Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetická vize Donalda Trumpa má přinést zemi až 6 bilionů dolarů

Energetická vize Donalda Trumpa má přinést zemi až 6 bilionů dolarů

30.05.2016 14:41
Autor: Pavel Daniel

Americký energetický průmysl má před sebou slibnou perspektivu. Pokud se ovšem do Bílého domu v blížící se prezidentské volbě ve Spojených státech amerických dostane Donald Trump. Proč? Trump totiž sestavil jednoduchý recept, jak postavit americký energetický průmysl opět na nohy. Podle zjištění zpravodajského serveru CNN chce Donald Trump energetický sektor méně regulovat a začít více „těžit“ ropy a zemního plynu. Podle něj si musí americká politika dát strategický ekonomický a zahraničně-politický cíl, totiž zajistit „dominanci“ americké energetiky.

Donald Trump to podle CNN řekl jasně: „Neuvěřitelný americký energetický potenciál zůstává nevyužit.“ A zdůraznil přitom, že jeho soupeřka v boji o post prezidenta USA z Demokratické strany, Hillary Clintonová, bude energetickému průmyslu podle něj spíše hodně komplikovat život, než mu pomáhat.

USA mají být energeticky nezávislé

Základem Trumpova plánu na oživení energetického sektoru je dosažení nezávislosti USA na zahraničních zdrojích ropy. S tím souvisí plán na oživení těžařských aktivit, který by způsobil to, že USA by se nemusely tolik spoléhat na dodávky ropy a zemního plynu ze zahraničí. Na druhou stranu by to ale mohlo znovu vyvolat nepříznivé reakce s cenou ropy, protože by se obnovil problém s nadbytečnými zásobami černého zlata. „Představte si svět, ve kterém naši nepřátelé a ropné kartely již nemohou využívat energii jako zbraň. Nebylo by to pěkné?" citoval server CNN Trumpovo vysvětlení jeho energetických plánů pro USA.

Donald Trump navrhuje zrušení stávajícího moratoria na produkci ropy a zemního plynu, které platí pro federální pozemky v USA. Prezidentský kandidát Trump chce také zrušit politiku, která se staví proti omezování využití nových technologií používaných pro těžbu ropy a zemního plynu. V tomto bodě jsou záměry Donalda Trumpa v přímém rozporu s plány jiného kandidáta na prezidenta USA, Bernieho Sanderse, který chce technologii tzv. frakování, která způsobila doslova revoluci v produkci ropy a zemního plynu, zakázat. A to kvůli obavám, že podporuje závislost na fosilních palivech a je nepříznivá pro životní prostředí. Donald Trump na to reagoval slovy, že jeho prioritami jsou také čistý vzduch a čistá voda.

Spolu se svým klíčovým energetickým poradcem - Kevinem Cramerem ze Severní Dakoty - navrhuje Donald Trump i aktivity, které přesahují národní rámec. Chce totiž zřídit komisi, která má prošetřit, zda se Sdružení zemí vyvážejících ropu (OPEC) nedopustilo manipulace s cenami ropy prostřednictvím protisoutěžního chování.

Energetický plán má přinést USA přes 6 bilionů dolarů na daních

Druhým pilířem plánu na oživení energetického sektoru USA má být maximální omezení regulace segmentu. „Jakákoliv regulace, která je „zastaralá, zbytečná a špatná pro zaměstnance“, nebo je „v rozporu s národními zájmy“, bude kompletně zrušena,“ prohlásil Donald Trump. A zásadním kritériem, které má podpořit nějakou regulaci, má být kladná odpověď na otázku, zda je daná regulace dobrá pro americké zaměstnance. Trump slíbil, že politická rozhodnutí budou činěna veřejným způsobem a velmi transparentně.

Podle Donalda Trumpa má energetický restart USA přinést mnoho nových pracovních míst. Chce dokonce zachránit uhelný průmysl, který se nyní potýká nejen se závažnými tržními komplikacemi, ale naráží i na tvrdou státní regulaci. Podle Donalda Trumpa učinil prezident Obama všechno, co mohl, aby zlikvidoval uhelný průmysl. Trumpova energetická koncepce ale nemá jasné vítěze a poražené. Má stát na mixu, sestaveného z jaderné energie, ale i obnovitelných zdrojů. Pokud by se vize Donalda Trumpa naplnily, počítá s tím, že by na daních v příštích čtyřech dekádách mohly USA vydělat přes 6 bilionů amerických dolarů.


Čtěte více:

Hillary Clintonová chce zničit uhlí. Jenže - to už dávno umírá
16.03.2016 11:09
Hillary Clintonová nemá prý v lásce uhelný průmysl. Všiml si toho ame...
Zasedání ECB, Béžová kniha Fedu, index ISM … týdenní výhled
30.05.2016 11:00
Začínající týden bude bohatý na zajímavé makroekonomické události. Vyj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m