Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokáže Apple to, co Tesla (ne)dokázala?

Dokáže Apple to, co Tesla (ne)dokázala?

28.04.2016 17:45

Jaká značka vévodí žebříčku nejporuchovějších vozů v USA? Tesla. A to může být hodně relevantní i pro Apple, k čemuž se dostanu na konci mé dnešní úvahy. Psát o akciích Apple je ošemetné a dostává mě to do podobné situace, jako kdybych psal test na nějakou Škodovku, nejlépe Octavii. Názory většiny čtenářů jsou totiž už vytesány do kamene a je jisté, že alespoň jednu skupinu svým názorem pobouřím, v horším případě obě. Ale přesto bych do toho rád šel, protože poslední čtvrtletní výsledky a aktuální výhled znamenají pro firmu zlom (pro detaily viz „Tržby Applu po 13 letech klesly, poprvé se snížil prodej iPhonů (after market -8 %)“).

Aktuální korekce posouvá cenu této akcie někam na úroveň z počátku druhé poloviny roku 2014. Celková volatilita je přitom hodně vysoká, takže o zábavu mají u této zřejmě nejpopulárnější akcie současnosti investoři postaráno:

App tes.png

Zdroj: FT

Soudě podle dat z FT jsou analytici i přes současný zlom v tržbách a ziscích velmi optimističtí. U této těžce pokrývané akcie jich 38 doporučuje koupit/nadvážit, 11 držet a žádný prodávat! Konsenzus pak naznačuje, že by tržby i zisky měly letos meziročně klesnout, ale v roce 2017 by se měly už dostat nad úroveň roku 2015. Zdá se tedy, že stále převládá silná víra v to, že Apple opět přijde s nějakým produktem, kterým pošle tržby, zisky a cash flow do dalších rekordních výšin.

Technologický sysel a jeho valuace

Podívejme se ale nejdříve na to, co Apple nyní dokáže generovat pro akcionáře. Není žádným překvapením, že Apple je strojkem na peníze. Provozní tok hotovosti se v roce 2015 vyšplhal až na 81,3 miliardy dolarů, výrazně pomohla zejména vysoká ziskovost a znatelně i pracovní kapitál. CapEx je podobnými částkami provozního CF hravě pokryt, Apple je ale také akviziční mašinou. Ta minulý rok také nabobtnala do nevídaných rozměrů, protože firma na tuto oblast dala 44,7 miliardy dolarů. Po celkových investicích jí tak zbylo asi 25 miliard dolarů, v roce 2014 to bylo mnohem více (asi 37 miliard dolarů). Akcionářům Apple vyplácí více, než pro ně vydělá (11,5 miliardy dolarů na dividendách a 34,7 miliard dolarů na odkupech v roce 2005). A není divu, protože nasysleno má firma z minulých let 55,2 miliard dolarů hotovosti (ke konci QI).

App tes.2.png

Zdroj: FT

Ve středu večer dosahuje kapitalizace Applu 582,62 miliard dolarů. S betou na hodnotě 1 se bude požadovaná návratnost pohybovat kolem 7,3 %. Velkou otázkou ale je, co vlastně u takovéto firmy vzít za volné cash flow pro akcionáře. Tok hotovosti po CapEx by ignoroval to, že velká část investic je a téměř jistě bude prováděna nepřímo – přes nákup jiných firem. Pokud bychom se tak snažili kapitalizaci „ospravedlnit“ krátkodobým standardem volného CF ve výši oněch 25 miliard dolarů z roku 2015, muselo by toto cash flow dlouhodobě růst o 3 %. Pokud bychom pak ještě (poněkud mechanicky) z kapitalizace odečetli celou hotovost drženou v rozvaze, stačil by dlouhodobý růst ve výši asi 2,5 %.

Dokáže Apple to, co Tesla (ne)dokázala?

Na FT Video se objevila úvaha o tom, že pokud Apple ukáže schopnost stabilizace tržeb, akcie by mohla hodně posílit, protože trh nyní čeká jejich soustavný pokles. Výše prezentované jednoduché počty ale ukazují, že to ani zdaleka nemusí být pravda. Trh podle nich čeká sice poměrně malý, ale stále pozitivní růst volného cash flow. Toho může firma na čas dosáhnout i zvyšováním marží, či omezováním investic. Ovšem v dlouhém období jde růst tržeb a cash flow odtrhnout jen těžko. Možná dovede Apple tržby zvyšovat pečlivým dolaďováním detailů a cen na stávajících produktech. Zdá se mi ale, že trh přece jen, byť v delší budoucnosti, čeká něco přelomnějšího. A tím se dostávám ke zmíněné Tesle.

Na to, aby Apple mohl přijít s dalším přelomovým produktem, se bude muset stále více vzdalovat tomu, co umí nyní dělat velmi dobře. Typickým příkladem vplouvání do neprobádaných vod by bylo nějaké Apple Auto (o kterém se někdy hovoří). Ono se ale právě na příkladu Tesly ukazuje, že podobné výlety do neznáma jsou velmi náročné. Výsledný produkt je možná designově výjimečný (to Apple i Tesla umí), kvalitativně ale zaostává a konkurence je nemilosrdná. Doba „učení se“ je u výroby aut a podobných složitých produktů hodně dlouhá a během ní bude lehce proinvestováno více peněz, než se nyní čeká (takže je otázka, jak valuačně chápat onu hotovost, kterou Apple drží v rozvaze).

Ono tedy bude celkově zajímavé vidět, jak dopadne začínající souboj mezi tradičními automobilkami a technologickými společnostmi - predátory, kteří se rozhodli vyrábět auta. Ty první mají desetiletí zkušeností, které jsou ale v určitém ohledu i jejich břemenem – obstarožními myšlenkovými vzorci. Ty druhé těží z toho, že mají velké zdroje (což není u každé automobilky samozřejmostí), netíží je břemeno zaběhlých myšlenkových vzorců, ale také nemají zkušenosti, které nejde nasbírat za pár let a možná ani přetahováním manažerských a provozních hvězd z automobilek.


Čtěte více:

Summary: Deutsche Bank (DIP), GlaxoSmithKline (DIP), AT&T
28.04.2016 9:12
Evropa: Čísla za první čtvrtletí představila dnes německá bankovní sk...
Tajemné NX má Nintendu pomoci postavit se znovu na nohy. Firma ale o něm moc neříká
28.04.2016 12:30
Japonská společnost Nintendo chce zapomenout na neúspěchy se svou her...
Apple Inc. – hledání další dojné krávy v post-jobsově éře
28.04.2016 13:35
Opěvovaný, ikonický, nejlepší, největší nebo slangově řečeno „peckový“...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m