Globální růst leží nízko a příčinou je několik faktorů: Ve Spojených státech skončilo období rychlejší ekonomické expanze, oživení v eurozóně je pouze mírné. Japonsku se nedaří obnovit rychlejší tempo růstu, monetární ani fiskální stimulace tam prozatím nemají výraznější efekt. Země, které se zaměřují na export komodit, se kvůli propadu jejich cen potácejí v problémech. A řadu rozvíjejících se ekonomik trápí problémy na nabídkové straně ekonomiky.
Co mohou v takovém prostředí udělat firmy pro udržení ziskovosti či dokonce pro její další růst? V první řadě se budou snažit o další snižování nákladů. Měli bychom tedy čekat, že bude dále sílit příjmová nerovnost. A objeví se i v zemích, kterým se doposud vyhýbala. Jedná se zejména o Německo, Francii a Itálii.
Korporace se také budou snažit o zvýšení své tržní síly a oligopolní pozice na trhu. To znamená, že bychom měli ve zvýšené míře očekávat korporátní fúze a akvizice, které by měly firmám umožnit zvyšování cen a ziskových marží. I tento proces nakonec povede ke zvýšení příjmové nerovnosti.
Jak snižování nákladů, tak posilování pozice na trhu a snižování počtu firem v jednotlivých odvětvích povedou k tomu, že ziskovost korporátního sektoru dále poroste a ceny akcií budou odolné vůči utlumenému růstu globální ekonomiky. Nesmíme ovšem zapomínat, že tlak na příjmy domácností a vyšší ceny budou další ekonomickou brzdou a globální ekonomika bude trpět ještě více.
Růst objemu korporátních transakcí je patrný z následující tabulky. V USA byly například ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 uskutečněny fúze a akvizice v hodnotě 1,5 bilionu dolarů, ve stejném období roku 2014 to bylo 1,15 bilionu dolarů a v roce 2013 jen 864 miliard dolarů. Růst objemu transakcí je patrný i v Evropě.
Zdroj: Natixis