Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak moc ještě trhy klesnou?

Jak moc ještě trhy klesnou?

17.10.2014 16:08

Pesimista bude současný vývoj na trzích asi vnímat jako předzvěst něčeho mnohem, mnohem horšího. Optimističtěji naladění jedinci a jedinky spíše uvažují o tom, jak moc jsou korigovány excesy, případně jak velká nákupní příležitost se objeví. O korekci zde přemítám už delší dobu a to právě v duchu posunu trhů na realističtější růstová očekávání. Tedy žádný armagedon, jen posun z velmi velkého optimismu na realističtější „hodnoty“.

Podívejme se nejdříve, kam jsme se dostali, co se týče cen. V následujícím grafu jsou pro náš investiční střední proud nejvýznamnější trhy – americký SPX 500 a německý DAX . K nim jsem přidal rakouský ATX , o jehož výjimečnosti jsem zde psal nedávno (viz i zaměřeno na blue chips – největší cihelna na světě). A nakonec jsem přidal Russell 2000, který nedávno dokonce hrozil křížem smrti. V tříletém časovém rozmezí předně vidíme, že s výjimkou ATX se zisky u zmíněných indexů i po dosavadní korekci posunuly pouze ze škatulky „výjimečně dobré“ do škatulky „velmi dobré“. Pokud ale někdo plošně nakoupil až letos, radost nemá.


sous1

Zdroj: Bloomberg

Oranžově vyznačený Russell byl letos hezkým předstihovým indikátorem a nemám na mysli onen kříž, který je spíše v kategorii zajímavostí. Menší společnosti si po krizi vedly znatelně lépe než jejich větší kolegyně. Tento segment ale také začal problémy letošního roku tušit znatelně dříve. Pokud by měl Russell dál fungovat jako předstihový indikátor (menší US společnosti jsou ale vystaveny zejména US ekonomice), může se situace začít pomalu obracet – v posledních dnech je u něj patrná určitá stabilizace. Ale to je jen velmi volné vodítko.

Mě osobně nejvíce zajímá, kam se pohnula valuace akcií, tedy zejména PE. Toto měřítko totiž dlouhodobě vykazuje určité zajímavé stropy, od kterých se poměrně soustavně odráží. Pokud se změní strukturální faktory, posouvá se na jiné. Může to znít jako technické čáry máry fuk, ale je to tak. A v situaci, jako je ta současná, je dobré si tyto valuační koridory připomenout. Poslouží graf z blogu Eda Yardeniho, kterému tímto za jeho informační štědrost děkujeme. Do grafu jsem doplnil ony koridory:

sous2

Oním magickým PE číslem je zejména patnáctka, po ní třináctka. PE 15 zastropovalo valuace v roce 87, 91 – 93, 06 a vlastně i 07. Třináctka byla relevantní pro pokrizové období až do roku 2013. Pak jí valuace prorazila a nakonec prorazila i patnáctku. V té době jsem zde už intenzivně varoval před korekcí. Ta si sice dala na čas, ale zdá se, že tyto valuační magnety mají stále co do sebe.

Graf je jen do března 2014, před několika týdny bylo PE na maximech tohoto roku a pohybovalo se u 16. Ve středu tohoto týdne bylo na 15,3, což znamená pokles asi o 4,4 %. V novém normálu, či neutrálu čekáme nižší růst než před krizí, ale to by mohlo být vyváženo nižší požadovanou návratností – nižšími bezrizikovými sazbami (ne kvůli centrálním bankám ale kvůli onomu útlumu) a snad i nižším rizikovým prémiím (i když toto je opět hodně otevřené). Dejme tomu, že z hlediska valuací se růst a požadovaná návratnost vyrovnají a relevantní je stále ona hranice PE 15. Pak nás čeká už jen asi 2 % oslabení trhu dané pohybem valuace.

Negativním extrémem možných scénářů jsou černé labutě, o kterých ale v podstatě z definice nemá cenu hovořit. A pak je tu možná dokonalá bouře, na kterou by stačila „jen“ zrychlující japonizace Evropy, sílící geopolitické problémy a hodně brzdící Čína (Ebolu radši vynechejme). Tento složený extrém vidím zatím jako nepravděpodobný. Určitý čas už ale má smysl věnovat se zvažování toho, zda nový neutrál přece jen nevolá spíše po PE 13 – 14. Tedy po standardu několika pokrizových let. Pak by valuace ještě vyvolala pokles cen na trhu až o nějakých 15 %. I to je ale podle mne nyní dost pesimistické, americká ekonomika na tom je určitě lépe, než během prvních let po krizi.

Nejpravděpodobněji nyní vidím krátkodobou stagnaci amerického trhu, či pokles o jednotky procent. Jak bylo naznačeno v úvodu, to nemusí být nic nezdravého, protože některé trhy a segmenty už byly skutečně našponované. Fed pak snad bude na jedné straně dost opatrný na to, aby emitoval „Yellenové opci“. Na straně druhé jsou finanční trhy sice ne explicitní, ale přesto nezpochybnitelnou vstupní proměnnou do jeho rozhodování. U ECB je to složitější, ale indiferentní také není.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Co nás čeká v příštím týdnu? - kalendář očekávaných událostí
17.10.2014 13:55
V rámci zpravodajského servisu přinášíme uživatelům www.patria.cz prav...
Morgan Stanley výsledky předčila očekávání, akcie v premarketu přidávají 5 %
17.10.2014 13:54
Morgan Stanley dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí čtvrt...
Stavební sektor v zámoří potvrzuje mírně rostoucí trend
17.10.2014 14:43
Počet nově zahájených staveb v USA se v září zvýšil o 6,3 procenta na ...
Výrobce luxusních bot Jimmy Choo vstupuje na burzu i přes obavy o nestabilitu akciových trhů
17.10.2014 15:54
Akcie britského výrobce luxusní obuvi Jimmy Choo první den obchodování...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)