Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: MMF potřebuje Lagardeovou i nadále

Project Syndicate: MMF potřebuje Lagardeovou i nadále

22.01.2016 15:03

Christine Lagardeová prohlásila, že se nebrání dalšímu pětiletému období ve funkci generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu. Mělo by jí být přiznáno. MMF nikdy neměl lepší vedení a výkonný sbor by jí měl dát příležitost dokončit práci, kterou započala.

Když se Lagardeová v červenci 2011 ujímala kormidla, zdědila instituci v krizi. Globální finanční krach v roce 2008 a jeho ekonomické dozvuky zdiskreditovaly multilaterální věřitele vedené Západem i „washingtonský konsensus“ volného trhu. Vedení Lagardeové pomohlo obnovit reputaci fondu.

Velká pozornost se věnuje jejím osobním kvalitám – a právem. Je otevřená, rázná, vřelá a poutavá. V jedné zemi za druhou ji představitelé, s nimiž se za mnohdy ožehavých okolností setkala, popisují jako ženu, která dokáže sdělovat nepříjemné pravdy a zároveň citlivě naslouchat. Pro šéfa instituce, jež musí k dohodám dospívat jednáním, nikoliv diktátem, jsou to důležité vlastnosti.

Evropanům se příliš nelíbilo, když jim Lagardeová řekla, že jejich banky je zapotřebí restrukturalizovat nebo že je nutné vybudovat hráz proti finanční nákaze – ale poslechli ji. Kromě toho učinila Lagardeová obtížná rozhodnutí o poskytnutí podpory MMF zemím, které jsou klíčové pro udržení globální stability – například Řecku, Pákistánu, Tunisku a Ukrajině.

A to zdaleka není vše. Fond nebývá často spojován s pojmy, jako jsou kreativita a soucit. Lagardeová to začala měnit. Přitom dala lidskou tvář instituci, která často předepisuje hořké kapky.

Například pomoc při zvládání blízkovýchodní uprchlické krize není očekávanou součástí mandátu MMF. Přesto fond pod jejím vedením upravil jeden program tak, aby jordánská vláda mohla vynakládat vyšší částku na pomoc lidem, které konflikty v Sýrii a Iráku připravily o domov (z nichž více než milion přebývá v táborech na jordánském území).

A když se v západní Africe začal v roce 2014 šířit virus ebola, dala Lagardeová pokyn MMF, aby použil dostupné peníze k převzetí a odpuštění dluhu zemí zasažených krizí, což jim umožnilo zaplatit větší počet lékařů a sester – bylo to vůbec poprvé, co MMF takto naložil s kapitálem.

Kromě toho Lagardeová pojmenovala tři nejdůležitější problémy, s nimiž se potýká dnešní svět, a začala je řešit. Za prvé se hlasitě zasazuje o větší zapojení žen do pracovního procesu a zároveň slouží jako exemplární příklad, jak je cenné mít ženy na vedoucích pozicích. I v tak odlišných zemích, jako jsou Saúdská Arábie a Japonsko, vyzvala vedoucí představitele, aby přestali mrhat tímto obrovským lidským potenciálem – a využili tak možností svých ekonomik.

Za druhé MMF pod jejím vedením řeší také obecnější problém nerovnosti příjmů. Není to jen otázka základní spravedlnosti. Výzkum fondu odhalil přímou spojitost mezi zmenšující se propastí mezi bohatými a chudými a vyšším hospodářským růstem. MMF není první, kdo takto argumentuje, avšak díky jeho postoji získává tento problém větší význam a naléhavost. A osobní angažmá Lagardeové je při prosazování této argumentace zásadní.

Za třetí dělá Lagardeová důležitou práci, když pomáhá světu pochopit plné důsledky technologických změn – z nichž některé jsou hrozivě destabilizující. Například automatizace bude dál zefektivňovat a zlevňovat výrobu, avšak hospodářský růst bude díky ní generovat menší počet pracovních míst než v minulosti. Politické, ekonomické a sociální důsledky této nastupující reality si zaslouží pozornost a seriózní výzkum. Lagardeová postavila MMF do centra této práce.

