Čína komodity včetně kovů trápila po většinu loňského roku a přichystala jim další nepříjemné překvapení i na počátku roku nového. Pondělní propad na čínském akciovém trhu opět rozvířil obavy o zdraví čínské ekonomiky a strhl lavinu, která během první obchodní seance tohoto roku tvrdě zasáhla globální trhy. Zatímco ropa díky napětí na Středním východě rostla a zlato těžilo z role bezpečného přístavu, průmyslové kovy, ale i akcie komoditních společností se svezly na včerejší červené vlně. Průmyslové kovy tak hned v pondělí zaznamenaly nejhorší propad od loňského září. Dnes však čínský zásah na tamním akciovém trhu uvolnil napětí a průmyslovým kovům pomohl k růstu.
Pondělní výprodej kovů i akcií odstartovala horší než očekávaná data z čínského zpracovatelského průmyslu, která navíc naznačila jeho přetrvávající kontrakci. Druhá největší ekonomika světa je navíc největším světovým spotřebitelem kovů. Dnes ráno však v reakci na čínské pumpování hotovosti do tamního finančního systému a nařízení tamní vlády směrem ke státem kontrolovaným fondům nakupovat akcie ve snaze zabránit dalšímu propadu všechny průmyslové kovy zahájily druhý letošní obchodní den růstem. Měď po pondělním propadu o více než 2 procenta v úterý ráno o více než procento rostla. Okolo procenta připsaly i zinek nebo hliník. Index základních kovů londýnské burzy LME by tak dnes mohl po nejhorším propadu od 22. září roku 2015 také oživit.
Cena nejen kupříkladu červeného kovu bude i ve střednědobém horizontu kvůli zpomalující se poptávce pod tlakem. Kovy se stejně jako i ropa vyrovnávají s přebytkem na trhu, který ještě zhoršují největší těžaři. Ti tlačí dolů ceny nejen mědi, ale i například železné rudy. Právě některým gigantům těžebního průmyslu ani strmý propad cen v loňském roce nezabránil v expanzi a například v Peru finišuje roční expanzi za 4,6 miliardy dolarů, která ztrojnásobí produkci tamního měděného dolu Cerro Verde. Tento peruánský důl by se tak měl stát jedním z pěti největších zdrojů produkce červeného kovu na světě.
Produkce kovů od roku 2007 strmě stoupla
Roční procentní změna produkce. Hliník modře, zinek zeleně, měď žlutě a železná ruda značena šedě. Zdroj: WSJ
Před několika lety komoditní společnosti sázely nejen na super cyklus, ale i nekončící růst poptávky po komoditách a těžaři tak zahájili stavbu největších dolů v historii. Železnou rudu v Austrálii, Brazílii a Západní Africe, měď v Peru, Chile, Indonésii, Mongolsku nebo Demokratické republice Kongo těžili ve velkém a rozšílili i produkci minerálů jako je zinek nebo nikl, či bauxit potřebný k výrobě hliníku. Pokračující pokles cen kovů však většinu producentů nutí spíše k omezování produkce. Snižování produkce mědi nebo zinku ohlásila v loňském roce . , která v prosinci dokončila obří důl v Brazílii, oznámila rušení 85000 pracovních míst, prodej aktiv anebo pozastavení vyplácení dividendy.
Procentní změna cen kovů od roku 2009
Zdroj: BBG, WSJ