Aktualizováno Index cen výrobců v zámoří dál klesá. Meziměsíčně jsou výrobní ceny o 0,4 procenta níž, jádrový index pak o 0,3 procenta. Trh přitom čekal +0,2, respektive +0,1 procenta. Výrobní ceny potravin v říjnu mířily dolů nezměněným tempem 0,8 procenta. Energie naproti tomu zastavily dosavadní propad a jejich ceny oproti září pouze stagnovaly. Výrazněji směrem dolů táhly celkový index marže v obchodě, zatímco ceny v dopravě šly mírně vzhůru.
Meziroční inflace ve výrobních cenách se zanořila hlouběji do záporu na -1,6 procenta, zatímco v září činila -1,1 procenta. Jádrová inflace se udržela těsně v plusu na 0,1 procenta avšak tím klesla nejníž od dubna 2011, od kdy jsou k dispozici data podle současné metodiky. Výrobní inflaci tedy tlačí výrazně dolů jak energie, tak potraviny, ale i ceny zboží, obchodu nebo dopravy meziročně skoro přestaly růst. Částečně se na nízkém říjnovém čísle podílela srovnávací základna, která byla v desátém měsíci minulého roku o něco vyšší.
Říjnová cenová data naznačují další snížení nákladových cenových tlaků. Je to jednak potravinami, ale stát za ním bude také větší promítání nízkých cen surovinových vstupů dál do výrobního řetězce. Efekt levných energií na meziroční inflaci mezitím začal ztrácet na síle a to bude pokračovat i v následujících měsících. Nižší inflační tlaky spolu s horšími čísly z maloobchodu stlačily lehce dolů americké výnosy, zatímco dolar novým číslům odolává.