Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Příslib bankovních fúzí

Project Syndicate: Příslib bankovních fúzí

26.09.2016 21:00

Na bankovnictví dolehly těžké časy. Kombinace vytrvale nízkých úrokových sazeb, stoupající nákladnosti plnění regulatorních nároků a vzestupu nových konkurentů využívajících finančních technologií vede, zejména v Evropě, k přebytečné kapacitě a nízké ziskovosti – a k silnému pokušení využívat fúzí.

Na nesnadném trhu dávají fúze smysl – umožňují bankám snižovat náklady, sdílet platformy informačních technologií a upevňovat tržní sílu, čímž zmírňují tlak na marže a obnovují kapitál. A banky to vědí. Povšimněme si nedávných jednání o fúzi mezi Deutsche Bank a Commerzbank, které v obou případech čelí obrovským poklesům tržní kapitalizace.

Možná se tedy blíží vlna fúzí. Otázkou je, jestli takový přístup skutečně může vyřešit problémy bank a prospět společnosti.

Osvědčily se fúze?

Ovšemže fúze a akvizice nejsou vždy otázkou toho, jak se dostat z obtíží. Ostatně aktivit v oblasti fúzí a akvizic přibývalo co do počtu i rozsahu transakcí už před globální finanční krizí roku 2008, včetně přeshraničních aktivit uvnitř eurozóny i mimo ni. Po vrcholu v roce 2007 tato aktivita opadla, neboť se do popředí dostala domácí restrukturalizace, především v zemích jako Řecko a Španělsko, které musely zavést náročné korekční programy.

Nadto se přístup založený na fúzích a akvizicích ne vždy osvědčí. V říjnu 2007 konsorcium tvořené Royal Bank of Scotland, Fortis a Banco Santander nabylo ABN AMRO – dodnes světově největší převzetí banky. RBS a Fortis se krátce nato zhroutily a bylo nutné je zachránit.

Nicméně dohledové orgány při záchranách bank v nesnázích upřednostňují fúze. Orgány dozorující hospodářskou soutěž jsou zpravidla zdráhavější, neboť si uvědomují nebezpečí, že rozsáhlé fúze mohou konsolidovat tržní struktury narušující konkurenční soupeření a vytvářet banky, u nichž bude ještě silněji platit, že jsou „příliš velké na krach,“ takže by mohly v budoucnu vyvolávat finanční nestabilitu. Jsou však často přehlasovány nebo přitlačeny ke svolnosti. Ministerstvo spravedlnosti USA krátce po finanční krizi roku 2008 souhlasilo mimo jiné s fúzí Wells Fargo a Wachovia a názor britského úřadu pro ochranu hospodářské soutěže u fúze HBOS a Lloyds přebil ministr.

Ochrana hospodářské soutěže není v souvislosti s fúzemi jediným zdrojem pnutí mezi úřady. Dochází rovněž ke třenicím mezi dohledovými orgány na národní úrovni, které upřednostňují domácí fúze, a na úrovni nadnárodní, které preferují přeshraniční fúze v oblasti své působnosti (v případě Evropské centrální banky v eurozóně). Přínosy přeshraniční konsolidace spočívají v tom, že se tržní síla rozředí na větším trhu a dochází k větší diverzifikaci, jdou však na úkor slabších nákladových synergií.

Z pohledu bank mohou být přeshraniční fúze potenciálně lepší možností, jestliže k nim dochází v rámci jednotného dohledového rámce. Můžou tak těžit ze společného dohledu a řešení potíží. Nový dohledový rámec eurozóny, dozorovaný ECB a vybavený společným rezolučním orgánem, tuto úvahu o výhodách přeshraničních fúzí reflektuje.

Evropa, Amerika a Británie

Evropa však u takových fúzí zaostává, v důsledku obecnějšího nedostatku finanční integrace. Na domácích trzích v Evropské unii jsou dominantními hráči zpravidla vlastní banky členské země – třeba BNP Paribas ve Francii či UniCredit v Itálii. Naproti tomu ve Spojených státech jednotlivé velké banky – například Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo – zpravidla dominují velkému počtu různých států.

Americké banky mají víc prostoru k diverzifikaci. Evropské banky – které musí při realizaci přeshraničních fúzí zvládat obrovské kulturní, jazykové a právní odlišnosti – to mají mnohem těžší, zejména proto, že mnohé z nich také potřebují drasticky osekávat přebytečné kapacity. V blízké době je proto pravděpodobnější, že evropské banky budou uskutečňovat domácí – nebo nanejvýš regionální – konsolidaci.

Obzvlášť komplikovaná je situace pro Spojené království, které si v červnu odhlasovalo „brexit“ z EU. Británii dlouho prospívala otevřená politika akvizic uskutečněných zahraničními bankami; ta například umožnila nabídku španělské Santander Group na odkup britské Abbey National v roce 2001.

Brexit však zřejmě dohled nad bankami se sídlem v Británii přesune mimo rámec EU, což zvýší nákladnost přeshraničních obchodů a znamená újmu pro britské spotřebitele. Až utrpí konkurenční schopnost britského bankovního sektoru, mohlo by zesílit pokušení vrátit se k oné laskavé regulaci, která stála na počátku samotné krize.

Co se týče ostatních evropských bank, právě teď možná nastal čas uvažovat o možnosti fúze. Fúze nejsou všelék, ale mohly by pomoci poměrně rychle zmírnit vážné problémy – třebaže v dlouhodobém výhledu by se i tak banky musely vypořádat s dědictvím těžkopádných a ztuhlých struktur a znovu si budovat reputaci, se silným zaměřením na služby spotřebitelům a férové podnikání.

Zároveň platí, že má-li se strategie fúzí osvědčit ve prospěch společnosti, je nezbytné zachovat konkurenční soupeření. Pokud pouze porostou zavedení účastníci trhu, čímž budou blokovat vstup nových konkurentů na trh, budou se nakonec potýkat s plněním programů dotěrné regulace a vysokými kapitálovými požadavky. Nováčci na trhu by byli pružnější, a dokázali by tedy zákazníkům nabízet nové, přitažlivější obchody.

Dohled nad bankami a ochrana hospodářské soutěže musejí právě proto spolupracovat v tandemu, aby zajistily rovné hřiště. Na jednu stranu musí regulace platit pro všechny firmy vykonávající bankovní funkce, včetně nových ústavů zaměřených na finanční technologie. Na druhou stranu je třeba skoncovat s implicitními subvencemi bank příliš velkých na krach.

Bankovní fúze slibují mnoho, zejména v Evropě. K realizaci jejich potenciálu bude nutná vhodná směs politik, zaměřených na ochranu spotřebitelů a férovou hospodářskou soutěž. Přičinit se budou muset evropské banky a bankovní orgány.

Xavier Vives je profesor ekonomie a finančnictví na IESE Business School a autor knihy Competition and Stability in Banking (Konkurence a stabilita v bankovnictví).

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org 


Čtěte více:

Dobrá a mylná poučení z největší bubliny všech dob
26.09.2016 12:30
Pokud začneme hovořit o tom, že dlouhodobé investování je jedním z dob...
Rozbřesk – Mario Draghi startuje politické turné, ropa sleduje schůzku v Alžíru
26.09.2016 9:33
Šéf ECB Mario Draghi vyráží tento týden na politické turné. Navštíví B...
Deutsche se dotkla dvacetiletého minima. Německo ji nechce zahraňovat.
26.09.2016 16:00
Akcie neměcké Deutsche Bank procházejí ztrátovým obdobím. Analytici př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu