Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde jsou limity ruské expanze?

Kde jsou limity ruské expanze?

20.03.2014 18:14
Autor: Michal Putna, Patria Online

Rusko získalo Krym prakticky bez jediného výstřelu. Je to paradoxní situace vzhledem k tomu, kolik lidí bylo zastřeleno, či vážně zraněno během protestů na kyjevském náměstí Majdan. Tento týden ruský prezident Putin podepsal dekret, kterým oficiálně připojil Krym k Rusku a tímto krokem přemaloval mapu světa a rozšířil ruské území o strategický poloostrov v Černém moři. Diplomatický nátlak Západu, ani ekonomické sankce namířené proti Rusku, včetně neuznání výsledků krymského referenda, nic na situaci nezměnily – Krym se stal ruským územím. Vyvstává proto otázka, zdali je Krym poslední tečkou za táhnoucí se rusko-ukrajinskou krizí, nebo je naopak pouze začátkem další ruské expanze?

 

Část analytiků považuje za pravděpodobné, že Rusko bude, po určité době, pokračovat ve snaze ovládnout další ukrajinská území. Média již více než týden plní zprávy o možném ruském postupu na východ Ukrajiny, což však prezident Putin oficiálně odmítnul. Tentýž prezident však také oficiálně popřel přítomnost ruských jednotek na Krymu, což zřejmě hovoří za vše.

Jako možný budoucí scénář se jeví masivní ekonomická podpora Krymu ze strany Moskvy. Zvýšení důchodů, minimální mzdy, výstavba infrastruktury, nové investice, apod. Těmito hospodářskými „zbraněmi“ si může Putin získat (resp. zvýšit) svoji popularitu na poloostrově a tím podpořit separatistické tendence na východě Ukrajiny. Může vyvolat závist v obyvatelích východní Ukrajiny a použít Krym jako vábničku pro další expanzi Ruska.

Tato strategie je již dlouho dobu známa z oblasti sociální politiky, kde je tzv. demonstrační efekt pokládán za jedno z hlavních vysvětlení narůstajících sociálních výdajů v sousedních zemích. Jestliže je ve státě A zavedena nějaká forma sociální podpory, je otázkou času, než začnou podobné opatření požadovat také obyvatele státu B (předpokladem je samozřejmě mobilita pracovní síly). Krym může sloužit jako velmi dobrý „demonstrační efekt“, který může podnítit (ekonomický) zájem východu Ukrajiny o připojení k Rusku.

Po rozpadu Sovětské svazu v roce 1991 byl ukrajinský HDP na hlavu větší než v Rumunsku, o něco málo vyšší než v Polsku a o cca 1/3 nižší než ruský. Dnes je ekonomická úroveň v Polsku a Rumunsku více než dvakrát vyšší a Ruské HDP per capita je téměř třikrát vyšší než ukrajinské. Slabý ekonomický výkon Ukrajiny v uplynulých dvou dekádách kombinovaný s vysokou korupcí a znechucením z politiky mají velký vliv na současnou situaci na Krymu.

Možnosti Západu na efektivní odpověď na zabrání Krymu jsou velmi omezené. Německo nechce přijít o dodávky ruské ropy, Británie si nechce podkopat pozici světového finančního centra, USA mají rozjednané velké investice na ruském území (Pepsi, Exxon, Citigroup). Paradoxně jsou tak limity ruské expanze odvislé od obchodních partnerů Moskvy, kteří však nechtějí přijít o lukrativní ruský trh. Západ je tak rukojmím silné obchodní provázanosti s Ruskem, což podvazuje jeho akceschopnost a činí jej bezzubým při vyjednávání ohledně Krymu, což se nyní naplno projevilo.

Jedinou obranou je ekonomicky prosperující Ukrajina, která dokáže zajistit zvyšování životní úrovně svým občanům a tím odvrátit separatistické tendence některých ukrajinských regionů. Problém je fakt, že ekonomický úspěch Ukrajiny z velké části závisí na Rusku. Rusko je největší obchodní partner Kyjeva, Ukrajina je závislá na ruských dodávkách energií, zemní plyn kupovala donedávna s výraznou slevou. Rusko tedy může přes svoji obchodní politiku ztěžovat hospodářský vývoj na Ukrajině a připravovat si (ekonomickou) půdu pro další expanzi. 
 
(Zdroj: NYT, Bloomberg)


Čtěte více:

Krym po referendu vyhlásil nezávislost a požádal o vstup do Ruské federace
17.03.2014 8:45
Při nedělním referendu na Krymu se pro spojení tohoto ukrajinského pol...
Gorbačov o Krymu: odmítnutí sankcí, ukvapený rozpad SSSR a role médií
17.03.2014 14:53
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov odmítl sankce Západu proti ...
AP: Krymská krize odhaluje postsovětský hněv Ruska
20.03.2014 13:24
Za krymskou krizí je třeba vidět něco víc než jen spor o to, zda má pa...

Váš názor
  • Majdaci a žurnalisti na ukrajině - krvilačná banda na čele s USA
    20.03.2014 21:20

    http://gloria.tv/?media=540709 http://gloria.tv/?media=577575
    jářku
    •  
      24.03.2014 12:17

      Malokto sudny ma dnes snad pocit, ze Rusko je ten zly imperialisitcky okupant, kym zapad je nevinny humanny altruista. Konflikty v Iraku ci Arabske jaro hovoria za seba. Nezabudaj vsak, ze iba ako obcan zapadu mas moznost beztrestne kritizovat obe strany. Jak Rusko, tak zapad. Iba na uzemi zapadu mozes spekulovat a mozno dokonca i vysetrovat, kto Majdan zapricinil. Samotny fakt, ze si sem tuto linku placol bez postihu a ze nebola ihned zmazana, nam vsetkym pripomina, ze zapad je presalen trochu iny nez Rusko.
      Eco
    • Re: Majdaci a žurnalisti na ukrajině - krvilačná banda na čele s USA
      21.03.2014 9:36

      :-D haha, toto je riadny fakt, podobne veci som videl za komunizmu, ako dokumenty o tom, ze kapitalisti popravuju kazdeho, kto sa im nepapaci, ze komunizmus je zaklad mieru a slobody. Vzdy ten, kto na nieco ukazuje mal by prihliadnut na obe strany mince. Je to podobne, ako mozem spravit video o krestanstve v ktorom ukazem, ako veriaci pomahaju ludom na cele s matkou terzou ako pomahaju hladujucim v afrike, ako robia zbierky pre chudobnych. Tiez mozem spravit video o tom, ako farari znasilnuju deti, ziju v prepichu a zlate, ako sa vatikanci rozvazaju v BMV a ako uz v minulosti realizovali zlo v podobne kriziackych vyprav, upalovania carodejnic a brzdili myslienie ludi na cele s inkviziciou. Takze tak, propaganda sa da robit oboma smermi, ja osobne vzdy spozorniem, pokial sa objavia slovne spojenia ako "demon eurosodomie". Nehovorim, ze to video je fejk, vsetko co tam je sa asi stalo, je tu vsak stale ALE...
      singerko
    • Re: Majdaci a žurnalisti na ukrajině - krvilačná banda na čele s USA
      20.03.2014 21:46

      Jesse, Šanikam de ste pozerajte fakty o majdane...
      jářku
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu