Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po 5 000 letech jsme v cíli

Po 5 000 letech jsme v cíli

10.07.2015 16:15

Zřejmě dlouhá řada investorů a ekonomů má poměrně jasno: Krátkodobé i dlouhodobé sazby jsou „uměle“ nízko, což je ten nejlepší recept na vytvoření problémů ještě horších, než jakými globální ekonomika prošla před několika lety. V podstatě veškerá diskuse o tom, zda byla krizová a pokrizová stimulace příliš silná, adekvátní, či dokonce příliš slabá se protíná právě v onom konceptu „umělosti“, či naopak „přirozenosti“ určité výše sazeb.

Obvyklým měřítkem toho, co je přirozené, bývá pohled do historie. Zde hrozí nebezpečí, že si vybereme zrovna to období, které tak nějak náhodou sedí na naše argumenty – při tom, jak je historie bohatá, většinou není problém takové „relevantní“ období najít. Řešením by měl být skutečně dlouhodobý pohled. Následující graf je naprosto výjimečný, protože posouvá měřítko dlouhodobosti na maximum. Jeho začátek není nastaven někdy na počátek minulého století, ani století předtím. Nezačíná dokonce ani ve středověku. Sleduje vývoj sazeb už v době 3000 BC. Za relevantní měřítko jsou tedy brány dostupné informace ohledně sazeb v Babylónské říši, Antickém Řecku, data pokračují do Říma, Byzantské říše, Nizozemí, středověké Itálie, UK a nakonec USA. Modře jsou vyznačeny sazby krátkodobé, růžově dlouhodobé:




5000

Zdroj: BoE

Pokud budeme křivky brát jako skutečně dobrý ukazatel historického standardu, je ihned jasné, že v současné době se skutečně nacházíme ve výjimečném období. Krátkodobé sazby se k dnešním úrovním v takto dlouhé historii přiblížily jen dvakrát a to ve třicátých letech a předtím v roce 1895. A to skutečně jen přiblížily, protože u nuly nebyly nikdy. U dlouhodobých sazeb je situace trochu jiná – zde rozdíl není tak velký.

Pokud mohu soudit, tak většina tradičních „dlouhodobých“ pohledů na sazby, které nám jsou předkládány, pracuje s obdobím začínajícím někdy v sedmdesátých letech. Tedy na vrcholu inflačních problémů druhé poloviny minulého století. Takový pohled je prakticky tím nejvíce zavádějícím ze všech možných. Pokud se data protáhnou alespoň na začátek minulého století, vyznívá porovnání současných sazeb s historickým standardem už trochu jinak a méně „uměle“. Ale jak jsem uvedl, pohled na posledních 5 000 let ukazuje, že dnes jsme skutečně ve výjimečné situaci.

Osobně na historická porovnávání při hodnocení oné domnělé umělosti současné výše sazeb moc nedám. Graf je tak pro mne sice hodně zajímavý, ale z praktického hlediska ukazuje jen na onu mimořádnost (což ale neznamená umělost). V globální ekonomice je nyní nadbytek (zamýšlených) úspor, které tlačí sazby dolů. Těchto zamýšlených úspor je dokonce tolik, že ani velmi nízké sazby nestačí na to, aby úspory přeměnily na investice a tudíž trpí agregátní poptávka. Centrální banky jen reagují na tuto situaci, nevytvářejí ji. Klíčová otázka je, proč bychom za posledních 5 000 let měli nyní najednou být v tak výjimečné situaci na trhu s úsporami. Podle mne nabízí odpověď třeba krátký pohled na sérii reklam v televizi zoufale se snažících o prodej nepotřebných cetek. Jsme saturováni a stále více si to uvědomujeme, nezbývá, než spořit. Nejde o úspory s cílem dosáhnout vyšší spotřeby v budoucnu. Jde o úspory vynucené tím, že už jsme u spotřebního cíle. A jejich cena na trhu podle toho vypadá.




Čtěte více:

Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem
10.07.2015 13:43
Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2024
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:51Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa