Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je už skepse u rozvíjejících se trhů přestřelená? Příklad Brazílie

Je už skepse u rozvíjejících se trhů přestřelená? Příklad Brazílie

28.04.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se trhy (EM) nenaplňují očekávání, ale jejich dlouhodobý výhled je v mnoha regionech stále pozitivní. Negativní sentiment a odliv kapitálu prudce snížil ceny aktiv na těchto trzích a jejich relativní hodnota se tím prudce zlepšila. Podle našeho názoru se tak objevily příležitosti v oblasti dluhopisů a vybraných firem, ovšem za předpokladu dlouhého investičního horizontu. Možná je již čas vybírat a opět zahrnout rozvíjející se trhy do investičních portfolií.

Naši správci portfolií často cestují, aby mohli investiční příležitost posuzovat přímo na místě. Tyto cesty a vývoj posledních let nám mimo jiné ukázal, jak hodnotné jsou následující silné stránky Spojených států: Silné univerzity a vzdělaná pracovní síla, vláda práva a ochrana vlastnických práv, která podporuje podnikání, spolehlivá infrastruktura a veřejné služby, nízká zločinnost a korupce, nezávislá centrální banka, demokracie, kreativní destrukce, která nechává neproduktivní firmy padnout, energetická revoluce, uzdravující se soukromý sektor, dobře kapitalizované banky, firmy se silnou rozvahou, které jsou vysoce konkurenceschopné. Je mnoho dalších vyspělých trhů, které mají podobnou charakteristiku, nicméně my jsme „bullish na Ameriku“ a dáváme přednost řadě tamních odvětví. Platí to o energetice, stavebních materiálech, aerolinkách, automobilkách, nemocnicích a bankách.

Minulý měsíc jsme zavítali do Brazílie, kde jsme se setkali se zástupci vlády, místními investory a řediteli 16 největších brazilských firem. Před touto cestou jsme detailně analyzovali ekonomickou situaci této země a přilétali jsme do ní s určitou dávkou skepse. Obavy v nás vyvolávaly zásahy vlády do ekonomiky a zejména do státem vlastněných firem, které jsou podle některých názorů používány jako nástroj sociální politiky.

K tomu se přidává slabá infrastruktura a neatraktivní podmínky pro investování u soukromého sektoru, silné odbory a složitý daňový systém. Brazílie je navíc zranitelná ohledně globálního růstu a zejména zpomalení v Číně. Když jsme do země dorazili, byli jsme překvapeni tím, že místní lidé jsou ještě většími skeptiky než my. Projevuje se to i ve vývoji sentimentimentu. Místní investoři mají také defenzivní pozice na akciovém trhu, nevěří ani měně a dluhopisům, protože sazby podle nich půjdou ještě nahoru.

Po čtyřech dnech jsme ovšem dospěli k názoru, že během následujícího roku či dvou bude fundament na dluhopisových trzích lepší, než očekávají trhy, a sentiment se pak zlepší také. Někdy je třeba se vydat cestou, které se ostatní vyhýbají, a navíc v době, kdy už je v cenách odraženo velké množství negativních informací. Podle nás je už brazilský sentiment tak negativní, že přestřelil a relativní srovnání hodnoty, kterou brazilské investice nabízejí, ukazuje, že už jsou atraktivní. Je možné, že trhy dnes ignorují silné stránky země, jako jsou jednoduše dostupné přírodní zdroje, dobrý demografický vývoj, zdravý a dobře regulovaný bankovní systém a demokracie, ve které se vládě v určitých oblastech daří dosáhnout pokroku.

U rozvíjejících se trhů je nyní klíčové, jak se vypořádají s vyššími sazbami v USA. Na jaře minulého roku vyvolaly obavy z utahování americké monetární politiky výrazný odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů. Podle nás ale opakování podobného scénáře není pravděpodobné. Důvodem je současná situace na trzích a lepší komunikace ze strany Fedu. Inflace se také nachází nízko a Fed tak nemusí se zvyšováním sazeb pospíchat. Bank of Japan a ECB udržují velmi akomodační politiku a centrální banky z rozvíjejících se trhů jsou lépe připraveny na stažení QE a normalizaci monetární politiky Fedu.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m