Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Jak nebezpečné je “kvantitativní utahování” v emerging markets?

Rozbřesk - Jak nebezpečné je “kvantitativní utahování” v emerging markets?

14.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Jestliže pozornost globálních finančních trhů je dnes upřena na monetární politiku v USA a na to zda a kdy začne její zpřísňování, tak v řadě velkých rychle se rozvíjejících ekonomik již mezitím odstartoval proces, který dostal název “kvantitativní utahování”.

Vše je v zásadě spojeno s úvahou, že tak jako v minulosti nutila uvolněná politika Fedu a ostatních centrální bank z vyspělých zemí akumulovat emerging markets devizové rezervy a proti nim “tisknout” nové peníze, tak dnes nastává s jejich prodejem proces přesně opačný. Připomeňme, že k velkému prodeji devizových rezerv v posledních 12 měsících byla donucena nejen Čína, ale především země závislé na cenách komodit jako jsou Rusko, Saudská Arábie, Malajsie či Brazílie. V těchto ekonomikách (z emerging markets) poklesly devizové rezervy za poslední rok o nějakých 600 miliard dolarů.

Otázka tedy zní, zdali prodej takového objemu devizových rezerv musí nutně znamenat ono “kvantitativní utahování”, neboli de facto proces, kdy centrální banka prodejem (FX) fakticky stahuje peníze z oběhu? Odpověď zní - přijde na to. Pokud by centrální banka (z emerging markets) fungovala jako tzv. currency board, kdy existuje neodvolatelná fixace domácí měny na jinou měnu (dolar či euro), tak skutečně vynucený prodej FX rezerv způsobí radikální utažení měnové politiky. V praxi však emerging markets tak přísné měnově-kurzové režimy nemají, takže “kvantitativní utahování” tak drsné nebude, neboť centrální banka v Rusku či třeba Saudské Arábii bude restriktivní dopad prodeje rezerv “sterilizovat” tak, aby nebyl tlak na zpomalení domácí peněžní zásoby tak výrazný.

Přesto k dokonalé “sterilizaci” monetární restrikce vyvolané prodejem FX rezerv v emerging markets nedojde a výsledkem může být ještě větší tlak na zpomalení domácí poptávky. A to je i jeden z důvodů, proč jsou globální trhy ze zpomalení v emerging markets tak nervózní. Kdyby se jednalo “jen” o tradiční otřes vyvolaný přípravou na utažení měnové politiky Fedu, tak nejde asi o nic dramatického. Avšak pokud kolaps cen komodit fakticky nastartuje “deleveraging” bubliny v emerging markets, mohou být problémy v této části globální ekonomiky vážnější.

Region - forex

Regionální měny včera vůči euru vesměs mírně oslabovaly. Zlotý mohl být pod tlakem dalších předvolebních komentářů, tentokrát o možném představení hlavních bodů zákona o konverzi půjček ve švýcarských francích do zlotého ze strany opoziční strany PiS. Náklady konverze by podle plánů PiS měly nést zejména polské banky. Kromě toho včera zazněly i komentáře viceguvernéra ČNB Hampla, který uvedl, že termín exitu se nepřiblížil a zopakoval nutnost udržitelného plnění inflačního cíle jako hlavní předpoklad opuštění kurzového režimu.

Dnes je středoevropský kalendář takřka prázdný. Výjimkou je snad jen údaj o české srpnové platební bilanci. Záporný výsledek způsobený odlivem dividend by neměl být pro korunu příliš velkým (negativním) překvapením, zvlášť když ani neznamená změnu dosavadního pozitivního trendu běžného účtu; pouze o něco málo sníží jeho dosavadní kumulovaný přebytek. Navzdory některým mimořádným dividendám stále předpokládáme, že za celý rok vzroste přebytek běžného účtu na zhruba 1,5 % HDP.

Dluhopisy
Slabší data z Číny, výprodej amerických akcií a holubičí komentáře z Fedu (Lael Brainardová) včera pomáhaly americkým vládním dluhopisům a desetiletý výnos klesal o 4 bps. Německé dluhopisy nejprve potěšil slabý výsledek indexu ZEW, ale následně zisky smazaly.

Dnes trh zajímá především výsledek amerických maloobchodních tržeb, který může pomoci posoudit pravděpodobnost růstu sazeb Fedu v letošním roce. Český trh kromě toho zajímá i dluhopisová aukce. Vzhledem k likviditním podmínkám na trhu by ministerstvo nemělo mít problém dluhopisy prodat.

Komodity
Cena ropy Brent se včera vrátila pod 50 USD/barel. Ropné býky nepotěšila měsíční zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA), která revidovala směrem dolů svůj odhad pro růst poptávky v příštím roce. Agentura uvedla, že očekává přebytek na trhu s ropou i v následujícím roce, mimo jiné i kvůli návratu většího množství íránské ropy na trh (v případě uvolnění sankcí). Náš pohled je podobný a rovněž očekáváme, že i v roce 2016 bude na trhu ropy dostatek.


Čtěte více:

Americké trhy ustoupily ze 7týdenních maxim před výsledky bankovních institucí
13.10.2015 22:01
US akciové indexy vstoupily do dnešního dne poklesem, který odrážel vý...
Kapitálové trhy v Asii opanovaly obavy z vývoje ekonomiky v Číně
14.10.2015 8:06
Očekávání investorů ohledně zveřejnění dat o čínské inflaci ovlivnil...
Největší americké bance klesly příjmy, zisk ale stoupl
14.10.2015 8:34
Největší americké bance JPMorgan Chase& Co v třetím čtvrtletí klesly p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)