Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zarazí Fed poslední hřebík do komoditní rakve?

Zarazí Fed poslední hřebík do komoditní rakve?

25.11.2015 16:39
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Komodity dále prohlubují ztráty a doslova se vracejí na začátek tohoto století do doby předtím, než čínští výrobci poptávkou po uhlí, ropě nebo kovech hnali ceny komodit od roku 2001 až do roku 2011 vzhůru a poháněli tak býčí trh. V Číně probíhala jakási industrializace 1,3 miliardy lidí a v takovémto rozsahu se jednalo o jev do té doby nevídaný. Jenže nic netrvá věčně a spotřebovávat nelze neomezeně a oslabení čínské poptávky se výrazně odráží na propadu cen mnoha surovin.

Komoditní index agentury Bloomberg, který měří výkonnost 22 přírodních zdrojů, od svého vrcholu ztratil dvě třetiny a spadl zdaleka nejníže od roku 1999. Když se na podobné rovni nacházel naposledy, platilo se ještě ve Francii franky a v Německu markami. Bloomberg Commodity Index bere v úvahu i zaváděcí náklady a zisky z investovaní na trzích futures tak, aby odrážel skutečný výnos. Pro srovnání index, který sleduje spotovou cenu surovin, v pondělí klesl na více než šestileté minimum a měřítko akcií z odvětví spadlo 29. září nejníže od roku 2008. Největší ztráty v rámci indexu těžařů, který jen za letošní rok zaznamenal pokles o 31 procent, zaznamenaly producenti mědi First Quantum Minerals, Glencore a Freeport-McMoran. Rekordní čínská poptávka z počátku nového tisíciletí vedla navíc producenty komodit jako jsou Total, Rio Tinto nebo Anglo American k miliardovým investicím do dlouhodobých projektů, čímž svět zaplavili ropou, plynem, železnou rudou anebo mědí zrovna v době, kdy čínský růst opadá.

Konec komoditního super cyklu
-1

Jedou z hlavních komodit, která nejvíce trpí přebytkem nabídky nad poptávkou na trhu je bezesporu ropa. Navzdory propadu cen černého zlata od června 2014 o 60 procent, zásoby ropy vzrostly podle Mezinárodní energetické agentury na rekordní téměř 3 miliardy barelů. Svět se tak kvůli rekordní americké produkci a rozhodnutí organizace OPEC pokračovat v čerpání v zájmu zachování tržního podílu topí v černém zlatě.

Pokud však právě zpomalení růstu druhé největší světové ekonomiky zapříčinilo tak zásadní cenový propad a nejslabší tempo růstu čínského hospodářství za posledních 25 let zasadilo první pomyslný hřebíček do rakve komoditního super cyklu, pak je otázkou co s komoditami provede Fed. Americká centrální banka by totiž mohla komoditám zasadit definitivní ránu. Zvýšení sazeb, jehož důsledkem je posílení amerického dolaru, jen dále naruší poptávku, ztíží vyčištění přebytku na straně nabídky surovin a mohlo by se tak stát posledním hřebíčkem do komoditní rakve.

Většina investorů očekává první zvyšování amerických sazeb od roku 2006 již příští měsíc. Tento tah Fedu by měl pomoci dolaru k dalšímu posílení, což bude představovat jen další neštěstí pro již tak zbídačené komodity. Vzhledem k tomu, že jejich většina je denominována právě v americké měně, sníží se rázem kupní síla globálních spotřebitelů surovin. Navíc oproti ostatním aktivům, která přinášejí nějaký výnos, jako jsou akcie nebo dluhopisy budou komodity pro investory zase o něco méně přitažlivé.

Náklady na těžbu a vrty, které se velmi často platí v jiných měnách než amerických dolarech, se po posílení americké měny v porovnání s dolary, které společnosti vydělají za prodej ropy a kovů na globálních trzích relativně sníží. Kupříkladu ruský rubl, který proti dolaru za poslední rok ztrácí kolem 30 procent, pomáhá udržovat ziskovost tamních producentů oceli nebo niklu, čímž jim však zároveň i umožňuje udržovat jistou úroveň produkce. Zatímco někteří světoví těžaři jako je Glencore plánují s ohledem na nižší ceny snižování produkce mědi nebo zinku, jiní jako jsou producenti železné rudy BHP Billiton, Vale nebo Rio Tinto se snaží vytlačit konkurenci z trhu udržováním nabídky navzdory propadu cen. A pokud dolar díky Fedu dále posílí, provoz bude na hotovostní bázi profitabilní. Tak proč ho zavírat?

Zdroj: BBG


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data