Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate - Rentabilita důvěry

Project Syndicate - Rentabilita důvěry

11.12.2014 13:00

Dopady nejpustošivější finanční krize za desítky let začínají ustupovat. Debata o fundamentech globálního hospodářství ale není ani zdaleka u konce. Ostatně objevila se nová vlna vzrušené diskuse o tom, zda by obchodní společnosti měly klást na první místo zisky, nebo veřejný prospěch.

Milton Friedman, přední zastánce ziskově orientovaného přístupu k řízení firem, proslul prohlášením, že „byznysem byznysu je byznys“. Z tohoto pohledu vlastně neexistuje rozpor mezi maximalizací zisku a veřejným prospěchem. Samotné usilování o zisk je společensky přínosnou metou.

Koncepční východisko opačné perspektivy, k níž se kloním, vychází z teorie tvorby sdílené hodnoty harvardského ekonoma Michaela Portera. Ostatně mé vlastní publikace jako rámec moderního chápání sociálně zodpovědného řízení firem prosazují koncepci zainteresovaných stran (stakeholders).

Teoretická debata by mohla pokračovat donekonečna. Co se týče praktického řízení firem, taková ideologická polarizace příliš užitečná není. Kdyby manažeři museli volit mezi naplňováním očekávání akcionářů a plněním společenské a etické zodpovědnosti, jejich společnosti by zřejmě zkrachovaly.

Úspěšní manažeři namísto toho uznávají, že každá obchodní společnost je jak ekonomickým, tak společenským subjektem, a že tedy nelze opomíjet žádné zainteresované. Už před více než čtyřiceti lety jsem napsal, že firma „jako organismus… závisí na několika tepnách,“ a musí vyživovat všechny, chce-li mít naději na přežití a růst.

Zní to přímočaře. Může to být ale velice těžké, když jsou kupříkladu požadavky akcionářů společnosti ve střetu se zájmy zaměstnanců, zákazníků či místních komunit. Dobrou zprávou je, že při každém takovém sváru existuje jeden sjednocující cíl: zajistit dlouhodobý úspěch společnosti.

To v prvé řadě vyžaduje, aby byla společnost zisková. Ziskovost by ale neměla být sama o sobě cílem; jedná se o nástroj, který manažerům pomáhá určit nejúčinnější využití prostředků a měřit konkurenční schopnost a vitalitu společnosti. Namísto prostého vyplácení dividend by tedy společnosti měly svých zisků využívat k upevňování své dlouhodobé životaschopnosti.

Ziskovost, růst a zajištění proti existenčním rizikům jsou pro dlouhodobé vyhlídky společnosti zásadní. Nicméně tvoří-li tyto tři faktory „tvrdou moc“ společnosti, firmy potřebují také „měkkou moc“: důvěru veřejnosti a příznivé přijetí, které si získají plněním své sociální zodpovědnosti. Manažeři mohou vytvářet dlouhodobou hodnotu pro všechny zainteresované, včetně akcionářů, jedině pokud firma získá důvěru veřejnosti – určité „oprávnění k podnikání“.

Krátce, skutečný konflikt nevzniká mezi maximalizací zisku a sociální zodpovědností, ale spíš mezi krátkodobým a dlouhodobým uvažováním. Takový střet je v jistém smyslu snazší vyřešit. Vždyť krátkozraký přístup nejenže podkopává vyhlídky firmy, ale ohrožuje také celou ekonomiku. Ostatně nezodpovědná soustředěnost manažerů na snahu vyhovět bezprostředním zájmům akcionářů, tedy maximalizovat své vlastní odměny, významně přispěla k tomu, že se globální finanční soustava v roce 2008 dostala až na pokraj krachu.

Aby mělo výkonné vedení společnosti možnost vycházet vstříc dlouhodobým zájmům všech zainteresovaných, firemní rozhodování musí zohledňovat čtyři předpoklady přežití společnosti: ziskovost, růst, ochranu proti rizikům a důvěru veřejnosti. Vzhledem k tomu, že uspokojení jednoho z těchto předpokladů jde často na úkor ostatních, zahrnoval by takový systém neustálé korekce a kompromisy.

Jsme na sklonku éry, kdy společnosti, pod tlakem, aby splnily očekávání akcionářů, dávaly přednost ziskovosti a růstu, i když to bylo za cenu podstupování přehnaných rizik a ztráty veřejné důvěry. Plněním legitimních očekávání všech zainteresovaných stran, včetně snižování negativních vlivů prováděných činností na životní prostředí a tvorby kvalitních pracovních příležitostí, teď firmy musí usilovat o minimalizaci rizik a budování důvěry.

Sociální zodpovědnost firmy se ovšem neomezuje jen na to, jak obchoduje. Firmy by měly využít svých hlavních schopností, aby přispěly k hledání východisek z nejnaléhavějších sociálních problémů dneška. Jinými slovy, kromě služby svým akcionářům by obchodní společnost měla akceptovat svou úlohu jako strana zainteresovaná na naší společné budoucnosti – určitou protihodnotu za právo podnikat.

Firmy naštěstí čím dál častěji konají s jistým smyslem pro sociální zodpovědnost. Ve spolupráci s vládami, mezinárodními organizacemi a občanskou společností firmy řeší významné výzvy, jako je společenská integrace, a vytvářejí nezbytné systémy pro zajištění vzdělávání a zdravotní péče pro ty, kdo je potřebují nejvíce. Takové společnosti realizují koncepci zainteresovaných stran na mikroúrovni i makroúrovni, reagují na požadavky svých zaměstnanců, zákazníků a komunit, čímž posilují své obchodní značky.

Tímto postupem dávají tyto společnosti vlivnou odpověď na otázku, jakou úlohu ve společnosti by měly mít. Ještě důležitější je, že zbytku podnikového sektoru ukazují, že úsilí věnované naplňování veřejného prospěchu se vyplatí.

Klaus Schwab je zakladatelem a výkonným předsedou Světového ekonomického fóra.

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Ifo: Slabé euro a levná ropa podpoří růst německé ekonomiky
11.12.2014 12:44
Německý ekonomický institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m