Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro, drachma nebo bitcoin? Čím by Řekové platili po Grexitu

Euro, drachma nebo bitcoin? Čím by Řekové platili po Grexitu

08.07.2015 14:13
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Vrcholní evropští představitelé dali Řecku čas do tohoto víkendu, aby zvážilo, zda chce dosáhnout dohody s věřiteli a provést nutné reformy nebo zda zvolí riziko bankrotu a bankovního kolapsu. Zároveň předseda Evropské komise Juncker přiznal, že komise již má do detailu rozpracovaný scénář Grexitu… Jaké má tedy Řecko možnosti z hlediska domácího platidla, pokud skutečně eurozónu opustí?

Euro
I pokud dojde na Grexit by Řecko mohlo jednostranně přijmout společnou evropskou měnu po vzoru mikro států jako je Monako, Andora, San Marino nebo Vatikán. Ve všech těchto zemích se platí eurem jako národní měnou, přestože členy eurozóny nejsou. Evropská komise těmto zemím povoluje vydávat omezené množství euro mincí, nemohou ale tisknout vlastní euro bankovky. Jejich tisk může povolit pouze a jen Evropská centrální banka. Aby o tom Evropská centrální banka ale vůbec uvažovala, muselo by Řecko zaplatit minimálně více než 3 miliardy, které bance dluží k 20. červenci. Zároveň by se ECB musela přiklonit k pokračování poskytování finanční asistence řeckým bankám.

Paralelní měna
Pokud ovšem ECB přestane poskytovat řeckým bankám nouzové financování, Řecká centrální banka by mohla začít tisknout jinou měnu, aniž by se musela nutně eura vzdát, aby mohla dostát alespoň svým vnitrostátním závazkům. Hodnota takové nové měny by však pravděpodobně vůči euru rapidně poklesla, což by se samozřejmě mohlo výrazně podepsat na řecké kupní síle. Vznikla by tak dvourychlostní ekonomika, kde by euro dominovalo v sektorech, jako je například cestovní ruch. Paralelní měna by byla pro Řecko cestou, jak Evropě ukázat, že Řecko měnovou unii neopustilo a potenciálně by usnadnila i příliv další finanční pomoci.


Návrat k řecké drachmě

Pokud se ovšem Řecko rozhodne eura nadobro vzdát a vrátit se v čase zpět před rok 2001 k drachmě, bude muset denominovat depozita a dluhy v nové měně. Složitější ovšem bude dostat do oběhu dostatečné množství bankovek, protože ze začátku nikde žádné jednoduše nebudou.

Aby se s takovou situací byla vláda schopna vypořádat, musela by přechodně vydávat například určitou formu směnek. Takové známky by mohly být natištěny relativně rychle ve velkých objemech a být zezačátku používány namísto bankovek. Jakákoliv nová měna však bude nevyhnutelně slabší než euro, což jen zvýší zátěž dluhu denominovaného ve společné evropské měně. I přesto, že tento přechod by nebyl pro Řecko vůbec snadný, se mnoho ekonomů shoduje, že pro Řecko je to v současnosti ta nejlepší možnost.

Není však jasné, zda má Řecko úřední kapacitu, aby mohlo rychle novou měnu zavést. Takové zaveden nové měny typicky trvá šest měsíců anebo dokonce i 2 roky. Návrhy bankovek, bezpečnostní opatření proti padělání jako jsou vodoznaky nebo speciální inkoust… to vše zabere čas. Bankovní představitelé musí velmi pečlivě naplánovat kolik bankovek je potřeba a dostat je do bank. Vezměme si kupříkladu takové euro, to ve svých počátcích existovalo tři roky pouze ve virtuální formě. Poté, co bylo reálně uvedeno do oběhu, kolovaly a byly přijímány ještě dva měsíce původní národní měny.

Zavěšená měna
Mnoho zemí na světě udržuje svou měnu navázanou na euro. Taková zavěšená měna však vyžaduje stabilní ekonomiku odolnou proti útokům spekulantů anebo značné devízové rezervy. Řecko však s největší pravděpodobností nebude dostatečné rezervy k využití této možnosti mít. Kupříkladu dánská koruna je navázaná na euro, tamní ekonomika je však dostatečně silná, aby tento závazek udržela bez výrazných měnových zásob.

Digitální měna
Objevily se názory, které naznačují, že aby se Řecko vyhnulo praktickým komplikacím pramenícím z přijetí nové papírové měny, mohlo by eventuálně přijmout i mnu digitální jako je bitcoin. I když přijetí bitcoinu jako oficiální národní měny je značně nepravděpodobné, zvláště s ohledem na to, že řecká ekonomika, která je závislá na hotovosti by mohla těžko fungovat bez papírových peněz. Pravděpodobnější variantou je, že se naopak Řecko kompletně přeorientuje na hotovost, což se z části vlastně děje již nyní. Po Grexitu by ovšem užití bitcoinu v Řecku mohlo rychle vzrůst.

Více o bitcoinu: Řecká falanga kapitálových kontrol má trhlinu - bitcoin

Starý dobrý barter a důvěra jako hlavní problém drachmy
Je více než pravděpodobné, že důvěra Řeků v novou drachmu by nebyla příliš vysoká a Řekové by tak hledaly alternativy k nové měně. Do hry by mohly vstoupit i kreativnější cesty jak si vystačit s omezeným množstvím bankovek. V Řecku, které je plné kuřáků, by například takové cigarety mohly posloužit jako platidlo.

Problémem nové řecké drachmy by byl hlavně nedostatek důvěry. Současná řecká měna, tedy euro by ve zbytku Evropy zůstala i nadále v oběhu. Nová měna by tak pro Řeky nebyla příliš přitažlivá zvláště proto, že by si byli vědomi jejího oslabení poté, co by její směnný kurz začal stanovovat sám trh.
Uvedení nové měny na trh koneckonců zažila i Česká republika v roce 1993, v té době byly ale ČR i Slovensko relativně izolované, komunismus padl méně než 4 roky předtím. Řecko je daleko více integrováno do evropské ekonomiky. Podle Luďka Niedermayera je klíčem při zavádění nové měny právě důvěra v ní. Tuto důvěru Češi i Slováci měli, ale Řekové jí s velkou pravděpodobností mít nebudou. Niedermayer řekl: „Pokud do oběhu uvedete měnu, kterou nikdo nechce, je to velmi špatný začátek. Řekům bych poradil, aby o vystoupení z eurozóny vůbec neuvažovali. Nebyl by to pro ně šťastný konec, protože neexistuje žádná jiná alternativa rovnocenná s eurem.“

Zdroj: CNBC, BBG


Čtěte více:

Řekové dostali čas navíc a euro se zvedá, japonský jen rozšiřuje zisky
08.07.2015 10:35
Ani včerejší schůzka Euroskupiny a summit nepřinesly finální řešení ře...
Milton Friedman to věděl už v roce 1997; Euro Evropu nesjednotí - naopak
08.07.2015 13:00
V dobách, kdy v hledáčku investorů je řecká komedie, a otevřeně se mlu...
Tsipras: Řešení krize má být sociálně spravedlivé a udržitelné
08.07.2015 12:25
Řešení řecké dluhové krize musí být sociálně spravedlivé a ekonomicky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)