Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit jako startér evropské nákazy?

Brexit jako startér evropské nákazy?

20.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že sice tábor za setrvání v EU lehce posílil, rozdíly ale zůstávají velice malé. Odchod Británie z EU přes poslední zisky libry (za dva dny přes 2,5 %) tak zdaleka není mimo hru. Co by to následně znamenalo pro ekonomiku EU a eurozóny?

Na evropské ekonomice by se jednak přímo projevil slabší výkon Británie ve slabších vývozech - nejvíce zasažené by z tohoto pohledu byly ekonomiky Nizozemí a Irska. Pokud bychom předpokládali podobný propad evropských vývozů do Británie jako po pádu Lehman Brothers, tak to ale největším evropským ekonomikám nesebere z dynamiky HDP odhadem více než 0,1-0,2 p.b.

Větším strašákem je scénář, ve kterém by odchod Británie z EU oslabil celkově důvěru ve schopnost EU i eurozóny řešit své vnitřní problémy.Takový strach by mohl být o to větší, pokud by se eventuální Brexit promítl do rostoucích preferencí antievropských stran (častokrát volajících po podobných referendech) před blížícími se volbami ve Francii a v Německu (2017). Takový nárůst napětí může vést řadu podniků k dokládání investic a mít tak minimálně dočasně negativní dopad do dynamiky HDP v celé EU. Nejvážněji podle našeho názoru v takovém případě mohou být zasaženy ekonomiky se slabším bankovním sektorem - Portugalsko, Itálie.

Je ale velice těžké říci, jak moc by Brexit důvěru v EU oslabil. Pokud bychom počítali s nárůstem napětí ve finančním sektoru podobném jako při vrcholu euro-krize v roce 2012 (měřeno na CDS a implikované volatilitě indexu DAX), mohlo by to eurozóně sebrat až 0,7 procentního bodu ze současné dynamiky růstu (v Česku 0,3-0,4 p.b.). V takovém případě by ECB pravděpodobně ještě urychlila a natáhla dnešní měnovou expanzi a euro by nemělo na růžích ustláno.

Region - forex
V pátek zaznamenal v regionu vyšší volatilitu pouze zlotý. Zajímavé přitom bylo, že odpoledne měl tendenci posilovat, a to navzdory slabším číslům z průmyslu i maloobchodu (obojí za květen).

Nadcházející týden je v regionu s výjimkou zasedání maďarské centrální banky bez významnějších událostí. I zasedání (nečekáme změnu sazeb) však zastíní britské referendum o vystoupení z EU (čtvrtek). Nervozita s ním spojená by měnám v regionu (včetně koruny) neměla prospívat.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů díky o něco lepším zprávám z Británie vyskočily ke konci týdne na delším konci nazpátek do kladných vod. Tento týden bude ale velice nervózní procházkou polem plným rizik, které by bezpečným fixně úročeným papírům měly hrát do karet. Hlavní z nich je bezesporu čtvrteční hlasování v Británii. Současně ale v úterý německý ústavní soud zveřejní svůj verdikt ohledně politiky OMT, který může nastavit ECB mantinely i při realizaci stávající politiky QE. A v neposlední řadě nás na konci týdne čekají předčasné volby ve Španělsku.

Komodity
Cena ropy Brent stoupá zpět do blízkosti 50 USD/barel. Minulý pátek na tom nezměnila ani dále rostoucí aktivita amerických producentů břidlicové ropy. Ta je následkem vyšších cen ropy z minulých týdnů (vyšší zajišťovací aktivita byla patrná na tvaru forwardové křivky), což s sebou následně nese riziko rychlejší stabilizace produkce ropy v USA, než kterou v současnosti očekáváme (1. čtvrtletí 2017).

Kromě obligátních dat o zásobách bude tento týden v centru pozornosti především hlasování o Brexitu. Nervozita s ním spojená je přitom z hlediska ceny ropy negativní faktor.

 
 
 
 

Čtěte více:

Brexit je globální téma; ovlivnil asijskou seanci, investoři makrodata ignorovali
20.06.2016 8:46
I asijská seance byla v pondělí ovlivněna Brexitem. Přes víkend vyšly ...
Volatilní týden začíná
20.06.2016 8:54
Pražská burza v poslední seanci týdne korigovala ztráty. V pátek index...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu