Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeho se nejvíce bojí centrální bankéři?

Čeho se nejvíce bojí centrální bankéři?

29.10.2015 16:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Mervin King jednou řekl: „Centrální bankéři jsou často obviňováni z toho, že jsou posedlí strachem z inflace. Tak to ale není. Pokud jsou něčím posedlí, pak strachem z fiskální politiky.“ King se stal centrálním bankéřem poté, co působil na akademické půdě a dobře ví, o čem hovoří. Můžeme to také nazvat strach z fiskální dominace. Tedy z toho, že centrální bankéři budou nuceni monetizovat vládní dluh takovým způsobem, který povede k vysoké inflaci. Já se domnívám, že tento strach je klíčovým faktorem, proč centrální banky váhají s použitím „peněz z vrtulníků“.

Tvorba nových peněz není už nějakou dobu žádným tabu. Programy kvantitativního uvolňování jich vytvořily obrovské množství. Za tyto peníze se nakoupila finanční aktiva, která se mohou zase prodat v případě, že bude potřeba dříve vytvořené peníze opět zlikvidovat. Pokud jsou použity peníze z vrtulníků, centrální banka je prostě rozdá. Kdyby je pak chtěla zase stáhnout zpět, mohlo by dojít k tomu, že by neměla dost aktiv, která by prodávala. Můžeme tomu říkat „insolventní monetární politika“.

Tento problém lze ale vyřešit poměrně jednoduše. Vláda by se zavázala, že centrální bance vždy dodá aktiva, která potřebuje na to, aby udržela inflaci pod kontrolou. Pokud by centrální banka byla po použití peněz z vrtulníků tímto způsobem refinancována, staly by se peníze z vrtulníků v podstatě fiskální stimulací financovanou nově vydanými dluhopisy. Klíčové je ovšem to, že ono dluhopisové financování stimulace je zpožděné. Podle mého názoru může být právě toto zpoždění klíčovým nástrojem pro překonání fetišismu zaměřeného na fiskální deficity. Ten se totiž v poslední době ukázal být velmi silným. A centrální banky by získaly efektivnější nástroj, než je kvantitativní uvolňování.

Banky se ale tímto směrem vydat nechtějí. Hlavním důvodem je obava z toho, že vlády by nakonec svůj slib nedodržely a neposkytly by jim refinancování. Jde ale o obavy liché, a to ze dvou důvodů. Za prvé, už nyní čelí možnosti velkých ztrát v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a pak by financování od vlády potřebovaly také. Například Bank of England už požadavek na takový krok vznesla a bylo jí vyhověno. V principu není mezi takovým refinancováním a refinancováním v rámci peněz z vrtulníků žádný rozdíl.

Druhý důvod je jednoduchý. Ve vyspělých ekonomikách dobře víme, že během boomu by mělo dojít k růstu sazeb, který by měl bránit zvýšení inflace nad přijatelnou míru. Je těžké si představit, že by nějaká vláda odmítla poskytnout během boomu své centrální bance potřebná aktiva. Jestliže by k tomu došlo, centrální banka by byla impotentní. Pokud by vlády měly v plánu takto zasahovat do politiky centrálních bank, už dávno by prostě omezily jejich nezávislost a tím by jim zabránily použít prodej aktiv, která v rozvaze mají. Jinak řečeno, pokud by byly obavy centrálních bankéřů realistické, banky by svou nezávislost ztratily dávno předtím, než by vlády porušily svůj slib financovat peníze z vrtulníků emisí dluhopisů.

Obavy z fiskální dominance nejsou samy o sobě iracionální. V moderní demokracii je ale stále méně pravděpodobné, že by taková dominance skutečně nastala. A iracionální obavy jsou v této oblasti problematické i proto, že sebou nesou také náklady. Když centrální banky začaly s programem kvantitativního uvolňování, překonaly tím jednu velkou psychologickou bariéru. Možná, že šlo o ten nejdůležitější krok směrem k překonání primitivního strachu z fiskální dominance. Bankéři ale musí jít dál a musí nastat racionální diskuse o alternativách kvantitativního uvolňování.

Autorem je Simon Wren-Lewis z Oxford University.


Zdroj: Mainly Macro


Čtěte více:

Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace
28.10.2015 20:35
Dnes večer našeho času skončilo jedno z dalších dvoudenních jednání FO...
Čínským jedináčkům odzvonilo - vláda ruší politiku jednoho dítěte
29.10.2015 15:51
Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouhol...
Americká ekonomika po rychlém 2Q opět šlápla na brzdu
29.10.2015 13:42
Růst americké ekonomiky ve druhém kvartále se spolu s revizemi vyšplha...

Váš názor
  • Mnoho
    29.10.2015 17:58

    zbytečných rádoby odborných slov. Přesně podle Murphyho - "Odborník je člověk z jiného města a největší odborník je člověk ze zahraničí" . Tak jednoduchá věc, jako že tisk nekrytých peněz je především drzá zlodějina, že ničí zodpovědné chování lidí ve vztahu ke spoření tj. odkládání uspořených aktiv pro případ horší doby. Je výhodnější žít nezodpovědně tj. na dluh. Viz USA - většina obyvatel USA je předlužená a my se opičíme po nich. Mít úspory se dnes kvůli manipulacim měny centrálními bankami jednoduše nevyplatí - ztrácejí hodnotu. Kdysi se na zadluženého člověka pohlíželo jako na nezodpovědného, což bylo vnímáno společensky velmi negativně, zejména pro mladé. Kamuflující fráze - Monetarizvat dluh není v podstatě nic jiného než centrální bankou organizovaná státní krádež úspor obyvatel. Nemám pravdu?
    €-&-€
Aktuální komentáře
01.07.2024
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m