Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendový manuál – kde hledat nejvyšší výnosy

Dividendový manuál – kde hledat nejvyšší výnosy

10.07.2014 18:05

V předchozím dividendovém manuálu jsme se spolu podívali na to, jak se za posledních cca 15 znatelně změnilo chování jednotlivých segmentů trhu charakterizovaných rozdílným dividendovým výnosem. Dnes se budeme věnovat jednotlivým sektorům. První graf ukazuje jejich dividendové výnosy v posledním čtvrtletí – tmavší modré sloupce. Sloupce světlejší ukazují desetiletý průměr, zeleně je dividendový výnos celého trhu a žlutě jeho průměr za posledních deseti let. Ten se pohybuje mírně nad 2 %, současný výnos trhu je naopak mírně pod touto hranicí.
garf1
Dividendově nejvýživnějším sektorem jsou na americkém trhu jednoznačně telekomunikace, jejich současný dividendový výnos se blíží 5 %, což je cca o 0,5 procentního bodu nad standardem posledních deseti let. Za telekomunikacemi jsou veřejné služby, které se současným stavem i historickým průměrem snaží dosáhnout na 4 % výnos.

Za prvními dvěma dividendovými přeborníky přichází s odstupem hlavní peloton – zboží krátkodobé spotřeby nyní nabízí asi 2,7 % dividendový výnos, energetika je pod 2,5 %, průmyslové podniky se pohybují kolem 2 %. A s nimi začíná skupina sektorů, které nyní nabízí výnos menší než v minulosti – patří sem ještě materiály, zdravotní péče a finanční tituly. U nich dividendový výnos relativně k posledním deseti letům znatelně klesl (z cca 2,5 % na současných cca 1,5 %). Dividendově skoupé jsou tradičně informační technologie a zboží dlouhodobé spotřeby. U technologií ale vidíme, že se dividendově značně zlepšily – toto hodnocení je ale ošemetné, protože dividendové výnosy rostou buď kvůli menšímu očekávanému růstu, či vyššímu riziku.

Výši dividendy můžeme vnímat jako výslednici výši zisků a výplatního poměru POR – firmám s vyššími zisky stačí na jinak stejný dividendový výnos vyplácet méně, než firmám se zisky nižšími. Druhý graf ukazuje výše POR (barevné kombinace stejné, jako v předchozím).
graf2
V současné době ze svých zisků vyplácí nejvíce veřejné služby: Z dolaru zisků vyplatí 80 centů na dividendách, standardem posledních deseti let přitom bylo jen cca 55 centů. Těsně za nimi jsou, co se týče POR, telekomunikační služby. Se znatelným odstupem je třetí sektor zboží krátkodobé spotřeby, který z dolaru zisků vyplácí už jen asi 45 centů. Následují materiály, zdravotní péče, průmysl a energetika, které nyní vyplácí znatelně více než v minulosti. Na konci žebříčku jsou IT, zboží dlouhodobé spotřeby a finanční tituly. Zde je standardem výplata méně než 25 centů z jednoho dolaru zisků.

Čtenáře při pohledu na graf možná napadne, že firmy vyplácí dost málo. Proč vlastně nedají vlastníkům 100 % svých zisků? Či jinak formulováno: Jaká firma by vyplácela 100 % svých zisků na dividendách? Byla by to firma, která by dosahovala zisku třeba ve výši 100 Kč, v nákladech by bylo 50 Kč odpisů, takže vyplatit by mohla dokonce 150 Kč (odpisy nejsou hotovostním výdajem). Na zajištění svého chodu ale musí něco investovat a ono je to přesně rovni odpisům. Tato firma také nemusí investovat do pracovního kapitálu (nezůstává jí hotovost v pohledávkách a zásobách), pracovní kapitál jí také hotovost negeneruje (nenechává se stále více financovat dodavateli). K tomu musíme předpokládat, že si nehraje s dluhem: Navýšení dluhu by mohlo znamenat (krátkodobou) výplatu dividend nad zisky a naopak. A v neposlední řadě musíme předpokládat, že management nehromadí hotovost v rozvaze s cílem něco koupit, proti něčemu se zajistit, či kvůli prosté a většinou problematické neochotě vyplácet hotovost ven z firmy.

Z druhého grafu je jasné, že popsanému stavu 100 % POR se vzdáleně blíží jen ony veřejné služby a telekomunikace. Je ale pozoruhodné, že firmy z celého trhu jsou dlouhodobě schopny/ochotny vyplácet pouze asi 30 % zisků (u řady z nich jsme se v této sérii na proporci mezi zisky a cash flow už podívali). Je to příběh jdoucí od účetních metod až po behaviorální finance. Na druhou stranu se ale nedomnívejme, že jde o nějaký skrytý problém – daný výplatní poměr POR je „zabudován“ v PE násobcích, za které se trh a jednotlivé akcie obchodují. Ze třech proměnných, které PE určují (POR, očekávaný růst a požadovaná návratnost), je POR dokonce ta nejméně problematická.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Akcie nebo zlato?
02.07.2014 18:00
Už delší dobu jsme se spolu nepodívali na to, jak se vyvíjí zlatá cena...
Dividendový manuál – nevěřte tomu, co platilo dříve
03.07.2014 18:00
S tím, jak se stále více hovoří o růstu sazeb, se do popředí dostává ...
V čem budeme jezdit v roce 2040?
09.07.2014 18:00
Také jste si všimli toho, jak se změnily reklamy na osobní automobily?...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m