Požáry v kanadské Albertě díky chladnějšímu počasí ustupují a tamní producenti ropy včetně Suncor Energy obnovují provoz. Delegáti členských států OPEC se připravují na pravidelné zasedání, jehož předmětem bude již tento čtvrtek ve Vídni opět produkční politika organizace. Přestože žádné překvapení se s největší pravděpodobností konat nebude, zmrazení produkce je podle Iráku jedním z témat, kterým se členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu budou věnovat. Ropa se nejen kvůli těmto faktorům, ale i silnému dolaru, kterému napomohla páteční slova šéfky Fedu Janet Yellenové o možnosti letního zvýšení sazeb, octila na počátku týdne mírně pod tlakem. Zatímco cena severoamerické WTI se drží nad 49 dolary, barel referenční Brent tuto hranici neuhájil. Pondělní likvidita bude ovlivněna státními svátky v USA a ve Velké Británii, kde burzy zůstanou zavřené.
Za poslední měsíc cena referenční Brent stoupla o více než 7 procent
Náznaky uvolňování přebytku na trhu nicméně podpořily růst cen černého zlata z více než dvanáctiletých minim letos v únoru již o více než 85 procent. Klesá produkce od Spojených států, kde hromadně bankrotují společnosti z odvětví, až po Nigérii, kde ropný průmysl drtí útoky na ropná zařízení a sabotáže převážně ze strany skupiny Mstitelů delty Nigeru. Omezení produkce sice bude na pořadu jednání OPEC, jakákoliv dohoda je ovšem po krachu dubnových jednání o zafixování produkce na lednových úrovních prakticky vyloučená. Saúdská Arábie dala v katarském Dauhá jasně najevo, že bez účasti Íránu se k omezování produkce neupíše. Teherán po lednovém zrušení západních sankcí proti tamnímu jadernému programu produkci a vývoz černého zlata ale zvyšuje.
Producentské země z řad OPEC se velmi pravděpodobně i nadále budou držet politiky vytlačování vysoko nákladové konkurence z trhu, která, jak se ukazuje na příkladu USA, funguje. Nízké ceny nicméně ničí rozpočty nejen Nigérie nebo Venezuely, jejíž hospodářství se propadem cen ropy dostalo do skutečně kritické situace. OPEC by ale 2. června mohl vybrat nástupce současného generálního tajemníka El-Badriho.
I když se cena ropy v minulém týdnu krátce přehoupla přes 50 dolarů za barel, na vrtné aktivitě v USA se to zatím neprojevilo, Podle Baker Hughes počet aktivních vrtů ve Spojených státech klesl o 2 na 316. Americká produkce ropy v týdnu do 20. Května podle EIA klesla na 8,77 milionu barelů. Cena barelu ropy WTI se 26. května poprvé za 7 měsíců vyšplhala na 50 dolarů a spekulanti se podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures na severoamerickou ropu WTI dívají nejméně medvědím pohledem od června loňského roku. Analytici od Mezinárodní energetické agentury až po se domnívají, že přebytek na globálním ropném trhu se snad konečně chýlí ke svému konci a poptávka s nabídkou se vracejí pomalu zpět do rovnováhy.
Spekulanti sázejí na pokles cen ropy WTI nejméně za 11 posledních měsíců
Zdroj: BBG