Pravděpodobnost měnového zásahu Evropské centrální banky narůstá. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že je sice deflační riziko v eurozóně limitované, přesto jej nelze zcela vyloučit. Zároveň pak potvrdil, že je měnová autorita připravena využít nástrojů nezbytných k nastolení cenové stability.
„Riziko, že nenaplníme mandát cenové stability je vyšší, než bylo před šesti měsíci,“ uvedl Draghi v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt. „Nacházíme se ve fázi technických příprav na úpravu rozsahu, rychlosti a složení našich nástrojů, které mají sloužit k odvrácení příliš dlouhé periody nízké inflace. V této otázce panuje uvnitř rady jednomyslnost.“
Ačkoliv členové rady souhlasí s odvrácením deflačních talků, debata se vede na téma, jaké konkrétní nástroje využít. I proto má v úvodu roku dojít ke komplexní revizi dosud využívaných nástrojů. Klíčovou otázkou následně bude, zda-li má měnová autorita přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, případně pak, jaké aktiva v jeho rámci nakupovat. V tomto směru se víceméně počítá s možnosti odkupu vládních dluhopisů členů eurozóny. Samotný Draghi již dříve uvedl, že "další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv, a jedním z nich jsou i státní dluhopisy,", na otázku německého deníku, kolik prostředků ECB vydá na vládní dluhopisy pak nyní odpověděl, „že je to těžké říci“.
Výnosy na italských a španělských dluhopisech na zprávy reagovaly poklesem. Spread mezi německými a španělskými dluhopisy dokonce poprvé od roku 2010 klesl na 100 bps. Stejně tak se na nejnižší úroveň od června 2010 dostalo euro proti dolaru.
Zdroje: Bloomberg, Handelsblatt