Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - MMF se bojí rozvíjejících se trhů

Rozbřesk - MMF se bojí rozvíjejících se trhů

01.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Mezinárodní měnový fond znovu zvedá varovný prst. Tento rok máme čekat pomalejší globální růst než v roce 2014 a příští rok na tom nebudeme o moc lépe. Dobrou zprávou je, že vyspělým ekonomikám včetně eurozóny i Česka se daří dobře. Achillovou patou globální ekonomiky jsou rozvíjející se trhy, které zpomalují tempo růstu pátým rokem v řadě. V centru všech problémů je Čína - ta má kardinální problém vypořádat se s rychlým nárůstem soukromého dluhu a přílišnou závislostí na investicích. Ukormidlovat rozumné zpomalení čínského obra nemusí být vůbec jednoduché. Čína má navíc poměrně výrazný přesah do zbytku asijského regionu - Korea, Vietnam. Dalším problémem je, že pád čínských investic tlačí dolů ceny řady komodit a dostává tím pod tlak rozvíjející se ekonomiky závislé na vývozu surovin (Jižní Afrika, Chile). V neposlední řadě je pro rozvíjející se trhy zásadní hrozbou dražší dolar a zvyšování amerických sazeb. Řada z nich si totiž v minulosti zvykla na příliv levných dolarových peněz ze zahraničí (např. Turecko).

MMF má podle našeho názoru oprávněné obavy, že rozvíjející se trhy mohou velice těžko snášet kombinaci pomalejší Číny a dražšího dolaru. Zajímavé ale je, že tentokrát Christine Lagardová přímo nevarovala Fed před zvyšováním úrokových sazeb. Sami centrální bankéři z rozvíjejících se trhů (od Peru po Indonésii) totiž nedávno vyzvali Fed, aby s prvním růstem sazeb neotálel… stávající nejistota ohledně toho, jak rychle sazby půjdou vzhůru je podle nich ještě horší. Nerozhodnost Fedu navíc po zářijovém zasedání zjevně trhy neuklidnila - ba naopak. Investoři jako by se zalekly toho, že se Fed nehledě na silné domácí fundamenty bojí vývoje v zahraničí.

Region - forex
Bleskový odhad polské inflace nás včera překvapil negativně - meziročně v září podle předběžných odhadů ceny klesaly o 0,8 %. Pokud se číslo potvrdí, tak to znamená, že deflace v Polsku pravděpodobně přetrvá celý letošní rok. Na nižší inflaci reagoval oslabením i zlotý, zatímco sázky na pokles oficiálních úrokových sazeb v půlročním až ročním horizontu zůstaly prakticky beze změny. Celkově však včerejší seance v regionu patřila spíše k těm klidnějším a kurzy koruny a forintu se měnily pouze málo.

Dnes regionální trh sleduje zejména zveřejnění indexů podnikatelských nálad. Největší potenciál pohnout trhem má podle nás číslo z Polska, i když průmysl roste rychleji než ve slabším druhém čtvrtletí.

Dluhopis
Dobrý ADP report i akciové zisky nechaly včera dluhopisy víceméně v klidu a americký desetiletý výnos poklesl o 1 bps. S evropskými dluhopisovými trhy naopak příliš nepohnuly ani slabší odhady růstu cen v eurozóně.

Dnes ráno sice trhy potěšily údaje z Číny v podobě mírné pozitivní revize bleskového odhadu podnikatelské nálady (Caixin) za září, odpolední index podnikatelské nálady v USA (ISM) ovšem může vyznít hůře, než trh čeká.

Komodity
Ceny základních kovů zakončily třetí čtvrtletí poměrně výrazným růstem. Cena mědi vyskočila o 3,8 %, k čemuž kromě větší chuti po riziku přispěly i zprávy o omezení produkce v některých dolech v Chile. Dnes ráno mědi pomáhá i mírná pozitivní revize čínského indexu podnikatelské nálady za září. Neoficiální index PMI (Caixin) však zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů.

Cena ropy Brent včera mírně rostla. Oficiální data EIA sice potvrdila vcelku výrazný růst zásob ropy v minulém týdnu (asi +4 Mbbl), avšak na jeho pozadí stál pokles využití kapacity rafinerií. Medvědí zprávou však zůstává nečekaně výrazný růst zásob benzínu (+3,3 Mbbl).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data