Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh se zklidňuje, investoři preferují hodnotu před růstem

Trh se zklidňuje, investoři preferují hodnotu před růstem

22.07.2015 17:45

Máme polovinu roku za sebou, americké akcie z indexu S&P 500 jsou nyní zhruba na stejné úrovni jako na konci března. Vyčkávání spojené s touto cenovou stagnací je do značné míry pochopitelné, ve skutečnosti ale znamená korekci. Pokud totiž chceme hodnotit pohyby na trhu, je většinou lepší hledět na valuace (tedy například poměry cen a zisků), než na samotné ceny. Příčina je jednoduchá. Stejně, jako by nás například u nákupu mouky, či cukru měla zajímat cena za váhovou jednotku, i u akcií je relevantní cena za jednotku, tedy například cena za jednotku zisků. Pokud uplatníme tento pohled, zjistíme, že zisková „gramáž“ indexu S&P 500 nám stále roste, takže cenová stagnace znamená, že akcie efektivně zlevňují. Jinak řečeno, klesá jejich PE.

V současné době se PE indexu S&P 500 pohybuje na hodnotě 16,4 – viz následující graf. JPMorgan ho v jedné ze svých posledních analýz porovnává s průměrem od roku 1990 a takové srovnání ukazuje, že valuace rozhodně nejsou nízko, ale také ne iracionálně vysoko. Osobně bych za relevantnější hodnotu pro porovnání považovat PE 15. I z tohoto grafu je totiž vidět, že tato úroveň fungovala na počátku 90. let, ale i v roce 2007 a 2009 jako poměrně silná rezistence. Průměr 15,7 v sobě navíc odráží o technologický boom a následnou booblinu.

p1

Zdroj: JPMorgan

Z tabulky ke grafu přilepené je vidět, že pokud přijmeme logiku 25letých průměrů, je skutečně těžké hovořit o nějaké iracionální veselici na současném trhu. I Shillerovo CAPE je jen mírně nad tímto průměrem (zatímco je vysoko na skutečně dlouhodobým průměrem, který je ale pokřivený například změnami účetních pravidel). Dividendový výnos je dnes v podstatě na 25letém průměru, to samé platí o poměru tržní ceny a účetní hodnoty akcie (PBV) i o poměru cen a cash flow na akcii PCF.

Pohled na trh jako celek má svou vypovídající hodnotu, ale zároveň skrývá důležité věci dějící se pod povrchem. JPMorgan je od té dobroty, že se s veřejností dělí i o následující tabulku, ve které je rozdělení trhu na hodnotu, mix a růst (sloupce) a velké, střední a malé společnosti (řádky). V první tabulce jsou v každém takto definovaném poli současné valuace příslušného segmentu a jejich 25letý průměr. V druhé tabulce je poměr obou. Například z prvního pole, které popisuje velké hodnotové společnosti (tj. velké společnosti s nízkým poměrem tržní ceny a účetní hodnoty akcie), vidíme, že současné PE je na hodnotě 16,2 a průměr na 14,2. Druhá tabulka tedy rychle dodává, že současné valuace jsou zde o 14 % nad 25letým průměrem.


p22

Zdroj: JPMorgan

Informační hodnota těchto tabulek je podle mne vysoká, protože ukazuje, že trh je nyní valuacemi celkem značně vychýlen směrem k hodnotě a růst mu ve srovnání s minulostí tolik nechutná. Nejvíce to platí o velkých růstových firmách, jejichž valuace je nyní na pouhých 89 % dlouhodobějšího průměru. Nejvíce v kurzu je naopak hodnota střední velikosti. Celé to je pak v určitém z rozporu s tím, jak moc se nyní hovoří o technologických bublinách a pod.

Z následujícího grafu je vidět, že co se týče cenového vývoje, růst (tedy technologie a spol.) by měl být v pokrizových letech v kurzu, zatímco hodnota znatelně zaostává (rozdíl se prohloubil zejména od druhé poloviny roku 2014). Mimochodem, všimněme si, že v předkrizových letech tomu bylo právě naopak – investoři se obraceli více k hodnotě a méně k růstu.

p3

Zdroj: FT

Graf by tedy nahrával tezi o technologických, respektive růstových bublinách, ale jádro příběhu samozřejmě vypráví ona valuace – růstových společností si relativně k minulosti nyní investoři cení naopak méně než hodnoty. Ceny růstového segmentu trhu sice rostou rychleji, ale relativně k ziskům tyto společnosti tolik ceněny nejsou. Naopak hodnotové firmy jsou více v kurzu, než tomu bylo v minulosti a jejich valuace jsou relativně vysoko. V kombinaci s pohybem zisků to ale nestačí na to, aby na úrovni pohybu cen porazily růst. I zde tak vidíme, jak zamlžený může být příběh vyprávěný pouze cenovými indexy.

Celkové zjištění bych shrnul následovně: Cenově americké akcie stagnují, ale valuačně korigují, což je dobře. PE se pohybuje v snad stále přijatelné vzdálenosti od dlouhodobých průměrů a rezistencí, ostatní valuační měřítka jsou ještě méně napjatá. Bublina se nekoná, pokud přijde cenová korekce, nemělo by jít o žádnou tragédii (Fed si to pravděpodobně ohlídá). V kurzu je zejména hodnota, i když na povrchu se zdá, že je tam naopak růst.


Čtěte více:

Microsoft se ve 2Q ocitl v zajetí upadajícího PC trhu
22.07.2015 11:02
Tržby Microsoft ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2015 klesly mezir...
Boeing dodal v 2Q15 více letadel, snížil však odhad zisku pro letošní rok, premarket +1,4 %
22.07.2015 14:39
Americký výrobce letadel Boeing dnes před otevřením trhu na Wall Stree...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.07.2025
8:46Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách
05.07.2025
8:55Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
04.07.2025
16:57Česko ochromil výpadek proudu, zastavil dopravu i služby, schází se krizový štáb
16:23Analytický radar: Proč už se trhy nebojí Trumpa a kam s penězi v druhém pololetí
15:42Technická analýza: Amazon vyrovnal jarní pokles, nyní míří směrem na historická maxima
15:36Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?
14:12Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem
12:09Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
11:11Čína zavádí cla na brandy z EU až do výše 34,9 %, reaguje tak na evropská cla proti elektromobilům
10:49Evropské obchodování je nervózní kvůli clům i napětí s Čínou  
10:30Maloobchodní tržby v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta
10:20Jan Bureš: Červnová inflace lehce vyšší, ČNB bude držet sazby stabilní do podzimu
9:14Rozbřesk: Šéf NBP - pokud data dovolí, můžem sazby snížit i v září
8:52Evropa zahájí negativně, USA slaví Den nezávislosti  
8:42"Velký krásný zákon" schválen, podle Trumpa je to začátek nové doby
6:32Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Stále řešíme cla, ale fakt to není jen o nich  
03.07.2025
17:12Odpolední obchodování pozitivně ovlivnila americká data  
17:11Na co naráží posun k nové globální rovnováze?
16:42Von der Leyenová: EU chce dohodu s USA, ale připravuje se i na neúspěch
16:23Technická analýza: Disney si prolomením tříleté rezistence může otevřít cestu k dalšímu růstu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data