Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzské telekomy ztrácí, Bouygues akviziční nabídku zamítl

Francouzské telekomy ztrácí, Bouygues akviziční nabídku zamítl

24.06.2015 10:20
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Výkonná rada Bouygues Telecom jednomyslně zamítla akviziční nabídku ze strany konkurenční Altice. Rozhodnutí odůvodnila především blížícím se nástupem nové růstové éry odvíjející se od rozvoje digitálních technologií. Právě na ně je společnost v čím dál větší míře zacílená. Rada pak předpokládá, že růstový prostor operátorovi umožní do roku 2017 posun provozní marže EBITDA k hranici 25 % (loni 15,7 %). Konsolidace francouzského telekomunikačního sektoru se tak odkládá, na což akcie tamějších operátorů reagují prudkým oslabováním, když Iliad (DIP) ztrácí 6 %, Numericable 11 % a Orange 3 %. Bouygues (DIP) odevzdává 7 %.

Kromě růstového potenciálu odůvodnila Bouygues Telecom své rozhodnutí také regulatorními překážkami. Narážela tak na poněkud překvapivě silnější odpor francouzské vlády. Jeden z jejích ministrů Emmanuel Macron totiž v týdnu uvedl, že načasování dalšího prohloubení konsolidace uvnitř sektoru není optimální. Vyjádření je lehce nečekané i s ohledem na smlouvu, kterou údajně Altice dojednal s Iliad a která měla naplnit regulatorní požadavky skrze odprodej části aktiv Bouygues Telecom v případě jejího převzetí. Podle Bouygues Telecom nicméně Altice při nabídce otázku regulatorních obtíží dostatečně nezvážil.

Dnešní zpráva pochopitelně není nikterak pozitivní. Relativně nejpříznivěji ji přijímá Orange, který díky neúspěchu transakce udrží své dominantní postavení. S ohledem na rozsáhlé investice do sítí nové generace pak může i navzdory vysoké konkurenci v odvětví postupně tlačit vzhůru svou profitabilitu.

Nadále platí, že Orange i celý telekomunikační sektor by z dodatečné konsolidace výrazně těžil. Otupení cenových bojů by v kombinaci s narůstajícím podílem tržeb z výnosnějšího broadbandu totiž přispělo posunu marží vzhůru. Hlavní riziko pozitivnímu scénaři představuje případný pokračující odpor francouzské vlády, která by před volbami (2017) mohla usilovat o udržení statusu quo, v jehož důsledku si občané-voliči užívají nižších cen mobilních služeb. Zástupci vlády taktéž vyjádřili obavy z možného osekání pracovních pozic v sektoru. Jakákoliv budoucí nabídka tak musí na tyto faktory pamatovat. 


Čtěte více:

Sázka na konsolidaci francouzských telekomů se dnes obzvlášt vyplácí - Bouygues (+14 %), Iliad (+10 %)
22.06.2015 9:20
Příběh konsolidace francouzského telekomunikačního sektoru, na který s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2025
17:26Americký posun do nové akciové rovnováhy?
17:05Trh dále klesá i přes dobrá makroekonomická data  
16:54Invesco: O Shillerově P/E a výnosnosti indexu S&P 500
16:27Mohou si konkurenti koupit výrobní kapacity Intelu?  
16:16Jakub Blaha: Počet zákazníků Dollar General poklesl, jejich útraty ale rostou. Výhled na rok 2025 vypadá nadějně  
14:52Makromixér s Tomášem Nigrinem: Proč se Němci bojí migrace a zároveň ji potřebují? Co chystá na zotavení ekonomiky nová vláda? A jak je to s možností vrátit se k jaderné energii?
14:14Trump hrozí EU clem 200 procent na víno, pokud nezruší clo na whisky
13:09Komentář analytika: ČEZ překonal konsenzus na tržbách i zisku, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:38Institut IfW zlepšil výhled německé ekonomiky na příští rok
12:12Průmyslová výroba v EU v lednu vzrostla o 0,3 procenta, v ČR naopak klesla
11:43Ředitel ČEZ Beneš: Podpis finálních smluv k Dukovanům se zřejmě zpozdí
11:20Nový Investiční tip: Věříme, že Uber doručí  
10:47Evropa dopoledne nemá jasný směr, Amerika řeší staronový problém  
10:42Většina Američanů považuje Trumpovy ekonomické kroky za příliš nevyzpytatelné
10:40Jan Bureš: Maloobchod lehce za očekáváním, spotřeba zatím zůstane silná
9:13Rozbřesk: Geopolitika a cla, dvě témata, která hýbou trhy
8:35ČEZ loni vydělal 30,5 miliardy korun, Intel hodlá pokračovat coby výrobce čipů pro jiné firmy. Evropa otevře červenou nulou  
8:22ČEZ loni vydělal 30,5 miliardy Kč, čistý zisk podniku meziročně stoupl o tři pct
8:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2024
12.03.2025
21:08Akcie na Wall Street nakonec vydřely růst, ale volatilita zůstává vysoká  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - PPI, y/y