Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate - Stavidla finančních toků v Číně

Project Syndicate - Stavidla finančních toků v Číně

09.10.2014 14:58

Jelikož čínské hospodářství začíná po desetiletích úchvatného růstu zpomalovat, tamní vláda bude čím dál silněji vystavena zpěvu sirén nabádajících k liberalizaci kapitálového účtu. Ta možnost se může zprvu zdát přitažlivá, zejména vzhledem k přání čínské vlády internacionalizovat žen-min-pi. Zdání ale mohou klamat.

Nová zpráva uvádí, že by se čínské úřady měly k liberalizaci kapitálového účtu stavět skepticky. Ponaučení čerpá z nedávných zkušeností jiných rozvíjejících se zemí a dospívá k závěru, že při otevírání ekonomiky vrtochům globálních kapitálových toků by se Čína měla držet obezřetného postupu, pečlivě rozvrženého do etap.

Nedávným historickým vývojem rozvíjejících se ekonomik – od zemí Latinské Ameriky přes východní Asii po střední a východní Evropu – se jako červená nit vine skutečnost, že kapitálové toky jsou silně procyklické a představují největší jednotlivou příčinu finanční nestability. Domácí finanční nestabilita spojená s liberalizací má též velké dopady na hospodářskou výkonnost, tak jako nedostatečná kontrola nad nebankovními finančními zprostředkovateli – což je problém, s nímž se už Čína začíná potýkat, neboť příspěvek stínové bankovní soustavy k růstu úvěrů je čím dál zřetelnější.

Většina akademického výzkumu je také oporou názoru, že liberalizace finančnictví a kapitálového účtu by měla probíhat obezřetně a měla by ji provázet silnější domácí finanční regulace. V případě kapitálových toků to znamená zachovat regulaci kapitálového účtu jako zásadní nástroj makroekonomické politiky.

Ostatně už v průběhu 90. let Čína – a také Indie – poučila zbytek rozvojového světa o důležitosti postupné liberalizace. Řada zemí tuto lekci v úplnosti přijala až po hospodářských a finančních krizích, které začaly ve východní Asii roku 1997, rok nato se rozšířily do Ruska a postihly většinu rozvíjejícího se světa. Čína se zachováním silné regulace kapitálového účtu této nákaze vyhnula.


MMF: Liberalizaci je třeba obezřetně plánovat

Koncem roku 2012 přijal obezřetný přístup i Mezinárodní měnový fond. Dnes MMF připouští, že liberalizace kapitálového účtu má svá rizika i přínosy a že „je třeba, aby liberalizace byla dobře naplánovaná, načasovaná a fázovaná s cílem zajistit, že její přínosy převáží nad náklady“. Nadto MMF uznává regulaci kapitálového účtu jako součást širší palety makroprudenčních opatření, jež by státy měly mít možnost svobodně používat, aby předcházely ekonomické a finanční nestabilitě.

S ohledem na to, že volatilita kapitálového účtu představuje v rozvíjejících se ekonomikách výrazný procyklický finanční šok, regulace by měla být významným makroprudenčním nástrojem k jejímu potlačování. Ostatní proticyklické makroekonomické politiky by taková regulace neměla nahrazovat, nýbrž doplňovat. MMF doporučuje přisuzovat vyšší prioritu ostatním politikám, kdežto my jsme už dříve doporučili, že by se měly používat současně s regulací kapitálového účtu.

Hrozbám překotné liberalizace navíc musí věnovat pozornost nejen rozvíjející se trhy. Cenné ponaučení o tom, že při liberalizaci kapitálového účtu u měny, po níž roste mezinárodní poptávka, je nutná prozíravost, nabízí také japonské zkušenosti. Japonsko delší dobu dovolovalo řízení kapitálových toků jen přísně regulovaným finančním zprostředkovatelům, čímž v zásadě odrazovalo od mezinárodního využívání své měny. A když se zdálo, že ekonomiku co nevidět zaplaví kapitálové cunami, tvůrci politik se nerozpakovali vyvinout úsilí o mírnění přílivů.

V jistém smyslu byla kdysi na téže lodi i západní Evropa. Liberalizace jejích kapitálových účtů byla také dlouhodobým procesem, který začal směnitelností běžných účtů roku 1958 a skončil směnitelností kapitálových účtů roku 1990. Dva roky nato navíc čelila krizi platebního systému, která vedla k výrazné devalvaci měn některých zemí.

Nikterak nechceme naznačit, že k internacionalizaci žen-min-pi by v dohledné budoucnosti nemělo dojít. Vzhledem k významu Číny v globální ekonomice se denominace narůstajícího podílu obchodu a investic v čínské měně zdá nevyhnutelná. Tamní úřady by ale měly tento proces řídit postupně a volit konkrétní kanály, kterými bude probíhat.

Ostatně Čína je zřejmě nejúspěšnějším historickým příkladem postupné a pragmatické ekonomické transformace. Výzvami k zavedení politiky, která už tolik zemí zavedla na skaliska, by se neměla nechat svést z vyzkoušeného a prověřeného kurzu.

José Antonio Ocampo, profesor Columbijské univerzity, je bývalý náměstek generálního tajemníka OSN pro ekonomické a sociální záležitosti a bývalý ministr financí Kolumbie. Kevin P. Gallagher je spoluředitelem Iniciativy pro výzkum globálního ekonomického řízení při Pardeeho fakultě globálních studií Bostonské univerzity a autorem chystané knihy Ruling Capital s podtitulem Rozvíjející se trhy a regulace přeshraničních financí.

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.org



Čtěte více:

Project Syndicate: Velké úspěchy malých zemí
23.09.2014 15:00
Skotské hlasování o nezávislosti na Velké Británii vyvolalo rozsáhlou ...
Project Syndicate - ECB a skok do neznáma
03.10.2014 13:30
Evropská centrální banka stojí uprostřed velkého a riskantního experim...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme
14:12Dva bloky v Dukovanech postaví KHNP za nynějších 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně. Westinghouse chce KHNP soudně napadnout
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps
8:55Evropským trhům se nádech do zisků nedaří, nejvýraznější pokles futures věští americkému Nasdaqu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)