Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Trhy jsou na křižovatce, omezujte rizika, investujte globálně

Pimco: Trhy jsou na křižovatce, omezujte rizika, investujte globálně

29.10.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Nedávné vlnobití na akciových trzích naznačuje, že můžeme vstupovat do nového období. Po několika letech vysoké návratnosti a nízké volatility, které byly odrazem uvolněné monetární politiky, nyní čelíme poměrně vysokým valuacím. Globální růst je stále nevyrovnaný a ve Spojených státech se plánuje zvyšování sazeb. V takovém prostředí se nabízejí čtyři jednoduché investiční strategie, které mohou zvýšit návratnost a zároveň snížit podstupované riziko.

Naše první strategie se opírá o nástroje, jako je například tzv. chytrá beta. K tomu se snažíme o globální přístup, a to ze dvou hlavních důvodů. Během býčího trhu po roce 2009 byla synchronizována globální monetární politika a také slabší firmy měly přístup k potřebným financím. Valuační násobky rostly plošně a to samé platí o celkové návratnosti. Investorům stačilo, aby vlastnili akciový index a nemuseli se zaobírat výběrem jednotlivých titulů. Nyní se ale dynamika na trhu mění, synchronizace se zmenšuje a monetární politika se bude stále více lišit. To vytvoří vyšší volatilitu na trzích, pro některé firmy to bude prostředí příznivější, pro některé ne. Z tohoto důvodu je nejlepší mít co nejširší volbu, protože ta zajistí výběr těch nejlepších příležitostí.

Druhým důvodem hovořícím pro globální přístup je historická návratnost amerického trhu. Ten si v posledních letech vedl výjimečně dobře a američtí investoři se tak ještě více než obvykle zaměřili na domácí akcie. Nicméně v současné době jsou valuace na jiných trzích nižší, dividendové výnosy vyšší a centrální banky stále sledují agresivní monetární politiku. Američtí investoři by tak podle nás měli více využívat mezinárodní diverzifikaci.

Třetí strategie se týká stability návratnosti z akciových investic. Tato návratnost se dá rozdělit na cenové posílení a dividendy. V posledních letech, stejně jako v letech osmdesátých a devadesátých, dominoval celkové návratnosti právě pohyb cen. Trhy totiž táhl nahoru růst valuací, který byl často podpořen poklesem sazeb. Pomáhal i vývoj v globální ekonomice, který pomáhal růstu korporátní ziskovosti.

Je ale pravděpodobné, že v prostředí relativně vysokých valuací a pouze mírného růstu zisků budou hrát kapitálové zisky menší roli. Dividendy se tak mohou stát hlavním a stabilním zdrojem zisků, ale je tu jeden problém: V prostředí rostoucích sazeb mohou dividendové tituly trpět. Tím se opět dostáváme k tomu, jak důležité je budovat mezinárodní portfolio, protože to bude těžit z investic v zemích, kde se sazby budou držet i nadále nízko. Důležité ale je, aby šlo zároveň o trhy, kde jsou firmy schopny dosahovat růstu volného toku hotovosti a management je připraven zvyšovat dividendy.

Čtvrtá strategie je zaměřena na omezení negativních rizik. Jak bylo uvedeno, investory pravděpodobně čeká období vyšší volatility a omezení negativních rizik může být tím klíčovým faktorem, který ovlivní jejich dlouhodobou návratnost. Dobrým řešením mohou být long/short strategie, které vhodně doplní strategii založenou pouze na dlouhých pozicích. Long/short strategie přinášely v posledních minimálně patnácti letech vyšší návratnost a jejich volatilita byla nižší. Například Dow Jones Credit Suisse Long/Short Equity Index má průměrnou návratnost od roku 1994 ve výši 9,11 % a Sharpův poměr ve výši 0,69. Index S&P 500 přitom realizoval průměrnou návratnost ve výši 8,82 % a Sharpův poměr v jeho případě dosahuje hodnoty 0,41.

Celkově čekáme, že akciové trhy budou v delším období stále poskytovat vyšší návratnost než jiné třídy aktiv. Tato návratnost ale bude zároveň ležet pod návratností, která byla dosahována během býčího trhu několika posledních let. Více se také budou lišit zisky u jednotlivých akcií, a to v závislosti na síle fundamentu firem, dynamice celého sektoru a také na makroekonomickém a monetárním výhledu. Investoři by měli zvážit zejména globální pohled na trhy a vyhledávání stabilního zdroje návratnosti především ve formě dividend a v neposlední řadě ochranu před negativními riziky a pohyby trhu.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Zasedání FOMC - prosincový termín je zpět ve hře; klíčem k rébusu je inflace
28.10.2015 20:35
Dnes večer našeho času skončilo jedno z dalších dvoudenních jednání FO...
Japonský průmysl příjemně překvapil
29.10.2015 8:59
Dnes brzo ráno byla v Japonsku zveřejněna data o průmyslové produkci z...
Technická analýza - Fed vystoupil v jestřábím tónu
29.10.2015 9:27
EURUSD: Dolar s pomocí Fedu prolomil hladinu denního pivotu. Osciláto...
Zrušená dividenda a nejasnosti ohledně restrukturalizace - akcie Deutsche Bank ztrácí 6 %
29.10.2015 10:05
Německá Deutsche Bank (DIP) dnes představila hospodářská čísla za 3Q l...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m