Kdybych měl říct, na kterou otázku musím odpovídat nejčastěji, bude to nepochybně ta, jak to dopadne s Řeckem. Tedy se zemí, která je z pohledu obchodní výměny s ČR docela marginální, ale o to více významná jako cíl letních dovolených. Už pět let je téma řeckého zadlužení v centru pozornosti jednání na všech úrovních. MMF a Evropskou komisí počínaje, zasvěcených diskusí u piva konče. Na čas sice řecké téma v tuzemsku přebila „devalvace“ koruny a ještě nedávno i spekulace o dalším možném posunu intervenční hranice, avšak s tím, jak se blíží splátky řeckého dluhu, se řecké téma opět vrátilo na výsluní. Spekuluje se čím dál více o datu, kdy Řecku dojdou peníze, či zda už není fakticky jednou nohou venku z eurozóny.
Pravdou je, že Řecko je skutečně asi nejblíže k opuštění společného měnového prostoru. Neznamená to ovšem, že jde o nejpravděpodobnější scénář. Už třeba proto, že žádné téma si nevyžádalo v posledním půlroce tolik vrcholových jednání jako právě řecký dluh. "Poslední" jednání, po nichž následovala další "poslední" jednání a další zvýšení angažovanosti ECB na financování řeckého bankovního sektoru. A přitom se stále čeká na uchopitelné návrhy reforem či alespoň reformních opatření, jejich vyčíslení a nakonec i na snahu o jejich realizaci. Současně se ukazuje, jak velká může být trpělivost věřitelů a současně i netrpělivost řeckých střadatelů vybírajících si své vklady v bankách ve zcela nevídaném měřítku. S nadsázkou se dá říct, že o budoucnosti Řecka v eurozóně rozhodne právě síla těchto nedůvěřivých střadatelů na jedné straně a faktická názorová rozklíženost věřitelů na straně druhé.
Kdo se nakonec stane vítězem tohoto "souboje" a kdo vše jako již dříve zaplatí, nám může napovědět jedna poučná a přitom vtipně napsaná kniha. Není nejnovější, ale stále je podle mého názoru stále velmi trefná. Je to Bumerang od Michaela Lewise. Kromě už zmíněného Řecka docela s nadhledem ukazuje, co všechno bylo ve finančním světě možné. Nebo snad ještě je možné?
Petr Dufek
Pozice: makroekonomický analytik
Petr Dufek vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě. Od roku 1997 pracuje jako analytik v ČSOB. Nejprve v rámci strategie, následně v útvaru hlavního ekonoma a nyní na finančních trzích. Vedle působení v ČSOB pracuje jako externí učitel na Vysoké škole ekonomické.
Témata: Zaměřuje se na českou a slovenskou ekonomiku, bankovní sektor a na dění na finančních trzích.