Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devastace - darwinovský pohled na ekonomiku

Devastace - darwinovský pohled na ekonomiku

26.08.2014 8:21

Kreativní destrukce se někdy zdá být tak populární, že se z našich úvah téměř vytrácí taková zajímavá možnost – existence skutečně destruktivní destrukce. To první - schumpeterovské vidění ekonomické destrukce je dynamickým pohledem na to, jak nové nahrazuje staré, jak destruující nahrazuje destruované (aby se za čas samo dostalo na jeho místo). Rozporovat tento darwinovský pohled na ekonomiku, respektive její nabídkovou stranu, lze jen těžko. Problém je v tom, pokud jej aplikujeme na situace, u kterých aplikovatelný není. Jinak řečeno, pokud hovoříme o kreativní destrukci tam, kde jde o destrukci destruktivní.

Výrobce kočárů může být velmi kreativně zničen výrobcem automobilů. Kde ale hledat kreativitu, pokud je záhy zničen i tento výrobce automobilů proto, že v ekonomice klesla agregátní poptávka (tj. úspory jedněch se nestaly jejich výdaji a příjmy jiných)? Kde je kreativita v tom, že náš výrobce aut zainvestoval, lidé získali znalosti a dovednosti a pak vše lehne ladem, protože v ekonomice vzroste poptávka po hotovosti, což se následně projeví nižší poptávkou po zboží a službách? Jinak řečeno, musíme velmi přesně rozlišovat mezi tím, co je příčinou destrukce předtím, než se začneme radovat z její kreativity. Nebo ještě hůře předtím, než začneme odmítat třeba monetární stimulaci. Ta by se měla jmenovat spíše monetární kompenzace. Kompenzuje totiž onen posun poptávky po hotovosti (změnu v preferencích „spotřeba – úspory – likvidní aktiva“) a v ideálním případě zamezuje destruktivním destrukcím.

Destrukce či devastace?

Uvedené úvahy u mě po delší době rozproudila nedávná stať Izabely Kamenské na FTAlphaville, respektive předmět jejích úvah - John Komlos z Ludwig-Maximilians University. Ten tvrdí, že ničivá síla spojovaná s kreativní destrukcí v současné době výrazně nabrala na intenzitě – z destrukce se stává devastace. Z výše uvedeného je jasné, že naše názory souzní. Je ale nutno dodat, že ty dva typy destrukce je obvykle těžké obě oddělit. Pro příklad zůstaňme na starém kontinentu: Relativní pasivita ECB a přílišná aktivita některých zemí na straně rozpočtových škrtů vyvolávají destruktivní destrukci v té nejryzejší podobě. Jenže tu je u některých zemí faktor „zdroje vždycky jsou a dluhy se vlastně nemusí splácet“. A destrukci tohoto způsobu přemýšlení lze považovat za přínosnou, či kreativní. Paradox je v tom, že ti, kteří sami sebe považují za největšího přítele lidu (a často uvažují uvedeným způsobem), svému lidu nejvíce škodí. Právě kvůli nim totiž nelze fiskální politiku používat tak, jak bychom měli: Efektivně během celého cyklu. A my tak procházíme vynucenou plošnou destruktivní destrukcí, abychom zničili i to, co si jí zaslouží.

John Komlos ale hlavně v souvislosti s nabírající intenzitou ničení zmiňuje nové téma: Firmy jako Facebook ,Twitter, WhatsApp, či Instagram podle něho nepřidávají produktu tolik, jak se domníváme. A hlavně přidávají méně hodnoty než firmy, které nahradily. Vysvětlení je prý následující: „Uspokojují potřeby, které většinou byly uspokojovány už předtím. Zničily starou formu komunikace, ale jsou jejími blízkými substituty“. Kaminska poukazuje na to, že řada lidí věří v pravý opak – nové technologie jsou nedoceněny a přináší nabídkovou revoluci. Zde se tedy dostáváme na tenký led.

Destrukce na obou stranách

Nedávno jsem zde shodou okolností psal o tom, jak problematická a ekonomií zároveň ignorovaná je míra saturace našich potřeb (Závany komunismu 2.0). Výše uvedené v podstatě říká, že s tím, jak zoufaleji a zoufaleji se snažíme uspokojit další a další pseudopotřeby (nalézané jen proto, abychom měli co uspokojovat), tím menší a menší relevanci naše snaha z ekonomického hlediska má. Nahrazení jedné sociální sítě druhou už prostě není jako nahrazení koně traktorem. Dnes se hodnoty tvoří marketingem – u dané služby, či produktu je třeba vytvořit zdání výjimečnosti. Příkladem je podle mého vedle klasických firem jako Apple třeba společnost Under Armour – na její výjimečný investiční příběh jsme se nedávno dívali v sekci Zaostřeno na blue-chips.

Komlos podle mého některé své úvahy dotahuje příliš daleko (na trhu prý existuje kult firem bez zisků ...). Ale líbí se mi to, že s jeho intelektuálním pobídnutím se dobereme k tomu, že v současné době je relevantní o destruktivní destrukci přemýšlet na obou stranách ekonomik – té poptávkové i té nabídkové. Na té první straně je podle mne její existence neoddiskutovatelná. Na té druhé (Komlosovské) se dostáváme na vratkou plochu. Na jednu stranu můžeme cítit, že uspokojování našich potřeb už není, co bylo. Na druhou stranu zavání porovnávání toho, co přidá větší hodnotu, sociálním inženýrstvím. Konečný závěr nechám na čtenářovi. Ale není to pozoruhodné? S rostoucí vyspělostí našich ekonomik máme problémy vytvořit poptávku i možná i smysluplnou nabídku. Jedno od druhého vlastně nejde odpoutat, problematika dualismu se ukazuje v plné síle. A to, co dříve bylo kreativní, je dnes stále více devastující.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Portugalská bankovní krize: Čtyři důvody, proč zůstat klidný
16.07.2014 12:47
Portugalský bankovní sektor dal svými problémy z konce minulého týdne ...
Další krize až kolem roku 2020
13.08.2014 16:24
Dluhopisoví investoři dnes hovoří o tom, proč se jim nepodařilo odhadn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m