Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec saúdské závislosti na ropě; Z Aramca bude globální průmyslový konglomerát

Konec saúdské závislosti na ropě; Z Aramca bude globální průmyslový konglomerát

28.04.2016 14:12
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Ropná velmoc nezávislá na ropě. Takový cíl si ve svém do značné míry ambiciózním programu transformace saúdského hospodářství vytyčil princ Mohammed bin Salman, nový klíčový představitel saúdské politické i ekonomické scény. Saúdská Arábie, která je největším producentem černého zlata v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu a doplácí na propad jeho cen, by měla být údajně schopna „života bez ropy“ již v roce 2020. Myšlenka saúdského následníka trůnu je poměrně jednoduchá. Saúdské království vzniklo bez ropy, bylo nezávislé na ropě, bylo řízeno bez ropy i jeho lid žil bez ropy. Když to šlo tenkrát, proč by to nešlo i teď…

Ropná velmoc bez ropy

Před objevením ropy v roce 1938 byla ale Saúdská Arábie zoufale chudou zemí. Závislosti na ropě, která se nyní stala terčem princovi kritiky, předcházela závislost na poutnících do Mekky a Mediny. Černé zlato ale podle prince zkrátka stojí za zastavením rozvoje některých sektorů v posledních letech. Ačkoliv novodobá Saúdská Arábie možná vznikla díky dobývání a schopné vládě krále Abdulazize, ještě více než konzervativní náboženství království drží pohromadě právě příjmy z ropy. A bylo to černé zlato, které po leta utvářelo tamní společnost i hospodářství.

Vládnoucí králové se dělili o ropné bohatství výměnou za zcela podrobený lid. Objem petrodolarů proudících do království raketově narůstal. Roční příjem z ropy odpovídal v roce 1938 340000 dolarů, po druhé Světové válce stoupl na 10 milionů a do roku 1980 téměř astronomicky vzrostl na 84 miliard. Mimo rozsáhlé dotace na benzín, elektřinu nebo vodu umožnily ropné miliardy Saúdům podržet si armádu čítající přes 250000 mužů a třetí největší rozpočet na obranu. V moderní Saúdské Arábii zkrátka vše přímo nebo nepřímo stojí a padá na ropě.

Ambiciózní ekonomická transformace

Princ Salman není zdaleka prvním, kdo varuje před nadměrnou závislostí na ropě. Jeho program národní transformace „SaudiVision2030“ v podstatě odpovídá jakési státní strategii diverzifikace portfolia. Jeho cílem je rozvoj dalších sektorů, jako jsou těžba, zpracovatelský průmysl, maloobchod, cestovní ruch, poutnictví a zdravotnictví. Tedy maximální odklon směru ekonomiky od utrácení petrodolarů. Součástí strategie je i rozvoj země jako logistického centra pro obchod mezi Západem a Východem, ale i rostoucího finančního centra. Žádoucí je i rozvoj většího počtu malých a středních podniků. Většiny cílů lze podle prince dosáhnout skrze zlepšení efektivity fungování vlády a restrukturalizaci. Saúdská Arábie bude ale muset vytvořit atraktivní podnikatelské prostředí. V současnosti totiž společnosti mají daleko snazší možnosti z pohledu byznysu kupříkladu ve Spojených arabských emirátech.

Ropný gigant Aramco a IPO

Svět se však v posledních dnech zaměřuje hlavně na částečnou privatizaci největší světové energetické společnosti – saúdské ropné Aramco. Státní firma, jejíž hodnotu tento týden princ Salman odhadl na více než 2 biliony dolarů, ve středu zveřejnila finanční plán, který podpoří její expanzi do nových oblastí právě v rámci tolik diskutovaných ekonomických reforem. Ze společnosti ze sektoru ropy a plynu by se měl stát globální průmyslový konglomerát. Vyjma mnoha cílevědomých projektů za miliardy dolarů chystá ropný gigant i vytvoření programu vydávání islámských dluhopisů zvaných sukuk. Pozornost tisku však asi nejvíce přitáhla zpráva o primární emisi méně než 5procentního podílu nejen Aramca, ale i jejích dceřiných společností. Taktéž součást balíku reforem. Vzhledem k velikosti společnosti a jejímu strategickému významu bude však plánovaná IPO složitým procesem a reálně by Aramco mohla na burzu vstoupit někdy v roce 2017 nebo 2018.

Zdroj: RTRS


Čtěte více:

Čínské déja-vu: Zopakuje se loňský akciový kolaps na komoditách?
26.04.2016 15:17
Čínský akciový trh vloni v létě ukázal celému světu svou vrtkavost, kd...
Ropa na letošních maximech! Magická 50 konečně na dosah?
27.04.2016 13:09
Padesátka - nové magické číslo a pomyslná psychologická hranice v ropn...
Fed zůstává opatrný - o červnovém zvýšení sazeb rozhodnou příchozí data
28.04.2016 9:10
Fed ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej ji...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data