Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Uvolnění měnové politiky v Polsku, start výsledkové sezóny... týdenní výhled

Uvolnění měnové politiky v Polsku, start výsledkové sezóny... týdenní výhled

06.10.2014 12:41
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Tento týden není na programu tolik zajímavých makroekonomických událostí jako v posledních dnech. Pozornost si podle nás zaslouží informace o výkonu německého průmyslu a zahraničního obchodu, které by v případě (očekávaného) zhoršení podpořily rostoucí skepsi o eurozóně. Vedle toho je dobré se soustředit také na vystoupení centrálních bankéřů. Promluví řada zástupců Fedu a měnový výbor nadto zveřejní zápis ze svého posledního jednání. Spolu se svými americkými kolegy má ve Washingtonu vystoupit také Mario Draghi.

V regionálním kalendáři máme to hlavní z říjnové sady českých makrodat. Za nízkými odhady pro čísla z reálné ekonomiky se skrývá ze značné části kalendář, tedy nižší počet pracovních dní letos v srpnu. Inflace by měla dál zrychlit, částečně podpořena efektem nízké báze. Polská centrální banka bude jednat o úrokových sazbách, které pravděpodobně sníží, jak docela silně naznačila před měsícem. Posun inflace dál do záporných hodnot NBP ještě více utvrdí v tom, aby s uvolněním politiky nečekala na listopad a novou prognózu.

Absenci „áčkových“ makrodat budou suplovat rozhodnutí o nastavení monetární politiky v Japonsku, Austrálii a Velké Británii, která by se měla odrazit ve zvýšené volatilitě na měnových trzích. K tomu všemu se pak přidá i start americké výsledkové sezóny za 3Q14. Dle tradičního mustru obstará ve středu výkop hlinikárna Alcoa. V příštím týdnu pak budou v rychlém sledu následovat velké americké banky.

Během výsledkové sezóny bychom měli být tentokrát svědky ochlazení meziročního nárůstu korporátních zisků. Tržní konsenzus v rámci indexu S&P 500 je v současnosti nastaven na očekávaný 5% meziroční nárůst agregátního zisku, zatímco v 2Q14 jsme zaknihovali až bezmála +12 % yoy. Citelný pokles by měl být jen zčásti dílem mírně pomalejšího růstu domácí ekonomiky. Ta si vede stále velmi dobře. O mnoho výraznější vlivy lze připsat slábnoucímu evropskému oživení a zpomalující Číně. K těmto vnějším vlivům se pak výraznou měrou přidává i sílící dolar, který snižuje hodnotu v dolarech účtovaných zahraničních tržeb. Vzhledem k magnitudě pohybu, jehož jsme byli svědky ve 3Q14, může samotný dolar ubrat z meziročního růstu tržeb/zisku v průměru až jednotky procent.

Na úrovni tržeb se ve 3Q14 počítá se zhruba 4procentním meziročním nárůstem (oproti +5 % v 2Q14), což by na qoq bázi implikovalo stagnaci, resp. mírný pokles marží z historických maxim zaznamenaných v 2Q14. S předpokládanou pokračující akcelerací hospodářského růstu by pak měl meziroční růst zisků ve zbytku roku/počátkem roku příštího postupně atakovat hladinu 9-10 %. V Evropě reprezentované indexem Stoxx Europe 600 bychom se letos měli dočkat +8 % yoy, v příštím roce by pak s oživením v eurozóně mělo dojít až na +13 % yoy.

Meziroční růst zisku v rámci indexu S&P 500 by měl s náskokem táhnout sektor zdravotnictví. Zdatně by mu měl sekundovat i sektor telekomunikací, kde ovšem nadále působí mimořádné vlivy v podobě měnících se tarifů a dotační politiky, jež mají vliv i na účtování tržeb/zisku. Na základě proběhnuvší restrukturalizace a cyklického oživení by se mělo nadále dařit producentům polovodičů a základních materiálů.

Zajímavá je situace v automobilovém sektoru, který si na jedné straně užívá domácí trh pohybující se na dohled historických/cyklických maxim, na straně druhé ale bojuje s nepříznivými (měnovými) vlivy na trzích v Evropě/Rusku/Jižní Americe. Když k tomu připočteme významné právní/provozní náklady na vlnu nedávných oprav (hlavně u GM, značné výše ovšem dosahují i u Fordu) a mírný převis zásob (ve vztahu k sezónnímu historickému průměru) a s tím související cenovou politiku slev, mohli bychom se ve 3Q14 dočkat celkem citelného poklesu zisku.

Sektor financí, jmenovitě velké univerzální banky, by si měl tentokrát poněkud oddechnout, což souvisí s nárůstem volatility/aktivity v doposud problémovém segmentu měnových/dluhopisových trhů.

Tolik k úvodu výsledkové sezóny. Přes víkend se ale objevila ještě jedna velice zajímavá korporátní zpráva, a sice, IT obr Hewlett-Packard se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Jedna se bude věnovat PC a tiskárnám, ta druhá by měla zastřešovat aktivity v oblasti korporátních hardwarových a softwarových služeb (storage, servers, security, atd.). Transakce by neměla podléhat zdanění. Pre-market kotace indikují zahájení obchodování o cca 6 % nad pátečním závěrem.

Celý výhled si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout v sekci Akcie – Výzkum - Analýzy.




Čtěte více:

Akciové odkupy na dvojnásobku a dividendy s růstem 12 %, kde je problém?
06.10.2014 10:51
Společnosti zařazené do indexu S&P 500 milují své investory. A to mož...
Světová banka: revidovala odhad růstu HDP pro jeden z nejrychleji rostoucích regionů světa - východní Asii
06.10.2014 10:36
Nový report Světové banky ukázal, že experti z této instituce očekávaj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m