Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika: Problémy se prohlubují, ale stále nejde o recesi

Globální ekonomika: Problémy se prohlubují, ale stále nejde o recesi

06.11.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Náš poslední odhad současného růstu globální ekonomiky zůstává na 2,8 %. To znamená, že růst se pohybuje přibližně 0,7 procentního bodu pod trendem a deflační tlaky v globální ekonomice tedy pravděpodobně sílí namísto toho, aby opadaly. Pravděpodobnost příchodu silného oživení v posledních měsících prudce klesla. Cyklický vývoj ve vyspělých ekonomikách je i nadále lepší než v rozvíjejících se zemích. Růst těch prvních se nyní pohybuje kolem 1,6 %, což je pouze 0,1 procentního bodu pod trendem. K největšímu zpomalení zde došlo v USA, jejichž ekonomika v současné době roste o 1,4 %, zatímco v polovině roku to bylo o 2,4 %. Tempo růstu v eurozóně se mírně zvyšuje na 2,3 % a v Japonsku se stabilizovalo na 0,7 %.

Zpomalení rozvíjejících se ekonomik začalo v roce 2010. Zpočátku šlo jen o „návrat na zem“ poté, co tyto země prošly obdobím rychlého růstu. Pak ale přišel kolaps cen komodit a zpomalení se změnilo na cyklickou recesi, a to zejména v zemích, které se specializují na export komodit. Týká se to zejména Ruska a Brazílie – tyto země se dnes potácejí v hluboké recesi. V příštím roce se hlavní brzdou rozvíjejících se zemí stane pravděpodobně proces oddlužení.

Rozvíjející se ekonomiky nyní rostou asi tempem 4,1 %, což je 1,2 procentního bodu pod trendem. V Číně dosahuje růst 6,5 % a tudíž nedochází k tvrdému přistání. Nicméně průmysl prochází mnohem znatelnějším útlumem a jeho tempo růstu se pohybuje pouze kolem 3 %. Ohledně přesnosti čínských dat panuje velká skepse, a to zejména v dobách útlumu. Ke zmíněnému útlumu v průmyslu ale pravděpodobně skutečně dochází a jednou z příčin je i posun směrem od něho ke službám.

V roce 2016 je pro rozvíjející se ekonomiky hlavní hrozbou kombinace odlivu kapitálu a oddlužení domácího finančního systému. Tento proces by se v některých zemích mohl lehce vymknout z kontroly, a to zejména tehdy, když Fed zvedne sazby už v prosinci.

David Mackie a David Hensley z JPMorgan v této souvislosti poukazují na 52 historických epizod, kdy došlo k prudkému růstu zadlužení. Tvrdí, že poté v naprosté většině případů dochází k prudkému poklesu tempa růstu. Na základě jejich studie by růst rozvíjejících se ekonomik měl zpomalit z dřívějších 5,5 % na 2,6 % v následujících třech letech. Pokud dáme stranou případy, kdy došlo i ke krizi, měl by růst rozvíjejících se zemí dosahovat 3,5 %.

Kdyby se tempo růstu dostalo až na zmíněné úrovně, došlo by k významnému poklesu ekonomického růstu i na globální úrovni. Čekalo se, že tato slabost bude eliminována silnější ekonomickou aktivitou ve vyspělých ekonomikách, ale k tomu nedochází. U nich není problémem ani tak cyklický vývoj, jako soustavný pokles produktivity. Ten začal už v šedesátých letech a s krátkou přestávkou na konci devadesátých let pokračuje dodnes.

preklad611

Klesající trend tempa růstu ekonomické aktivity ve vyspělých ekonomikách je patrný z grafu. Jde jednoznačně o dlouhodobý jev a nelze jej přičítat finanční krizi z roku 2008. Není sice jasné, zda jde pouze o nabídkový jev (v grafu je vyznačen i vývoj produktivity práce a jejího množství). Každopádně bychom ale byli velkými optimisty, kdybychom předpokládali, že popsaný trend v blízké budoucnosti sám o sobě skončí.

Autorem je ekonom a investor Gavyn Davies.

Zdroj: FT, Fulcrum AM


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m