Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Evropský projekt možná zachrání jen opuštění eura

Stiglitz: Evropský projekt možná zachrání jen opuštění eura

23.08.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Není třeba dlouze rozebírat, že Evropa a zejména eurozóna si po roce 2008 nevedou dobře. Společná měna měla přinést prosperitu a zvýšit vzájemnou evropskou solidaritu. Učinila ale pravý opak a některé země trpí depresí, která je svou hloubkou větší než Velká deprese. Pokud chceme znát řešení, musíme nejdříve zjistit, co se vlastně pokazilo. Někteří lidé tvrdí, že došlo k řadě chyb na poli ekonomické politiky. Mezi ně řadí zejména nadměrné fiskální utahování a špatně navržené strukturální reformy. Jinak řečeno, s eurem podle této teorie žádné problémy nejsou, napravit je třeba pouze ekonomickou politiku.

S tímto pohledem nesouhlasím. Eurozóna čelí hlubším problémům, které jsou možná neřešitelné. Jinak řečeno, euro bylo problémem od samého počátku. Došlo k eliminaci klíčových mechanismů přizpůsobení, jako jsou různé sazby a měnové kurzy, ničím se však nenahradily. K tomu přidejme centrální banku, jejíž mandát se točí pouze kolem inflace, a vlády omezené fiskálními deficity a dostaneme vysokou nezaměstnanost a hrubý domácí produkt, který se nachází hluboko pod potenciálem.

Pokud nelze obnovit rovnováhu přes nominální směnný kurz, je možno ji získat změnou kurzu reálného. Například řecké ceny tak musí klesnout relativně k německým. Neexistuje ale žádný mechanismus, který by vyvolal růst cen německých. Pokles cen řeckých pak sebou nese enormní společenské a ekonomické náklady. Můžeme pak snít o tom, že řecká produktivita se vyrovná té německé, ale nikdo zatím nevymyslel, jak toho v praxi dosáhnout. To samé platí o Portugalsku a Španělsku.

Bez celkové strategie pak dochází k tomu, že trojka mezinárodních institucí se snaží záplatovat problémy a vymýšlet nová pravidla. Monetární politika by se ale měla více zaměřovat na zaměstnanost a růst a ne pouze na inflaci. Průmyslová politika by měla více pomáhat zaostávajícím zemím, aby dohnaly ty před nimi. A fiskální politika by se měla zaměřit na podporu růstu. Podobné změny jsou ale v praxi nedosažitelné zejména kvůli Německu, které stále prohlašuje, že „Evropa není transferovou unií.“

Prosperitu Evropě nezajistí pouhé změny v současném měnovém systému. Recese a deprese prostě souvisejí s režimy pevných měnových kurzů. Evropa navíc pro svou ekonomickou a politickou spolupráci společnou měnu nepotřebuje. Konec společné měny by nebyl koncem evropského projektu. Stále by tu byla zóna volného obchodu a migrace. Přechod od eura by musel být hladký, jeho cílem by mohla být severní zóna silného eura a jižní zóna slabého eura. Největší problém by sebou nesly dluhy a jejich nejjednodušším řešením by byla jejich denominace v „jižních“ eurech.

Společná evropská měna měla být nástrojem pro dosažení společných cílů, ovšem v praxi funguje přesně obráceně. Podkopává společný projekt, rozděluje Evropu a ničí solidaritu. Hladký rozvod a možný přechod na nová eura by mohl posunout Evropu k vyšší prosperitě a umožnit jí, aby se zaměřila na skutečné výzvy, kterým čelí. Evropa bude možná muset opustit euro, aby zachránila společný projekt.

Autorem je ekonom Joseph Stiglitz.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Patria - Zhodnocení výhledu na rok 2016 po uplynulých měsících
22.08.2016 16:30
Patria zveřejňuje v rámci komplexního investičního servisu pravidelnou...
Euro dále zatlačuje strach z italského referenda a hospodářských dopadů brexitu
23.08.2016 9:10
Euro si v poslední době vůbec nevede špatně a například proti dolaru s...
VIG reportoval výsledky a trh otevře v zeleném
23.08.2016 8:45
Pondělí bylo na akciových trzích ve znamení prodejců, kteří reagovali ...
Technická analýza - Eurodolar zpět nad 1,1300 EURUSD vyhlíží dnešní PMI z Evropy
23.08.2016 8:49
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
  • Změna názorů?
    23.08.2016 12:54

    Je zajímavé, že právě tento pán před pár lety volal po hlubší integraci Evropy, že by euro mělo být povinné pro členy EU, chtěl integrovat rozpočty, zrušit pakt stability, centrální fond na záchranu Řecka atp. ... Změnu názoru vítám, ale mám dojem, že Stiglitz se snaží jen urdžet v povědomí. Už jednou udělal. Jeho názory na způsoby deregulace a privatizaci byly poslechnuty ve východní Evropě v 90. letech a jak to tam dnes vypadá. Stiglitz se ale v 2011 od toho distancoval a najednou se mu líbila privatizace. Prostě "neodborník".
    Albi
  •  
    23.08.2016 11:45

    Stiglitz to má v hlavě srovnané. Na rozdíl od evropských institucí v Bruselu a ECB. Bohužel, rozhodují ti druzí.
    Stařec
    • Ti druzí?
      23.08.2016 12:34

      V praxi rozhoduje Německo a od něj změnu nečekejme. Německu status quo vyhovuje, protože slabá měna mu velmi pomáhá, bez eura by Němci neměli tak pěkné vývozy. Stejně tak jim pomáhá QE, které srazilo výnosy německých bondů do záporu. Díky obojímu se německé ekonomice, jakož i veřejným rozpočtům mimořádně daří. Samozřejmě za cenu ekonomického strádání jižních zemí eurozóny, pro něž je euro naopak brutálně silné. A za cenu toho, že Řekové si neustále půjčují jen a pouze na splátky úroků předchozích dluhů a EU tomu ještě cynicky říká "záchranný program".
      MrBurnes
      • Re: Ti druzí?
        23.08.2016 13:21

        Tak tohle jste napsal další pravdu. Kdo sledoval tahanice kolem "záchranného programu" Řecka nemohl přehlédnout, chování Německa a jeho přisluhovače v EU Francie. Ano, Řekové si způsobili problém sami. Ale fakt, jakým způsobem s ním bylo jednáno vzbuzuje podezření o snahu ze strany obou zemí vytvořit z něho navěky ekonomicky závislého pohůnka. Dodnes mě mrzí, že Tsipras nakonec vyměkl. Jsem přesvědčen, že kdyby mělo Řecko svoji drachmu, Německo s Francií by ostrouhalo. O to více se vážím prozíravosti Britů se zachováním vlastní měny a odhlasováním Brexitu.
        Stařec
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu