Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční supertýden a americký náskok

Investiční supertýden a americký náskok

31.08.2015 17:45

Prázdniny definitivně u konce, čeká nás datový a možná i investiční supertýden. Přijde v něm celá řada čerstvých PMI, kralovat mu ale bezpochyby budou poslední čísla týkající se trhu práce a nezaměstnanosti v USA (pátek). Už minule jsem zde psal, že většina amerických ekonomických dat je nyní hodnocena téměř výlučně z perspektivy plánovaného utahování americké monetární politiky, tento týden na tom nic nemění, naopak. V úterý bude zveřejněna červencová nezaměstnanost v eurozóně, podívejme se tak na porovnání těchto dvou trhů práce a z něj plynoucí fakta a domněnky.

Čeká se, že nezaměstnanost v USA se bude pohybovat kolem 5,3 %, v eurozóně je cca dvojnásobek: 11,1 %. Sama o sobě by tato čísla implikovala, že eurozóna toho má v poptávkové stimulaci ještě hodně co dohánět. Prostá porovnání americké a evropské nezaměstnanosti ale nebere v úvahu to, kde se pohybuje nezaměstnanost přirozená, respektive ta, která nevyvolává inflační tlaky (NAIRU). Její odhad není triviálním cvičením, pokud ale uvěříme druhému z následujících obrázků, dozvíme se nemilou informaci: NAIRU v eurozóně je téměř dvakrát vyšší, než tomu je v USA. Pokud bude dodržen trend naznačený v grafu, eurozóna narazí na NAIRU jen asi rok po USA.

Investiční supertýden1.png

Celkově to tedy vypadá, že eurozóna toho nemá tolik co dohánět ani tak na straně poptávky (i když tam také), jako na straně nabídky. Osobně ale věřím tomu, že nabídková strana ekonomiky je do znatelné míry „endogenizovaná“ – i nabídkový potenciál se mění s tím, jak se mění poptávka (vyšší poptávka = vyšší investice, růst produktivity, vyšší mzdy, vyšší motivace pracovat ...). Čímž se dostáváme k prvnímu z výše uvedených grafů. Ten porovnává právě potenciál obou ekonomik a ani zde nevyznívá skóre pro Evropu nejlépe. Potenciál americké ekonomiky by podle projekcí mohl být téměř třikrát vyšší. A všimněme si, že k rozšíření nůžek došlo zejména po krizi, kdy US ekonomika přece jen nějak rostla, zatímco eurozóna se brodila útlumem a recesemi.

Proč je na tom americký potenciál lépe?

Výše popsané problematice jsem se zde dotknul před několika týdny, dnes bych rád doplnil jednu důležitou věc. Poslední graf opět porovnává odhady potenciálního růstu obou ekonomik (od Eurostatu a BVVA), obsahuje i rozdělení tohoto potenciálu na jeho hlavní tahouny: Růst produktivity, výši strukturální nezaměstnanosti, míru participace, změnu kapitálové zásoby a vývoj populace v produktivním věku.

I zde vidíme, že potenciál americké ekonomiky je znatelně výše, významně k tomu ale přispívá právě vývoj populace v produktivním věku (zeleně). Ta evropské ekonomice bude ubírat, zatímco té americké přidá více jak půl procentního bodu. V USA ale na tom jsou lépe i v oblasti kapitálové zásoby a produktivity (Evropa je na tom lépe s vývojem míry participace).

Investiční supertýden1.png2.png

Hodně se hovoří o Japonských ztracených dekádách, ale pohled na vývoj japonského produktu na hlavu ukazuje, že zase takový propadák to nebyl. Podobně můžeme hodnotit negativní tlaky na produkt a jeho potenciál odrážející demografický vývoj v eurozóně. Ale chleba se v oblasti potenciálního růstu láme hlavně u produktivity a kapitálu. A co je možná ještě důležitější, tyto dvě oblasti se přímo promítají i do konkurenceschopnosti. Pokud by fungovala zmíněná endogenizace, můžeme v eurozóně čekat zlepšení i zde.

Investiční implikace

Z vyloženě praktického investičního hlediska bych zmínil, že první dva grafy jsou relevantní pro eurodolar. V tom smyslu, že ECB určitě nebude držet politiku výrazně volnější než Fed tak dlouho, jak bychom se mohli domnívat při pouhém srovnávání míry nezaměstnanosti, či ve víře v to, že potenciál je v eurozóně a v USA cca podobný.

A i akcioví investoři by měli uvedenému věnovat alespoň minimální pozornost. Před časem jsem tu zmiňoval, že evropské akcie by mohly být atraktivnější než americké z jednoduchého důvodu: Valuace jsou našponované tu i tam, zisky jsou ale v Evropě mnohem níže relativně k předchozím maximům, než tomu je v USA. Vývoj posledních měsíců tuto tezi vyššího potenciálu evropských akcií nepotvrzuje, hodně do toho samozřejmě promlouvají problémy EM, na které je eurozóna citlivější. Bohužel ale i první z dnešních grafů do určité míry naznačuje, že meta daná předchozími ziskovými maximy v eurozóně je alespoň prozatím hodně vzdálená. Zatímco v USA je nyní potenciál produktu zhruba na předkrizových úrovních, o starém kontinentu se to říci nedá; (potenciální) zisky sice nemusí (potenciální) produkt přímo kopírovat, ale nezávislé na něm také nejsou.


Čtěte více:

Čínské tržní turbulence, makrodata z USA, jednání ECB ... týdenní výhled
31.08.2015 13:00
Z Číny, která se zásadním způsobem podílela na nedávných tržních turbu...
Šílený čínský černý akciový srpen
31.08.2015 12:51
Letošní srpen byl pro světové trhy šokujícím měsícem. Mnohé referenční...
Chicago v srpnu drží tempo, aktivita v podnikání dál expanduje
31.08.2015 16:08
Index podnikatelské aktivity chicagského ISM se v srpnu změnil minimál...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.11.2024
17:31Závěr týdne akciím už tolik nesvědčí, ale DJIA stoupá s podporou bank či zdravotnictví  
17:17Letošní rok přinesl pozoruhodnou interakci mezi sazbami a finančními podmínkami. Jaká je situace nyní?
17:02ČSÚ: Export z ČR do Německa v prvním pololetí mírně klesl na 700,2 miliardy Kč
16:57Čtvrtletní zisk majitele British Airways vzrostl o 15 procent
16:09Jak si vsadit na čínské elektromobily?
14:41Komentář analytiků Fidelity: Trump zvítězil. Následky?
13:02Perly týdne: Dvouletý býčí trh mívá před sebou ještě roky růstu
12:26UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
12:23UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
12:17UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
11:39Čína umožní místním vládám vydat další dluhopisy a zbavit se skrytého dluhu
11:22Dluhopisům se dál daří, zatímco akcie brzdí. Fed nový impuls nedodal  
11:10Warren Buffett prodává své akcie. Zde je jeho 5 největších pozic
9:42Nezaměstnanost v ČR se po zářijovém růstu snížila v říjnu opět na 3,8%
9:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 2,7 pct. HDP
9:03Rozbřesk: ČNB i Fed snížily sazby podle očekávání. Koruna získává půdu pod nohama
8:51Powell ubezpečil trhy o kontinuitě měnové politiky Fedu, čínské akcie zamířily dolů a evropské futures jsou zelené  
8:50UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Vnitřní informace
6:23Prudký nárůst výnosů dluhopisů je varováním pro „krále dluhu“ Trumpa. Avizované daňové škrty a cla by zvýšily deficit a inflaci
07.11.2024
22:11Jan Čermák: Po čase konečně nudné zasedání Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university