Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Digitalizace není jen technologický pokrok, skrývá i rizika

Digitalizace není jen technologický pokrok, skrývá i rizika

01.10.2015 19:00
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Taky už jste slyšeli vtip o tom, jak bude vypadat fabrika budoucnosti? Že tam bude spousta robotů, člověk a pes, který bude člověka hlídat, aby něco nerozbil? Není vyloučeno, že v jádru této žertovné představy se může skrývat i porce strachu. Strachu z toho, jaký vliv bude mít pokračující digitalizace, automatizace a mechanizace na dostupnost pracovních míst. Nahrazování lidské práce prací strojů není jistě novinkou, důvody, proč mu věnovat zvýšenou pozornost právě v naší době, však existují.

Již nějaký čas upozorňují ekonomové na skutečnost, že může být stále obtížnější, znovu umístit na trhu práce nezaměstnané uvolněné z pracovního procesu v důsledku realizovaných strukturálních změn. Jednak proto, že produkty jsou stále specializovanější a nezbytné rekvalifikace díky tomu složitější i nákladnější, ale i proto, že navzdory tezi o neomezenosti lidských potřeb se rezervoár smysluplných aktivit, jimiž by se nezaměstnaní ve vyspělých zemích mohli po „restartu“ živit, nevyhnutelně vyčerpává.

Druhý důvod tkví v tom, že podle široce sdíleného přesvědčení stojíme v současnosti na prahu masivní invaze „inteligentních“ digitálních pomocníků do nejrůznějších sfér našeho života, a jen stěží lze očekávat, že právě oblast výroby a s ní úzce svázaný pracovní trh by zůstaly změn v důsledku probíhající digitální revoluce ušetřeny.

Uvědomění si toho, že nastupující éra digitalizace není jen jednou z mnoha fází vítaného technického pokroku, ale skrývá v sobě i rizika, na jejichž existenci a zvládnutí je třeba se připravit, přimělo analytiky Hamburského hospodářského institutu (HWWI) k vytvoření „Strategie digitální ekonomie 2030“. Studie soudí, že německá ekonomika dnes stojí před zásadní transformací vynucenou působením dvou hlavních technologických trendů: síťového propojování strojů mezi sebou a s produkovanými výrobky (tzv. průmysl 4.0), jakož i sběru, zpracování a vyhodnocování velkých objemů komerčně využitelných dat (Big Data).

Především pro menší podniky nemusí být vstup do digitalizovaného světa nijak přívětivý, neboť je spojen se zostřenou konkurencí a vyššími nároky na rychlost i přesnost rozhodování. Pro německé hospodářství jako celek je však digitalizace příležitostí, otevírající během příštích patnácti let cestu k dodatečnému zvýšení hospodářského výkonu o 25 mld. euro. To sice není mnoho (méně než 1 % HDP roku 2014), je však třeba mít na paměti, že zanedbaná digitalizace by pro německý růst nepochybně znamenala naopak ztráty v důsledku poklesu konkurenceschopnosti…

Na rozdíl od průmyslu a výroby obecně, pro něž se rychlá digitalizace stává krokem nikoliv pouze žádoucím, ale de facto požadavkem sine qua non, pro německý sociální stát může důsledně realizovaná digitalizace znamenat zátěž, s níž nebude triviální se vyrovnat. Pokud by se měl naplnit varovný scénář, podle něhož by počet pracujících v v zemi důsledku technologicky podmíněné substituce práce kapitálem poklesl až na 20 % obyvatelstva, bylo by podle HWWI nezbytné najít nový funkční model rozdělení pracovního fondu a sociálního zabezpečení. A v této souvislosti analytici HWWI a priori nevylučují ani myšlenku rovné sociální dávky, vyplácené státem všem potřebným bez ohledu na zásluhovost...

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m