Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Nová britská premiérka uzavírá kauzu Brexit, na řadě jsou zisky firem…

Rozbřesk – Nová britská premiérka uzavírá kauzu Brexit, na řadě jsou zisky firem…

12.07.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

A je po Brexitu. Tedy ještě úplně ne - chce to ještě, aby libra smazala své ztráty, a pak opravdu můžeme konstatovat, že britské referendum již trhy opravdu nebere. Hitem bude zase něco jiného - třeba začínající výsledková sezóna firem.

Globální trhy včera kvitovaly to, že tečku za politickým zemětřesením, jež ve Velké Británii vyvolal Brexit, udělalo jmenování Theresy Mayové do čela konzervativní strany a tím i do čela vlády. Nová britská premiérka má být sice pod odstoupivším Davidu Cameronovi “vykonavatelkou” Brexitu, avšak už z faktu, že před lidovým hlasováním stála na straně těch, co vedli kampaň za setrvání Velké Británie v EU. Mayová se sice nechala slyšet, že nebude hledat cestu jak udržet Británii v EU, ale zároveň dodala, že letos nebude aktivovat tzv. článek 50, který by formálně spustil proceduru Brexitu. A do konce roku samozřejmě zbývá moře času a může se odehrát spousta jiných důležitých událostí, které téma Brexitu mohou zcela marginalizovat.

Momentálně to může být například začínající kvartální výsledková sezóna firem, jež úspěšně odstartovala včera v noci. Trh je přitom nastaven ve svých očekáváních poměrně konzervativně, když v případě klíčového akciového indexu S&P500 i ve druhém čtvrtletí očekává mírný meziroční propad zisků (o cca 2 %). Pokud se tato očekávání podaří v následujících dnech a týdnech překonat, tak včerejší dosažení historických maxim (u S&P500) nemuselo být letos posledním. Za této tržní konstelace, kdy averze k riziku klesá, by přitom bylo velmi podivné, kdyby výnosy (bezpečných) vládních dluhopisů a s nimi tržní úrokové sazby zůstaly stále tak absurdně nízko, jako jsou dnes.

Region

Forint navzdory pátečnímu rozhodnutí agentury Moody’s během dne vcelku slušně posiloval, zatímco zlotý naopak oslabil (koruna měla k mírnému oslabování rovněž tendence). Finální odhad polské inflace za červen nijak nepřekvapil a zůstal beze změny na -0,8 % meziročně.

Dnes bude míra inflace za červen zveřejněna v ČR. Po květnovém nečekaném propadu se tentokrát spotřebitelské ceny nejspíše mírně zvýšily. A to jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření. Ve srovnání s květnem inflaci nahoru táhly patrně dražší pohonné hmoty, které do minulé inflace ještě příliš nezasáhly. Zvýšení cen bylo pravděpodobné i u dovolených. Ve srovnání s prognózou ČNB byla inflace tentokrát lehce vyšší, což ovšem neznamená, že dochází k nějaké dramatické změně ve vývoji cen na českém trhu. I nadále platí, že zatímco ceny služeb rostou, ceny spotřebního zboží mají stále ještě tendenci klesat. S viditelnějším nárůstem inflace počítáme i nadále až spíše ke konci letošního roku.

Dluhopisy

Výnosy vládních dluhopisů šly na počátku nového týdne vzhůru. To se týkalo jak těch amerických, tak i německých a například i italských. Šéf ministrů financí eurozóny Dijsselbloem se přitom nechal slyšet, že na rekapitalizaci italských bank by se měli podílet investoři. Finální odhad německé inflace za červen se dnes ráno obešel bez překvapení a tak ani výnosy bundů nemají důvod na něj nějak reagovat.

V následujících dnech bude zajímavé sledovat komentáře z vedení Fedu (mj. Bullard, který v poslední době dost významně otočil směrem k nižším sazbám), zejména ve světle pátečních dobrých čísel z trhu práce.

Komodity

Ropa zažila včera opět spíše klidnější obchodování a obchodovala se vesměs mezi 46 a 47 USD/barel. Kromě týdenních statistik z USA (první dávka - čísla od API - přijdou již dnes) trh sleduje po očku i čísla z Číny (HDP za druhé čtvrtletí bude zveřejněno v pátek).

Co se týče dat z USA, tak vzhledem k rostoucí aktivitě těžařů může kromě zásob ropy a benzínu pozornost poutat i odhad týdenní produkce. Celkově býčí nálada na trhu s ropou ochabuje, což dokumentuje i pokles dlouhých spekulativních pozic ve futures na Brent i WTI.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m