Kritikové budou tvrdit, že přišel čas na takového šéfa MMF, jenž bude zastupovat rozvojový svět. Lagardeová je koneckonců jedenáctou po sobě jdoucí Evropankou, která tento post zastává, což je v dnešním světě těžko ospravedlnitelná výsada. Další lidé namítnou, že neschopnost uvědomit si plné dopady úsporných opatření schválených MMF na řecké občany dokazuje odtrženost Lagardeové od problémů obyčejných lidí. A ještě jiní budou tvrdit, že obvinění, jimž Lagardeová čelí v souvislosti s finančním skandálem ve Francii, ji rozptylují od řízení MMF. Po ošklivém skandálu kolem jejího předchůdce Dominiquea Strausse-Kahna si fond podle těchto kritiků nemůže podobné odvádění pozornosti dovolit.

Rozeberme tyto námitky jednu po druhé. MMF (a Světová banka) by měl vedoucí představitele odjinud než z Evropy a Spojených států vítat. Smyslem ukončení této výsady Západu je ovšem vytvoření takového procesu výběru vedení, který nebude stát na politických úvahách, nýbrž na kvalitě kandidáta. Lagardeová je přitom nejlepší kandidátkou na tuto funkci a rozvíjející se mocnosti, jako jsou státy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), se za žádným alternativním kandidátem nesjednotily. Právě generální ředitelka z Evropy navíc koncem loňského roku pravděpodobně usnadnila rozhodnutí MMF přidat čínský jüan do koše měn tvořících jeho „zvláštní práva čerpání“.

Kromě toho projevila Lagardeová působivou politickou obratnost, když nakonec přesvědčila republikány a demokraty v americkém Kongresu, aby schválili reformy řízení, které nejen zvyšují schopnost MMF bojovat proti finančním krizím, ale také věrněji odrážejí měnící se globální hospodářskou dynamiku. Mezi deseti hlavními akcionáři MMF dnes například figurují státy BRIC.

V otázce Řecka pronesla loni Lagardeová několik charakteristicky nevybíravých – někdo by řekl netaktních – poznámek. Ani zdaleka však nefiguruje na čelním místě v seznamu těch, kdo nesou zodpovědnost za ekonomickou strázeň Řeků, a z jejího působení ve vedení MMF je naprosto zřejmé, že žádný generální ředitel v dějinách neudělal víc pro to, aby fond svým chováním zmírnil utrpení lidí zasažených krizí.

A konečně byla obvinění proti Lagardeové ve Francii vznesena navzdory námitkám generálního prokurátora země a její role v tomto případu se jeví přinejhorším jako okrajová.

Svět zoufale potřebuje lídra odhodlaného zajistit mu větší bezpečnost a prosperitu. Lagardeová ukázala, že takovým lídrem je a že hodlá učinit MMF způsobilým pro jednadvacáté století. Zaslouží si šanci dokončit, co začala.

Ian Bremmer je prezidentem skupiny Eurasia Group a autorem knihy Every Nation for Itself: Winners and Losers in a G-Zero World (Každý stát sám za sebe: Vítězové a poražení ve světě s mocenským vakuem).

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu
02.12.2015 14:00
Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o ...
Project Syndicate: Jak Fed právě snížil nerovnost
17.12.2015 11:00
Americký Federální rezervní systém to konečně udělal: poprvé za téměř ...
Project Syndicate: Vstříc nové zelené dohodě
18.12.2015 11:00
Globální dohoda dosažená minulý týden v Paříži je ve skutečnosti třetí...
Project Syndicate: Terapie MMF pro Brazílii
22.12.2015 17:00
Brazilská ekonomika je na jednotce intenzivní péče. Sílící politická k...
Project Syndicate: Další hlemýždí rok pro globální ekonomiku
07.01.2016 17:00
Loni v dubnu Mezinárodní měnový fond očekával, že světová ekonomika v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)