Islamističtí radikálové postupují k Bagdádu a západním zemím nezbývá, než začít bít na poplach. To co se na počátku mohlo zdát jako nespokojenost skupinky občanů (leč extrémistických), totiž přerůstá do válečného konfliktu plného fanatismu a násilí.
Radikální skupina patří mezi tzv. sunnity (od arabského slova znamenajícího cesta či zvyk), tedy ortodoxní vyznavače pravidel koránu. Sunnité tvoří majoritní část obyvatelstva islámského světa. V rámci Iráku pak skupina těch nejradikálnějších dlouhé roky připravovala svůj vzestup.
Již od pádu Sadáma Husaina začala pracovat jako odnož proslulé teroristické organizace Al – Kájda. Skutečně organizovanou podobu jí však dal až nástup současného vůdce Abu Bakr al-Baghdadiho v roce 2010. Muž s přezdívkou „neviditelný šejk“ rozpoutal bojové šílenství, které za brutální označila dokonce i samotná Al – Kájda. Právě pod jeho vedením totiž organizace odstartovala sérii těch nejkrutějších sebevražedných útoků a bombových atentátů.
V dubnu 2013 skupina změnila své jméno na Islamic State of Irag (ISIS) a veřejně deklarovala, že její válečníci začnou s operacemi také na území Sýrie. Právě tento krok mohl být jedním z prvních signálů nezměrných ambicí, jejichž cílem je, zdá se, vytvoření nového islamistického území za pomoci odstranění hranic mezi Sýrií a Irákem. Území, ve kterém by striktně bylo dodržováno právo známé jako Šária.
O bojovnosti radikálů nejlépe vypovídají loňská čísla. Dle státních úřadů měla organizace ISIS v roce 2013 na svědomí největší část ze 7000 iráckých civilních obětí. Tento počet je nejvyšší od roku 2008 a je jen dalším signálem, že současný konflikt „nevyrašil přes noc“. Také 50 sebevražedných atentátů z listopadu 2013 napovídalo, že ISIS je za své názory připraven „bojovat“ tvrději, než kdy jindy.
Kromě vytvoření nového státu si radikálové vytyčili i další cíl, který pojmenovali „Break the Walls“, tedy volně „Strhnutí zdí“. V jeho rámci přesunuli své úsilí také na osvobození svých zajatých spolubojovníků. V červenci tak například ISIS zaútočil na notoricky proslulou věznici Abu Grabi (ve válečných letech 2003-2004 v ní američtí vojáci týrali své zajatce) a osvobodil stovky svých stoupenců. Právě „Break the Walls“ zajistilo skupině tisíce nových bojových sil, s jejichž pomocí v dalších měsících sbírala drobná vítězství na západě a severu Iráku, aby v průběhu letošního roku rozpoutala doslova válku.
Výchozím bodem pro útočné operace pak byla právě silná pozice na syrském území. Ze severu tak ISIS může podnikat výpady proti svým nepřátelům a dobytí příhraničního města Mosul jim dodalo další manévrovací prostor. De facto totiž v současné chvíli kontrolují severní hranici země a narůstá jejich vliv také na západě. V posledních dnech pak nabírá otáček jejich cesta do vnitrozemí. Postup na jih nyní organizace zastavila zhruba 100 kilometrů od metropole Bagdádu. To již nenechalo stranou pozornost zahraničních států a nahlas se začalo spekulovat o možných krocích protiofenzívy. USA však zatím přislíbily pouze částečnou pomoc bez konkrétních protiválečných nástrojů a evropské státy nezaujaly ani pořádný postoj. V případě, že však nakonec k protiofenzívě přistoupí, měly by se západní mocnosti připravit na skutečně zarputilého protivníka.
Protivníka plného odhodlání, ochotného nést oběti a co možná nejhůř – s velice dobrým válečným vybavením. Součástí arzenálu radikálů jsou totiž běžné i rakety či dokonce naváděné střely. Za financováním organizace ISIS tak, ke všeobecnému znepokojení, stojí pravděpodobně (mimoírácké) zločinecké útvary.
Nepřítel je znám a s ním i jeho odhodlání. Mezinárodní společenství tak má před sebou jiný, možná ještě těžší úkol – začít jednat a zasáhnout. Pokud možno rychle a s co nejmenším krveprolitím…
Zdroj: CNBC, CNN