V Silicon Valley zní prakticky neustále jedna a ta samá otázka: „Jsme v technologické bublině?“ Jinak řečeno, je objem peněz, které proudí do technologických společností, neudržitelný a dostali jsme se na hranici kolapsu? The Atlantic provedl průzkum mezi lidmi, kteří se v odvětví pohybují. Většina z nich se nedomnívá, že by se vytvořila bublina a jeden z nich použil zajímavé přirovnání: Není tu žádná bublina právě tak, jako nebyla před sto lety bublina na elektrické energii. Přestože i tehdy se lidé mohli domnívat, že tam je.
Takový názor si zaslouží více pozornosti. Byla na elektřině bublina? A co si lidé tehdy o ní případně mysleli? Když Charles Brush a Thomas předvedli možnosti žárovek, okamžitě se propadly ceny akcií plynárenských společností. Pak ale došlo k jejich růstu ve chvíli, kdy tyto firmy změnily své zaměření a začaly se věnovat tepelným technologiím.
Po celá desetiletí se pak spekulovalo o tom, jak elektřina změní jiná odvětví. Například fyzik John Tyndall v roce 1879 tvrdil: „Jsem přesvědčen, že elektřina u veřejného osvětlení nad plynem nezvítězí. A nejsem si jistý, že tomu tak bude v soukromých domech.“ Na počátku tak byly velmi nejisté časy a platilo to i pro investory. Dnes se zdá, že jejich úspěch při investicích do elektřiny byl nevyhnutelný, ale tehdy tomu tak nebylo. Po roce 1890 bylo například investováno hodně peněz do elektromobilů, ale jejich úspěch se nedostavil.
David Nye, který napsal knihu o elektrifikaci Spojených států, se domnívá, že o bublině tehdy hovořit nešlo, protože trh s elektřinou rychle rostl, i když se objevovaly dočasné problémy a některé firmy zanikaly. Nešlo ovšem o situaci, která by byla podobná například tulipánové bublině v Nizozemí. Jinak řečeno, ne každá společnost uspěla, ale celkově šlo o novou technologii, která měnila celou ekonomiku. A to samé se dá říci o dnešním technologickém sektoru.
Významné je i to, že poté, co se využívání elektrické energie rozšířilo, už nešlo udělat krok zpět. V roce 1910 používalo elektřinu asi 10 % domů v USA, v roce 1930 už to bylo asi 70 %. Andrew Thompson z Proteus Digital Health tvrdí, že u současných technologií jsme nyní „v první minutě první hodiny masivního cyklu“. Ten nezastaví ani úvahy a otázky o bublinách, na které stejně nepůjde nikdy odpovědět předem. Pokud nás historie něco učí, je to následující: „Nikdo nezůstane na vrcholu navždy.“ A na to by technologičtí investoři měli pamatovat především.
Autorem je Robert Pratta.
Zdroj: The Atlantic