Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je Evropa bez Američanů ochromena?

Je Evropa bez Američanů ochromena?

18.02.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa čelí hned několika těžkým krizím najednou a začíná v ní převažovat názor, že Spojené státy už nejsou ochotny či dokonce schopny jí tyto problémy pomoci řešit. Na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově se hovořilo zejména o uprchlické krizi, konfliktu v Sýrii, ruské agresi a potenciálním rozpadu struktur Evropské unie. Evropští politici si neustále stěžovali, že tyto problémy se v roce 2015 stále zhoršovaly. Shodovali se také na tom, že v roce 2016 tomu bude podobně. Například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier hovořil o tom, že se „do Evropy vrátila otázka války a míru“. Nepřímo se tak dotýkal ruských vojenských operací.

Několik evropských politiků mi řeklo, že od amerického prezidenta Obamy se nečeká, že by poslední rok ve funkci nějak výrazně měnil svou politiku, aby tak více pomohl k řešení evropských problémů. Ty jsou ale vnímány jako kritické a nemohou čekat na to, až do Washingtonu přijde nová vláda. Podle některých názorů se současná americká vláda už jen snaží o to, aby za sebou zanechala pozitivní dojem ze svého předchozího vládnutí. Nesnaží se již dosáhnout ničeho dalšího. Problémy se ale mohou ještě zhoršovat.

V soukromí řada evropských diplomatů přiznává, že jejich vlády už ani s větší angažovaností Američanů nepočítají a zároveň se zdá, že stále větší roli hraje v evropských problémech Rusko. Walter Russell Mead z Hudson Institute k tomu říká: „Zdá se, že už s námi nepočítají. Z evropské perspektivy se naopak Putin stal tím, s kým je nutno jednat.“ Americký ministr zahraničí John Kerry ale hovoří optimisticky o tom, že přes hloubku současných problémů se Evropa jistě vrátí zpět silnější, pokud bude táhnout za jeden provaz.

Kerry nedávno řekl, že americko-evropské vztahy neprocházejí krizí tak, jak někteří tvrdí. Poukázal například na společné aktivity zaměřené proti ruské agresi na Ukrajině a na dohodu s Íránem, která je také odrazem společných snah. Zároveň však uznal, že Spojené státy by mohly Evropě více pomoci s miliony uprchlíků, kteří do ní směřují. Kerry hovořil i o americké dohodě s Ruskem týkající se Sýrie, která by měla vést k „ukončení nepřátelství“. Už ovšem nezmínil, že syrský prezident Assad podobné návrhy odmítl a v Evropě převažuje názor, že Spojené státy nemají potřebné páky na to, aby Rusy donutily ke změně jejich strategie v Sýrii.

Derek Chollet, který byl do minulého roku členem Obamovy vlády, mi k americko-evropským vztahům řekl: „Bílý dům se domnívá, že Spojené státy by měly i nadále pomáhat s udržením bezpečnosti v Evropě. Nicméně platí, že Evropané musí udělat více pro to, aby se se svými problémy vypořádali. Je mylné se domnívat, že buď problémy vyřeší Američané, nebo zůstanou nevyřešeny. Od Spojených států chce každý z jejich spojenců víc, ale tyto požadavky nepředstavují žádnou strategii.“ Obama se podle Cholleta snaží o nalezení rovnováhy mezi omezenými zdroji a strategickými zájmy USA a Američané nebudou řešit problémy Evropy za Evropany.

V USA ale nalezneme i opačný pohled, protože řada zástupců armády a členů Kongresu tvrdí, že Spojené státy by měly být aktivnější. Měly by například poskytnout zbraně ukrajinské armádě, vytvořit zóny bezpečí v Sýrii či vyzbrojit syrské rebely moderními zbraněmi. Je ale pravděpodobné, že Obama už skutečně nebude svou politiku výrazněji měnit. A pro Evropu to může být příliš dlouhé čekání na změnu.

Autorem je Josh Rogin.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Technická analýza - Dolar má nakročeno k dosažení EMA200
18.02.2016 9:38
EURUSD: Měnový pár konsoliduje při denním pivotu. Oscilátor relativní...
Levná ropa by mohla vést k výraznému poklesu těžby v Rusku
18.02.2016 9:52
Těžba ropy v Rusku by mohla během několika příštích let klesnout o 14...
Trhy ráno postrádají silné impulsy, jen přesto posiluje
18.02.2016 10:31
Zápis z posledního jednání Fedu odhalil rostoucí obavy z rizik pro ame...
Úvaha: Co když jsou centrální banky žijícími dinosaury?
18.02.2016 10:44
Na serveru Bloomberg publikoval Jonas Cho Walsard článek „Top Nordic S...

Váš názor
  •  
    18.02.2016 13:22

    Je už trápne počúvať Američanov, že sa všetkými problémami je Rusko. Rusov za chvíľu obvinia, že sú zodpovední aj za veľkú zimu, alebo za slabú zimu. Prípadné uvoľňovanie vzťahov s Ruskom štve práve zbrojársku lobby v USA, lebo potrebujú "vystrašeným" Európanom predávať zbrane. Urobia preto všetko , aby na Ukrajine náhodou nenastal mier, čo by veľmi narušilo ich sen dostať sa Rusom "pod okná".
    Petrík
    •  
      19.02.2016 9:14

      USA stáhly roku 2013 z Evropy všechny tanky. A co se nestalo. Rus už opět okupuje sousední zemi a vraždí kde může. A ještě se tu najde dostatek naivních či zlomyslných roztleskávačů kremelských svinstev. Na Ukrajině v dohledné době mír nebude. Putinovi totiž něco takového nevyhovuje. A čím větší ekonomické problémy bude Rusko mít, tím víc bude chtít Kreml odvrátit pozornost vlastního mužictva na problémy okolního světa.
      QEntity
      •  
        23.02.2016 16:18

        Ty by si si veľmi dobre rozumel s našim Šebejom. On by najradšej zariadil , aby ani slnko nevychádzalo na východe , aby náhodou niečo nedonieslo z Ruska.
        petrík
  •  
    18.02.2016 11:56

    Závislost Evropy na Americe je otázkou trvalé psychologické masáže. Až se Evropa odpoutá od Ameriky a bude si své věci řešit sama, pak teprve nastane skutečný rozvoj Evropy.
    juniper
    •  
      19.02.2016 9:17

      Evropa se zjevně chová poněkud nesvéprávně, když očekává řešení nejrůznějších problémů od USA. Ale to je chyba Evropy, nikoli USA. A skutečný rozvoj Evropy nastane, až současné neudržitelné důchodové systémy zkolabují a obyvatelstvo si uvědomí, že je výrazně lepší mít nízké daně a růst než vysoké daně a stagnaci. Ale toho se nejspíš my dva nedožijeme.
      QEntity
    • to zní krásně
      18.02.2016 13:22

      ale jaká bude realita ;)?
      Bob
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m