Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nastaví OPEC cenové minimum pro ropu na $70?

Nastaví OPEC cenové minimum pro ropu na $70?

16.10.2015 15:35
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Saudská Arábie jako hlavní producent ropy v rámci organizace OPEC nevyjádřila v poslední době žádný zájem vrátit se ke strategii podpory cen černého zlata a i nadále chce nechat o ceně rozhodovat trh. Koneckonců Saudové mají strach, že ztratí současný tržní podíl. Další velký producent mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu Rusko vyloučilo snižování produkce. Venezuela, která členem OPEC je, ovšem plánuje vzkřísit starý dobrý mechanismus cenového pásma a představovala by si nastavení spodní hranice pro cenu skomírajícího černého zlata na 70 dolarech. Podle ropných traderů je však tento odvážný venezuelský návrh předem odsouzen k zániku. Někteří analytici považují snahy o nastavení cenového pásma pro ropu za marné nebo cenové minimum 70 dolarů za barel za neudržitelně vysoké.

Jakkoliv se venezuelské představy o obnovení nastavení cenových minim mohou jevit jako nereálně, návrh latinskoamerické země by mohl být jakýmsi katalyzátorem odklonu OPECu od současné politiky „laissez faire“ v rámci, které organizace nechává ceny ropy dále kolabovat. Nízké ceny černého zlata způsobily, že právě a nejen venezuelská ekonomika nyní doslova balancuje nad propastí. Iniciativa této jihoamerické země by každopádně mohla představovat první významný krok posledních měsíců ke společnému řešení, které by mohlo pomoci stabilizovat ropný trh.

O odvážném venezuelském plánu by se mělo jednat na setkání technických expertů ve Vídni 21. října a jeho součástí není jen minimální cena ropy, ale i progresivní omezení produkce za účelem kontroly cen právě s cenovým dnem 70 dolarů za barel přičemž pozdější cíl by měl být na úrovni dokonce 100 dolarů za barel. Setkání by se měly zúčastnit i nečlenské státy mimo OPEC jako jsou Brazílie, Ázerbájdžán, Kolumbie, Kazachstán, Norsko, Mexiko, Omán nebo Rusko.

Princip cenového pásma byl již v minulosti používán jako cesta z krize. Po kolapsu cen až na 10 dolarů za barel v pozdních devadesátých letech skupina nastavila cenové rozmezí na 22 až 28 dolarů za barel. K opuštění tohoto pásma došlo v roce 2005, kdy rychle rostoucí poptávka vyhnala ceny černého zlata prudce vzhůru. Od té doby OPEC oficiálně žádné cenové pásmo ani cíl nenastavil. Není to ale ani poprvé, co se zrovna Venezuela snaží přimět OPEC k návratu k pásmovému systému. V minulosti tyto pokusy však zatím vždy selhaly. Ani letos, kdy se ceny ropy drží nízko, velcí producenti z řad Organizace zemí vyvážejících ropu včetně Saudské Arábie nebo Kuvajtu po obnově tohoto systému netouží. Nejsou totiž ochotni obětovat současný podíl na trhu. Otázkou zůstává, jak dlouho i hlavním producentům OPECu vydrží tento postoj, pokud se ceny ropy dlouhodobě nevzpamatují. Nejistota spojená s obavami o to, jak dlouho se ropa Brent může držet i pod hranicí 50 dolarů za barel přitom nadále trvá.

Cenové pásmo může plnit i funkci referenční ceny a její zavedení se v minulosti jako forma boje proti velkým cenovým výkyvům osvědčilo. Mechanismus jako takový je však věc jedna, navrhovaná cena 70 dolarů za barel je ovšem věc jiná. Zůstává totiž otázkou, jestli by producenti souhlasili s touto cenou jako tím pravým cílem. Zatímco státy Perského zálivu by pravděpodobně měly obavy o ztrátu příliš velké části podílu na trhu, pokud by taková cena byla v platnosti, naopak země jako Angola nebo Irák označily v červnu za rozumnou cenu rozmezí zhruba 75 až 80 dolarů za barel. Jak se někteří analytici domnívají, americká produkce by dost možná na zavedení cenového mechanismu na takové úrovni reagovala strmým vzrůstem. Při nastavení ceny okolo 60 dolarů za barel by tento systém ovšem možná mohl i fungovat.

Za současné konstelace na globálním ropném trhu je i Rusko podle ministra pro energetiku Novaka připraveno setkat se s producenty nejen z řad OPEC. Zdroj blízký venezuelské delegaci při OPEC však tvrdí, že by mohlo být téměř nemožné dostat Saudskou Arábii a Rusko k jednomu jednacímu stolu s cílem debatovat o snížení cen. Panuje zde totiž stále hořkost z minulosti s ohledem na nedodržené sliby Moskvy o omezení produkce. Zahájit jednání diskuzí o minimální ceně na technické úrovni by však k dosažení tohoto cíle mohlo pomoci. Saudský poradce pro energetiku al-Muhanna v rámci svého projevu v Kuvajtu naříkal nad absencí jakési kotvy na ropném trhu. Právě její nepřítomnost podle něj poháněla volatilitu na trhu černého zlata a oslabila investice.

Ceny ropy se po týdnu těžkých ztrát stabilizovaly. Poslední ránou pro černé zlato byla tento týden čtvrteční data o ropných zásobách v USA, která poukázala na zvýšení amerických zásob černého zlata v minulém týdnu o 7,6 milionu barelů. Trh tak dostal další medvědí signál. Dnes v 15 hodin se ropa Brent obchodovala pod 50 dolary za barel na 49,88 dolarech, ropa WTI potom na 46,81 dolarech za barel.

Zdroj: RTRS


Čtěte více:

Inflace vybídla dolar k posílení
15.10.2015 17:23
Včerejší Béžová kniha Fedu příliš optimismu nepřinesla a dnes ráno při...
Buffett před současným zlomem varoval už v roce 1999
16.10.2015 14:45
Možná, že jsme svědky dosažení vrcholu v ziskovosti amerických korpora...
Ropné kolosy slíbily více úsilí v boji proti změně klimatu
16.10.2015 13:59
Desítka předních světových ropných a plynárenských společností dnes sl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:51Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa