Ačkoliv řecká sága graduje, bude to dnes americká centrální banka, kdo bude hrát první housle. Zasedání Fedu bude tentokrát velmi ostře sledované, neboť trhy se musí pídit po signálech, které by naznačily, kdy může přijít první zvýšení úrokových sazeb od finanční krize a tzv. Velké recese. A protože dnešní sada informací bude poměrně komplexní (nová prognóza, komentář a tiskovka J. Yellenové) pojďme si říci, čím vším může večer Fed trhy zahrnout.
Co se týká pohledu na ekonomiku, tak lze očekávat slovní pochvalu, kdy bude akcentováno, že růst i trh práce se vylepšují po jednorázovém zpomalení v prvním čtvrtletí. V prognóze však dojde paradoxně možná k nepatrnému zhoršení výhledu na růst v tomto roce, což však bude odrážet prostý statistický fakt, že HDP v prvním čtvrtletí propadl, s čímž Fed nepočítal. Pokud jde o inflaci a hodnocení inflačních očekávání zde dojde jen k nepatrným změnám.
Klíčové informace budou trhy jistě hledat v pasážích o úrokových sazbách. Samotný komentář Fedu se v tomto ohledu nemusí příliš změnit - neboli centrální banka bude stále podmiňovat zvýšení úroků makroekonomickými daty. Co se pak týká prognózy úrokových sazeb - tzv. “teček”, jež reprezentují úrovně, kde jednotlivý členové FOMC vidí úrokové sazby, tak zde čekejme spíše holubičí signál. Pro konec tohoto roku se dost možná konsensus nezmění (0,625 %), avšak pro roky 2016 a 2017 se “tečky” mohou v průměru posunout dolů. Na druhou stranu v dodatku ke komentáři může zaznít jestřábí tón a to ten, že jeden z členů FOMC (zřejmě J. Lacker) hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb již dnes.
A konečně to nejdůležitější nakonec - tedy Fed-speak, jež zazní na tiskovce šéfky americké centrální banky. Novináři budou chtít z J. Yellenové dostat přesnější načasování toho, kdy by ke zvýšení úroků mohlo dojít. Přesné odpovědi se samozřejmě nedočkají, avšak může zaznít fráze o tom, že Fed sazby mohou být zvýšeny později v tomto roce, přičemž následné kroky budou gradualistické a podmíněné daty. Takováto formulace může dát na závěr celému zasedání Fedu lehce jestřábí vyznění, neboť udrží ve hře (námi preferovaný) již zářijový termín pro zvednutí oficiálních úrokových sazeb v USA.
Region
Kurz koruny se včera vůči euru měnil pouze symbolicky, zatímco zlotý s forintem posilovaly asi o třetinu procenta. Při absenci výraznějších zpráv z regionu (na české výrobní ceny koruna prakticky nereagovala) hrály hlavní roli jiné události, zejména odpolední čísla v USA.
Dnes je sice bezesporu událostí dne zasedání Fedu, jehož dohry lze však v regionu čekat spíše až zítra. Již dnes mohou pozornost přitáhnout i data z Polska, kde bude zveřejněn vývoj mezd a zaměstnanosti za květen. Pozitivní vývoj na trhu práce je jeden z hlavních důvodů, proč centrální bance “nevadí” deflace. Dnešní čísla by tento fakt měla potvrdit.
Dluhopisy
Výnos německého bundu spadl o další 3,6 bps v důsledku další eskalace řecké krize (Řekové odmítají předložit nový návrh). Současně s tím spadla na nejnižší úrovně očekávání v rámci německého indexu ZEW.
Věříme, že řecká krize udrží německé dluhopisy v kurzu i v následujících dnech. V USA dnes bude na programu zasedání Fedu (viz úvodník). Věříme, že tečkové odhady sice vyšlou spíše lehce holubičí signál, ale celkově optimistické hodnocení ekonomiky by mělo spíše posunout krátký konec americké křivky směrem vzhůru.