Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se Brexit dotkne zahraničních bank na 9 způsobů

Jak se Brexit dotkne zahraničních bank na 9 způsobů

05.07.2016 14:00
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Evropské i americké banky po Brexitu trpí. Akcie velkých globálních bank mimo Spojené království v pátek 24. června v reakci na výsledek britského referenda spadly o 7, ale i 20 procent. Ačkoliv další tržní sektory se od té doby do značné míry vzpamatovaly, nebritské banky se nějak stále neoklepaly z pobrexitových ztrát. Vystoupení Velké Británie z EU se zahraničních bank významně dotkne. Někdy dokonce v pozitivním slova smyslu. Jaký tedy bude dopad Brexitu na zahraniční banky?

Celoevropský index Euro Stoxx ve srovnání s bankovním indexem Euro Stoxx Banks (žlutě)

banks.png

1) Nejistota spojená s obchodním modelem krátkodobě uškodí

Mnoho nebritských bank aktuálně sídlí v Londýně, což pro ně donedávna představovalo volnou vstupenku do dalších 27 členských států EU. Teď ale mají před sebou měsíce, ne-li roky nejistoty. Nevědí, jestli dokonce nebudou potřebovat od Evropské unie nové bankovní licence. Otázkou nadále zůstává i to, zda se zúčtování euro transakcí přesune z Londýna do Paříže nebo Frankfurtu. Zmatek po šokujícím britském rozhodnutí pro banky představuje nové výdaje na plánování krizových scénářů a možná dokonce přemístění sídla.

2) Přemístění sídla = dlouhodobé snížení nákladů?

Brexit by měl údajně snížit počet zaměstnanců v londýnském bankovním sektoru a urychlit plán přemístit část provozu do levnějších lokalit. To je proces, který bez ohledu na britské referendum mnoho bank již zahájilo. Z dlouhodobějšího pohledu by takový krok vzhledem k vysokým nákladům v Londýně mohl být kupříkladu pro americké banky přínosem. Úspory by ovšem mohla omezit potenciální duplicita některých pracovních pozic v Londýně a v EU.

3) Příjmy z obchodování krátkodobě mohou růst, dlouhodobě klesat

Bezprostředním následkem Brexitu byly kromě propadu akciových trhů i rekordní obchodní objemy. Banky za pátek 24. června zveřejňovaly až desetinásobně vyšší obchodní objemy oproti standardní úrovni pro toto datum. To zároveň znamená až desetinásobné provize. Na druhou stranu takovéto příjmy mohou být vykompenzovány potenciálními ztrátami z aktiv držených bankou, jejichž hodnota se snížila.

V následujících měsících analytici ovšem očekávají pokles příjmů bank z obchodování. Nejistota spojená s procesem vystoupení Británie z unie totiž pohání na trzích volatilitu a mnoho investorů tak bude vyčkávat, co bude dál. To by se mohlo negativně odrazit na příjmech investičních bank s velkou expozicí na finanční trhy.

4) Příjmy z investičního bankovnictví krátkodobě spadnou


Houfně očekávané rozhodnutí Britů zůstat v EU mělo spudit lavinu korporátních transakcí, která mohla bankám pomoci vzpamatovat se ze slabého prvního pololetí letošního roku, kdy se poplatky z investičního bankovnictví propadly o 23 procent. Jenže vše je nakonec jinak a touha obyvatel Spojeného království z unie odejít pravděpodobně fúze a akvizice jen dále utlumí.

5) Sazby – nižší po delší dobu

Po britském referendu se tolik očekávané zvyšování sazeb americkou či evropskou centrální bankou jeví snad ještě vzdálenější než kdy předtím. Analytici banky RBC se kupříkladu domnívají, že sazby by mohly kvůli zvýšené míře nejistoty a tržní volatility zůstat statické nejen po zbytek letoška, ale i po většinu roku následujícího. Banky v prostředí nízkých sazeb vydělávají méně peněz kvůli užšímu rozpětí mezi tím, co platí za financování a co si účtují za poskytování úvěrů.

6) Méně ziskové britské pobočky a dceřiné společnosti?

Po překvapivém výsledku referenda o Brexitu americká Morgan Stanley snížila výhled výsledků britských bank pro rok 2018 o 12 až 27 procent. Dopad Brexitu na britské banky bude dvojnásobně negativní. Očekávané zpomalení ekonomiky by představovalo pomalejší narůst úvěrů a zároveň vyšší úvěrové ztráty. To se samozřejmě dotkne i zahraničních bank, pro které právě britský trh tvoří velkou část podnikání.

7) Slabá libra = slabší britské zisky

Dramatický propad hodnoty britské měny představuje pro zahraniční banky menší přínos jakýchkoliv britských zisků do jejich celkového portfolia příjmů. Dopad se na výsledcích banky Santander, která generuje ve Spojeném království více než 20 procent příjmů, podepsal již v prvním letošním čtvrtletí. Od té doby britská libra oslabila ještě daleko výrazněji a dále padat ještě pravděpodobně bude. (více ZDE)

8) Relativní síla amerických bank proti těm evropským se zlepšuje

V posledních několika letech rostly americké investiční banky na úkor těch evropských. Někteří analytici se nyní domnívají, že právě Brexit vedení gigantů z Wall Street nad evropskou konkurencí jen posílí. Největším americkým bankám se totiž nabízí unikátní příležitost posílit svůj tržní podíl a slabší evropské banky ještě více oslabit.

9) A co Česká republika a středoevropský region?

Dopad Brexitu na české banky by vzhledem k relativně nízké přímé vazbě měl být podle analytika Patria Finance Václava Kmínka relativně malý. „Dopad bude podle nás jen zprostředkovaný přes nižší než očekávaný růst HDP a pravděpodobně o něco prodloužené období extrémně uvolněné měnové politiky ECB nebo ČNB,“ konstatuje Kmínek a k celému středoevropskému regionu dodává: „ Co se týče regionu, tak dopad může být výrazně vyšší na polské banky skrze pokles PLN/CHF a tím i větší ztráty při potenciální konverzi cizoměnových hypoték do polského zlotého.“

Zdroj: FT


Čtěte více:

Investice do Twitteru – pouhá sázka na převzetí od Googlu či Applu?
05.07.2016 11:00
Když se objevila informace, že jedna z nejnudnějších technologických f...
Evropský šok opadá, trhy se vrací do starých „čínsko-amerických“ kolejí
04.07.2016 17:45
V květnu a na počátku června se intenzivně uvažovalo o tom, zda Fed zv...
Jsou dny britské libry kvůli Brexitu sečteny?
05.07.2016 8:00
Britská libra nesla rozhodnutí obyvatel Spojeného království opustit E...

Váš názor
  • Komu prospívá brexit a narušování
    05.07.2016 21:21

    pohody v EU, které tam panovalo až do Majdanu a ruské pomoci v Syrii. Ale dlouho už to trvat nebude. Rusákům docházejí rezervy a začínají vybírat peníze ze zdravotních a důchodových fondů. Kdo asi zkrachuje dřív Rusko nebo USA. Pouze řečnická otázka.
    mn
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data