Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zhodnocení výhledu na rok 2016 po proběhnuvším 1Q

Zhodnocení výhledu na rok 2016 po proběhnuvším 1Q

11.04.2016 13:15
Autor: Tomáš Sýkora, Patria Finance

První kvartál letošního roku utekl jako voda, a je proto na čase podívat se na zhodnocení investičních doporučení. Během tohoto týdne pak zveřejníme aktualizovaný pohled našich investičních stratégů na jednotlivé třídy aktiv.

První kvartál letošního roku přinesl finančním trhům skutečně dramatické chvilky. Hned v úvodu roku investory značně znejistěla situace v čínském hospodářství. Obavy o tvrdé přistání tahouna růstu globální ekonomiky rozdmýchaly sérii výprodejů rizikovějších aktiv. Pomyslný olej do ohně poté přilil prudký propad cen ropy. Ten sice v delším horizontu slibuje podporu spotřebě domácností, které ušetřily na levnějším benzínu, v perspektivě kratší nicméně vede k osekávání těžebních operací průmyslových podniků a propadu zisku navázaných dodavatelů.

V první polovině února pak trhům zasadila ránu obava o schopnost německé Deutsche Bank splácet vybrané dluhopisové tranše. V návaznosti na nedávné zkušenosti (Lehman Brothers, bankovní krize v eurozóně) se řada investorů postavila k problému skutečně skepticky, což ostatně odrážel prudký nárůst v hodnotě CDS kontraktů (pojištění proti defaultu) u řady evropských bank.

Napětí nicméně v průběhu kvartálu částečně odeznělo. Dopomohla tomu lepšící se data klíčových ekonomik, explicitní uklidnění Deutsche Bank o schopnosti splácet své závazky a pozadu s podporou nezůstaly ani centrální banky. ECB v březnu představila další uvolnění své měnové politiky, když hlouběji do záporu stlačila depozitní sazbu a navýšila objem prostředků v rámci kvantitativního uvolňování. Taktéž přislíbila spuštění dlouhodobých refinančních operací, které bankám umožní půjčit si u ECB dodatečnou likviditu za referenční (nulovou) či dokonce depozitní (-0,4 %) sazbu.

Na opačném břehu Atlantiku Fed rozhodl o pozdržení dalšího kola zvyšování sazeb, což doplnil poměrně holubičí rétorikou. V kontextu pak vrcholná instituce americké měnové politiky snížila výhled na letošní počet zvýšení sazeb ze čtyř na dvě. Ve výhledu na rok 2016 jsme predikovali 2-3 zvýšení.

Kroky centrálních bank nemohly nechat finanční aktiva chladnými. K historickým minimům klesly výnosy německých i amerických státních dluhopisů, když roli sehrál výhled pomalejší inflace, nadále uvolněná měnová politika a také napětí na trzích, které zvyšovalo poptávku po bezpečných aktivech. Vůbec se nedařilo dolaru, který oslabil jak na páru s eurem (-4,75 %), tak proti japonskému jenu (-6,4 %). Divergence měnových politik a přeci jen příznivější výhled amerického hospodářství by měl nicméně dle našeho názoru přihrát dolaru ztracené zisky. Naopak v souladu s naším předpokladem oslabila britská libra, kterou níže tlačí obavy z červnového referenda o setrvání země v EU. I nadále věříme v setrvání ostrovní země, s nímž by posléze mohlo být spojeno posílení libry.

Po sérii úspěchů z minulého roku jsme tentokrát neuspěli s naší preferencí akcií rozvinutých ekonomik. Evropské akcie od začátku roku ztratily přes 8 % (Stoxx 600 Europe), v USA index S&P 500 kvartál uzavřel na červené nule. Především vývoj v Evropě je pro nás zklamáním. Oproti USA je hospodářství starého kontinentu v užší spolupráci s potenciálně rizikovou Čínou, i přes částečné zklidnění navíc na trzích zůstává obava o zdraví bankovních institucí, které představují významnou váhu v akciových indexech. Probíhající restrukturalizace bankovních domů sice slibují posílení kapitálové pozice a vylepšení hospodářských čísel, prozatím nicméně trhy reflektují spíše přechodné obtíže (náklady restrukturalizace). Stranou zájmu taktéž přes přechodné nadšení zůstává podpora ze strany ECB v podobě dlouhodobých refinančních operací, či faktického ukončení procesu snižování depozitní sazby tlačícího na marže bank. Právě bankovní sektor pak bohužel představuje největší zklamání mezi našimi doporučeními.

S ohledem na množící se rizika jsme při výběru akcií zdůrazňovali selektivní strategii. Jedním z povedených témat bylo zařazení Dollar General (+19 %) z preferovaného sektoru spotřebního zboží. Kvartální kapitálový výnos hlásí například i stálice mezi našimi doporučeními Apple, která nejprve trh vyděsila zhoršením výhledu, posléze se ale začala šplhat zpět. Dopomohlo tomu mj. představení nového menšího modelu iPhone SE. Naopak se ztrátou v řádech jednotek procent zakončila období vybraná jména zdravotnického sektoru (Pfizer, Abbvie).

Na českém akciovém poli jsme preferovali „dividendová jména“. Nejlépe si vedl Philip Morris (+10 %), dařilo se ale i Komerční bance (+6 %). Z problémů způsobených havárií v petrochemickém provozu se oklepaly akcie Unipetrol (+13 %), které jsme zmiňovali jako zajímavou (i když přeci jen rizikovější) sázku. Všechny námi preferované tituly tak spolehlivě překonaly výkonnost indexu PX (-6 %).


Čtěte více:

Dividendové miniportfolio - Evropa
15.03.2016 11:45
Finanční trhy se v prvním čtvrtletí letošního roku rozhodně nenudí. Pr...
Dividendové miniportfolio - USA
15.03.2016 13:45
Aktuální divergence měnových politik nahrává výběru dividendových titu...
IPO v Praze! GE Money Bank plánuje vstup na domácí parket
11.04.2016 9:34
GE Money Bank, a.s., člen skupiny GE Capital, která patří v České repu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu