny, a to někdy ve třetím čtvrtletí příštího roku.