Čína chce snížit produkci ocele o 100 milionů tun do roku 2020. Druhá největší světová ekonomika je totiž pod velkým mezinárodním tlakem kvůli nadměrné výrobní kapacitě svých oceláren. Místní úřady chtějí odstávku využít k celkové modernizaci a restrukturalizaci sektoru a každá investice, která by zvýšila výrobní kapacitu ocelářského odvětví, bude zastavena. Tento záměr podle agentury DPA potvrdilo čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií při prezentaci plánů na léta 2016-20.
Čínské zdroje uvádějí, že uvedený plán počítá s vládní podporou zavádění moderních technologií a tzv. „zelené výroby“ v ocelářském průmyslu a vlnu fúzí a akvizic firem. Plán přitom vychází z podkladů čínského ministerstva lidských zdrojů a sociální bezpečnosti, který v únoru 2016 uvedl, že vláda chce snížit nadměrnou výrobní kapacitu ocelářského a uhelného průmyslu v zemi, i přesto, že to znamená zrušení 1,8 milionu pracovních míst.
Studie Obchodní komory Evropské unie v Číně, která byla zveřejněna na začátku letošního roku říká, že nadprodukce v Číně, především v ocelářském segmentu, představuje hrozbu pro světovou ekonomiku. Data ukazují, že za šest let, od roku 2008, stoupla nadprodukce v čínském ocelářském průmyslu o 132 milionů tun na 327 milionů tun v roce 2014. Nadbytek vede k tomu, že Čína zaplavuje mezinárodní trhy ocelí, kterou nabízí za dumpingové ceny. Minulý týden ale Čína oznámila, že dosáhla letošní cíl ve snižování nadprodukce v ocelářském segmentu, kterou snížila o 45 milionů tun.