Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

28.08.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři už dlouhé roky slyší, že návratnost je úzce spojená s rizikem. Historický vývoj tento názor v podstatě podporuje. Akciový trh, který prochází většími fluktuacemi než trh dluhopisový, v delším období vynáší více. Vztah mezi rizikem a návratností je také základem řady teorií týkajících se hodnoty finančních aktiv. A tento vztah samozřejmě dává smysl, protože pokud je něco rizikového, lidé si to většinou nekoupí bez toho, aby tím získali možnost velkých zisků.

Jak ale měřit rizikovost nějakého aktiva? Finanční teorie hovoří o tom, že riziko je ovlivněno obecnými faktory. Příkladem je pohyb celého trhu, na kterém je postaven model CAPM. To je nejpoužívanější nástroj a z něj pochází i výraz alfa (návratnost, která je vyšší než návratnost trhu) a beta (návratnost, která odpovídá návratnosti trhu). Tato teorie tvrdí, že můžete diverzifikovat své portfolio tak, že riziko bude ovlivněno pouze tím, jak se hýbe celý trh a ne pohybem jednotlivých součástí portfolia. Pokud například jedna akcie zkolabuje, ale dalších 39 z vašeho portfolia si povede dobře, nebude to mít významný dopad (pokud ona akcie netvoří příliš velkou část portfolia). To znamená, že rizikovost aktiva je dána tím, jak toto aktivum reaguje na pohyb celého trhu.

Se stejným konceptem pracuje většina dalších modelů oceňování aktiv včetně tzv. „multifaktorových“ modelů, které v posledních letech v praxi nahrazují model CAPM. I ostatní modely tedy počítají s tím, že specifické riziko daného aktiva je diverzifikací odstraněno. Je tu ale jeden problém: Tyto teorie nesedí na data. Ta totiž ukazují, že specifické riziko s návratností úzce souvisí. A navíc je tento vztah opačný, než bychom předpokládali. U akcií, které mají vysokou volatilitu, totiž pozorujeme horší návratnost než u akcií ostatních.

Finanční ekonomové si nad popsanou anomálií lámou hlavu už dlouho. Vše začalo v roce 2006, když Andrew Ang, Robert Hodrick, Yuhang Xing a Xiaoyang Zhang přišli s analýzou, která tvrdila: „Akcie s historicky vysokou volatilitou mají velmi nízkou návratnost.“ Tento jev podle nich nelze vysvětlit tradičními teoriemi a o tři roky později zmínění ekonomové navíc uvedli, že na stejné závěry poukazují i mezinárodní data.

Od zveřejnění zmíněné studie zkoušela její zarážející výsledky vysvětlit řada akademiků. Jedni poukazovali na to, že uvedené závěry je těžké využít v praxi. Jiní tvrdili, že krátkodobě sice vysoká volatilita skutečně souvisí s nízkou návratností, v delším období už ale platí, že vysoká volatilita jde ruku v ruce s vyšší návratností. I přesto jsou však původní závěry pro finanční teorii problémem. Ta se zakládá na konceptu efektivity trhů a na tom, že s vyšším rizikem souvisí vyšší návratnost. Minimálně se tedy zdá, že alespoň v krátkém období trhy moc efektivní nejsou. A pokud tuto anomálii nelze odstranit arbitráží, znamenalo by to, že ceny se od fundamentálních hodnot budou odchylovat i v delším období. Naše chápání toho, jak fungují trhy, dokonalé určitě není.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:51Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa