Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začíná další průmyslová revoluce, éra globalizace končí

Začíná další průmyslová revoluce, éra globalizace končí

18.06.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních sto let bylo stále těžší nalézt nějaký výrobek, který by v sobě obsahoval části vyrobené jen v jedné zemi. Globalizace totiž rozprostřela výrobní řetězce po celé světové ekonomice. Dnes jsou tak vlaky, letadla, chytré telefony a tisíce dalších produktů vyráběny ze součástí přicházejících z řady zemí. Hybnou silou globalizace a následně i světového obchodu byly nové technologie. Ty ale budou působit dál. Díky nim a také vlivem ekonomických a demografických změn nyní vstupujeme do nové éry. Dodavatelské řetězce se v ní budou opět zkracovat a to bude negativně ovlivňovat zejména rozvíjející se země.

Před šedesáti lety poslal americký podnikatel Malcom McLean na moře první kontejnerovou loď a tím navždy změnil způsob dopravy zboží po celém světě. Použil standardní kontejnery, které mohou být přeloženy na vlak či nákladní automobil, a překládka nákladu z lodi tak už netrvala dny, ale hodiny. Trvalo sice léta, než se tato metoda rozšířila po celém světě, ale experiment nakonec fungoval a dnes jedna loď pojme téměř 20 000 kontejnerů. Zboží už díky tomu nemusí být vyráběno blízko spotřebiteli a namísto nákladů dopravy se výrobci začali starat více o jiné nákladové položky a zejména o náklad práce.

Dnes je situace taková, že například iPhone má v sobě součástky z Jižní Koreje, Německa, Francie, Japonska a dalších asijských zemí. Boeing 787 je vyráběn v devíti zemích v Severní Americe, Evropě a Asii. Zdálo by se, že neustálý pohyb materiálu a součástek po celém světě výrobu jen komplikuje, ale ve skutečnosti minimalizuje náklady a využívá levnou pracovní sílu. Tento trend vedl k tomu, že mezi lety 1980 a 2007 se mezinárodní obchod zvýšil desetkrát a zvýšil ekonomický růst zemí jako Čína, Korea, Tchaj-wan, Hong Kong či Singapur. Řada zemí se jejich úspěch nyní snaží napodobit, ale budou to mít těžké. Éra globalizace totiž končí.

Nástupcem globalizace je nová éra, které bude dominovat robotika a umělá inteligence. Tyto technologie totiž dramaticky sníží náklady výroby. Nyní je robotizace patrná jen v několika odvětvích, ale to se změní a v budoucnu se bude rozšiřovat do mnoha dalších. Roboti nakonec umožní firmám, aby se stáhly ze zemí s nízkými náklady práce. Tím bude eliminován hlavní faktor stojící za globalizací a prodlužováním výrobních řetězců. Podobně budou působit i další technologie, jako například 3-D tiskárny. U nich nejsou úspory z rozsahu tak velké jako u tradičních výrobních procesů. Tato technologie tak podpoří opětovný posun od současných výrobních řetězců.

Výrobní řetězce se tedy budou zkracovat, a to jak z hlediska geografického, tak z hlediska samotného počtu jejich prvků. Globální obchod bude v útlumu a například výrobce laptopů může mít v budoucnu namísto šesti dodavatelů jen dva. Stane se tak ale až ve chvíli, kdy 3-D tiskárny budou schopny kombinovat výrobu z různých materiálů, náklady tisku klesnou a zvýší se jeho rychlost. Roboti budou muset být flexibilnější, jejich programování jednodušší a rychlejší. Nahrazování výrobního kapitálu je také pomalý proces a pospané změny tak nebudou skokové, ale pouze postupné.

Nová průmyslová revoluce sebou tedy ponese regionalizaci mezinárodního obchodu. Země s levnou pracovní silou už nebudou mít takovou konkurenční výhodu. Nejlépe na tom budou státy s relativně nízkými náklady práce a velmi dobrou úrovní vzdělání. Některé regiony by se mohly stát úplně nezávislými na jiných – příkladem jsou země sdružené v obchodním bloku NAFTA. Asijské země, které doufaly, že nahradí Čínu na pozici výrobního centra globální ekonomiky, se mohou dočkat jen omezeného růstu či dokonce stagnace. Vyspělé země už se nebudou muset spoléhat na levnou pracovní sílu vzdálenou od nich tisíce kilometrů. Nejtěžší to budou mít země, které ještě nezačaly s industrializací.

Čína bude pravděpodobně schopna využít nových změn ke svému prospěchu. Její technologická báze, centralizovaná vláda a politika podpory technologického vývoje (o agresivních investicích v zahraničí nemluvě) by jí mohly v nové průmyslové éře posunout do předních pozic ve světové ekonomice. Na druhou stranu je také pravděpodobné, že v této zemi poroste příjmová nerovnost mezi nejbohatšími a nejchudšími regiony. Pokud Peking nebude schopen zvládnout následné společenské a politické tenze, ekonomický úspěch Číny bude ohrožen. Dobrou startovní pozici pak mají samozřejmě země, které se zaměřují na výzkum a vývoj nových technologií. Jde zejména o USA, Japonsko, severní Evropu a některé menší asijské ekonomiky.

Autorkou je Rebecca Keller.

Zdroj: Stratfor, Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Project Syndicate: Nový pohled na Robina Hooda
15.06.2016 17:00
Mezinárodní rozvojová pomoc je založena na principu Robina Hooda: boha...
Analýza Brexitu: Index S&P 500 může ztratit až 5 procent
16.06.2016 13:21
Nikdo to nemůže s jistotou říct, ale všeobecný konsensus mezi analytik...
Krugman o brexitu: S pocitem zoufalství bych zůstal v EU
16.06.2016 11:00
Je asi načase, aby se vyjádřil k problému, kterému jsem se doposud vyh...

Váš názor
  •  
    20.06.2016 11:18

    Pěkné shrnutí situace a upozornění, že Čínu není záhodno podceňovat. Btw, tamní soft landing (žuan čuo-lu) už dneska vesměs není vylučováno.
    Kalka.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu