Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazby porostou. Je načase utíkat z dividendových akcií?

Sazby porostou. Je načase utíkat z dividendových akcií?

18.06.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Dostáváme se do další fáze pokrizového vývoje. Pro konkrétní akciové trhy bude rozhodující, jakou rychlostí probíhá v dané zemi normalizace monetární politiky. Během krize se zdálo, že vlády i centrální banky reagují podobně, tato synchronizace se nyní zmenšuje. Patrné je to na rozdílu mezi USA a eurozónou. Jestliže v Japonsku nastane zpomalení růstu, pravděpodobně dojde na další kolo QE. Ve světové ekonomice jako celku pak můžeme čekat utlumený růst i inflaci a růst sazeb proto bude jen postupný. Takové prostředí je pro akcie pozitivní, je ale nutno brát ohled na valuace.

Ve Spojených státech amerických si akcie v minulosti vedly během období zvyšování sazeb většinou dobře. Klíčový je v tomto ohledu vývoj inflace. Rostoucí sazby působily na akcie negativně v polovině 70. let a na počátku 80. let, kdy panovaly poměrně vysoké inflační tlaky. Pokud se nyní neobjeví, akciím by se mělo vést dobře. Celkové prostředí bude upřednostňovat aktivní výběr akcií, který by měl být založený na výběru sektorů a firem, které mohou přinést růst a zároveň jsou stále atraktivně oceněné.

V posledních letech byly populární investice do dividendových akcií. Ty jsou ale také považovány za tituly citlivé na růst sazeb. Ve skutečnosti ale panuje velký rozdíl mezi tím, jak si jednotlivé dividendové sektory a segmenty vedou. Například dobře kapitalizované rostoucí firmy, které také platí velké dividendy, mohou v novém prostředí těžit. Akcie s vysokým dividendovým výnosem jsou často považovány za určitý druh dluhopisu. Předpokládá se tedy, že pokud porostou sazby, bude to mít negativní dopad na dluhopisy i ceny těchto titulů. Historie však ukazuje, že takové zobecnění není správné. Akcie s nejvyšším dividendovým výnosem mohou trpět, pokud se ale vysoký výnos spojí s růstem, může být výsledek opačný. Celkový vývoj po roce 1988 shrnují následující dva grafy. První z nich porovnává návratnost akcií s vysokým dividendovým výnosem a akcií s nízkým výnosem během období rostoucích sazeb. Měsíční návratnost první skupiny je jednoznačně vyšší:

sou1 

Druhý graf mezi sebou porovnává dvě skupiny akcií s vysokým dividendovým výnosem. Do první z nich jsou zařazeny ty, které zároveň dosahují vysokého růstu dividend, do druhé akcie s nízkým růstem dividend. Měsíční návratnost je v prostředí rostoucích sazeb vyšší u skupiny první:

sou2 

Ne všechny dividendy jsou stejné. V posledních měsících investory například přitahovaly americké telekomunikační společnosti, veřejné služby či zboží krátkodobé spotřeby. Tyto sektory se obchodují s nadprůměrnými valuacemi a investoři tak mohou skutečně čelit riziku relativně horší návratnosti v prostředí rostoucích sazeb. Něco podobného se stalo v roce 2013, kdy výnosy vládních dluhopisů vzrostly z 1,6 % na 3 %. Následující tabulka ukazuje, jak si jednotlivé sektory vedou během období rostoucích sazeb. Nejméně jsou na pohyb sazeb citlivé technologie, zboží dlouhodobé spotřeby, materiály, průmyslové podniky. Citlivější je energetika, zdravotní péče, finanční tituly, zboží krátkodobé spotřeby. Nejcitlivější jsou telekomunikace a veřejné služby:

sou3 

Dividendová strategie by se tedy měla zaměřovat zejména na vyhledávání firem, které disciplinovaně používají kapitál jak na investice, tak na výplatu dividend. Atraktivní firmy poskytují vysoký dividendový výnos a jejich dividendy rostou spolu se zisky.

Zdroj: Pimco
 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m