Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikání velkých bank: Budování říší, sázky na podporu státu a úspory z rozsahu

Podnikání velkých bank: Budování říší, sázky na podporu státu a úspory z rozsahu

27.05.2014 17:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Velké banky stály v samém centru poslední finanční krize. Veřejnost byla pobouřena jejich nutnou, ale také velmi nákladnou záchranou, která vyvolala i debatu o tom, jaká je optimální velikost a rozsah aktivit těchto institucí. Dosavadní výsledky této debaty ale nejsou jednoznačné. Podle našeho výzkumu jsou velké banky skutečně rizikovější a vytvářejí více systematického rizika ve finančním systému. Nicméně určit optimální velikost banky je složité. Ukazuje se tak, že z hlediska regulace a ekonomické politiky nemusí být nejlepším krokem omezování velikosti bank, ale požadavky na zvýšení jejich kapitálu.

Za posledních více než deset let se významné finanční instituce významně zvětšily. Jak ukazuje následující graf, jejich aktiva se od roku 1999 zvedla až čtyřikrát. Největší nárůst nastal u Deutsche Bank, BNP Paribas a HSBC:

sou1

Druhý graf ukazuje vývoj podílu neúrokových příjmů bank na příjmech celkových. Z něj je patrné, jak se banky postupně orientují na aktivity, které nesouvisí s jejich tradičními aktivitami ve formě poskytování úvěrů:

sou2

Vedle růstu velikosti významných bank a posunu k netradičním aktivitám je patrné celkové zvýšení rizikovosti jejich podnikatelského modelu. Celkově totiž klesal kapitál bank a stabilita jejich financování, zvyšovala se složitost organizací a aktivity se zaměřovaly stále více na trhy. Jejich systematické riziko měříme tím, jak moc by velké banky přispěly k prohloubení krize. Toto riziko je u zmíněných institucí velké zejména v případě, že nemají dostatečný kapitál. Zajímavé je to, že zatímco u této skupiny bank skutečně nalezneme vysoké systematické riziko, jejich individuální rizikovost ale není vyšší než u jiných finančních institucí.

Na čem stojí současný podnikatelský model velkých bank? Podle naší studie je to implicitní podpora, kterou by získaly banky příliš velké na to, aby mohly zbankrotovat. Existuje víra, že věřitelé těchto bank budou zachráněni v případě, že se banka dostane do vážných problémů. Tento problém morálního hazardu pak snižuje náklad financování uvedených institucí. Banky jsou tak schopné věnovat se rizikovějším aktivitám a zvýšit svou finanční páku.

Dalším faktorem je snaha o budování říší. Banky se stávají stále složitější, jejich transparentnost klesá a lidé z vnějšku a někdy dokonce i z jejich vlastních řad přestávají chápat, jak tyto banky fungují. To zpětně umožňuje vedení bank budovat vlastní říše a dále zvětšovat rozvahy bank. Nakonec se přidávávají i úspory z rozsahu, i když poslední studie ukazují, že jsou jen mírné. Odhady hovoří o tom, že tyto úspory generují asi 16 – 45 miliard dolarů ročně, což představuje 0,2 % z celkové výše rozvahy amerického bankovního systému. Pro porovnání, náklady poslední krize se odhadují na 6 – 12 bilionů dolarů.

Podle našeho názoru je třeba velké banky regulovat na základě jejich rizikovosti a brát přitom do úvahy dopady problémů bank na celý systém. Příkladem takové regulace jsou zvýšené kapitálové požadavky (v souladu s Basel III). U banky s 1 bilionem dolarů aktiv může zvýšení kapitálového poměru o 2,5 procentního bodu snížit její systematické riziko o čtvrtinu. Nutné je zlepšit management bank a zejména snížit jejich organizační složitost a motivaci k podstupování velkého rizika.

Uvedené je výtahem ze studie „Are Banks Too Large? Maybe, Maybe Not“, autory jsou Luc Laeven, Lev Ratnovski a Hui Tong.

Zdroj: iMFdirect


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m