Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKinsey: Pět kroků k nastartování ekonomiky

McKinsey: Pět kroků k nastartování ekonomiky

28.11.2016 14:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika si možná vede lépe než řada jiných vyspělých zemí, ale relativně ke svému potenciálu tomu tak není. Pomalý ekonomický růst roztáčí spirálu slabé poptávky, nízkých investic a pomalého tempa růstu produktivity. Medián příjmů amerických domácností se dnes v reálném vyjádření nachází na stejné úrovni jako před dvaceti lety a růstu příjmů se těší zejména ti nejbohatší. Ti ale nemají takovou tendenci utrácet a to se obratem projevuje na slabosti poptávky. Firmy pak nevidí důvod k investicím a to celou spirálu roztáčí ještě rychleji.

Podle našeho názoru to vše lze změnit. Začít je možné podporou poptávky investicemi do budoucnosti a zvýšením kupní síly domácností. Korporátní sektor na nízké sazby vyššími investicemi nereaguje, a proto musí celý proces nastartovat vláda. Na sílící poptávku by pak zareagovaly firmy vyššími investicemi a zvýšením produkce. Tím by byla dlážděna cesta k další tvorbě pracovních míst, zvyšování tempa růstu produktivity a růstu mezd. Každá část tohoto cyklu by začala podporovat ty zbylé.

Historie ukazuje, že růst poptávky a zvyšování produktivity jdou ruku v ruce a společně přispívají ke zvyšování prosperity celé společnosti. Zvyšování produktivity je tak základním předpokladem zdravé ekonomiky. Podle našich odhadů lze většinu z potřebného zvýšení produktivity v celé ekonomice dosáhnout tím, že se zaostávající společnosti dotáhnou na ty, které jsou ohledně produktivity na předních místech. Domníváme se, že cílené investice a ekonomická politika by se měly v této souvislosti zaměřit na pět hlavních oblastí a výsledkem by mohlo být zvýšení tempa růstu americké ekonomiky na 3 – 3,5 %. Pak by americká ekonomika rostla stejně rychle jako v devadesátých letech.

První ze jmenovaných oblastí je digitalizace. Ta v USA postupuje rychle, mezi jednotlivými sektory ale existují velké rozdíly. Vláda by se měla snažit je eliminovat, eliminovat bariéry na straně příslušné regulace a udržovat tempo se změnami v této oblasti. Druhou oblastí jsou města, protože v nich žije naprostá většina populace, ovšem investice do infrastruktury tomu neodpovídají. To poškozuje produktivitu i kvalitu života. Města jsou motorem produktivity a potřebné investice by zvýšily mobilitu lidí a prospěly by korporátnímu sektoru.

Třetí oblast představují znalosti a dovednosti lidí. Mezi potřebné změny by mělo patřit více krátkodobých vzdělávacích programů a programů, které lze absolvovat při zaměstnání. Větší využití si zaslouží online vzdělávání a zvýšit se musí celková flexibilita a efektivita systému. Čtvrtou oblastí jsou zdroje energií a jejich využití. Spojené státy těží z diverzifikovaného portfolia energetických zdrojů, na cenové konkurenceschopnosti získávají zejména obnovitelné energie. Vláda by se zde měla zaměřit hlavně na eliminaci tržních frikcí a překážek a na hladké fungování celého trhu.

Poslední oblastí je globalizace a obchod. O této oblasti se nyní hodně diskutuje, většina diskusí si ale nevšímá toho, že globalizace probíhá stále více na digitální úrovni. Pokud bude tohoto trendu využito, bude moci exportovat stále více menších společností, protože k tomu budou využívat internet a nové technologie. Zároveň se ale musí dostat podpory těm, které kvůli globalizaci utrpěly negativní šok a zaměstnanci, kteří pracovali v postižených odvětvích, musí dostat potřebnou rekvalifikaci.

Autory jsou James Manyika, Gary Pinkus, Sree Ramaswamy, Scott Nyquist, Jonathan Woetzela Arvind Sohoni.

Zdroj: McKinsey Quarterly


Čtěte více:

Českou ekonomiku opanovala výborná nálada
24.11.2016 9:42
I v listopadu se důvěra v české ekonomice dále zvyšovala, a dostala se...
Project Syndicate: Bude dolar trumpovat?
26.11.2016 16:00
Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států vyšrouboval příl...
Oběti globalizace spojte se!
24.11.2016 14:30
Od volby nového amerického prezidenta uplynulo již více než 14 dní, em...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu