Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statoil na nátlak EU upouští od vazby cen plynu na ropu. Další na řadě Gazprom?

Statoil na nátlak EU upouští od vazby cen plynu na ropu. Další na řadě Gazprom?

25.11.2013 19:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Norský státní těžařský koncern Statoil, jeden z nejvýznamnějších dodavatelů plynu do EU, pokračuje v rušení desetiletí staré vazby mezi cenami plynu a ropy. Základ pro stanovení cen dlouhodobých kontraktů s jeho evropskými zákazníky bude z velké většiny poskytovat spotový trh na několika klíčových burzách. Do dvou let by se podíl dodavatelských smluv Statoilu s ropným chomoutem měl scvrknout na 25 %. Společnost tak reaguje na nátlak Evropské komise, která v rámci liberalizačního tažení likviduje staré struktury obchodu s energiemi. Stejnému požadavku čelí i nejvýznamnější dodavatel zemního plynu do EU Gazprom, který se ale rozpojení pro něj dosud výhodného svazku sveřepě brání.

Podle Statoilu dostane spotový trh v jeho obchodech větší roli na klíčových evropských trzích: v Německu, Velké Británii, Nizozemí a Belgii. Cena v kontraktech bude nyní stanovená s pomocí odkazu na kombinaci cen s různým datem dodání (denním, měsíčním i ročním) a na různých důležitých transportních uzlech (např. britský National Balancing Point, či nizozemský Title Transfer Facility).

Přechod velkých dodavatelů na spotovou indexaci je dlouhodobým cílem Evropské komise, podle níž by tento způsob naceňování kontraktů měl lépe odrážet reálnou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na jednotlivých trzích.

Evropští zákazníci Statoilu či Gazpromu si dlouhodobě stěžují, že kvůli vazbě na ropu musí za odebíranou surovinu platit víc, než za kolik by se dala pořídit na burze, a že tato vazba také značně snižuje konkurenceschopnost plynu v energetice a dalších odvětvích.

Řada významných importérů plynu Gazprom i Statoil kvůli svým výtkám žalovala u mezinárodních arbitrážních soudů, většinou s úspěšným výsledkem. Gazprom musel loni kvůli retroaktivnímu přehodnocení kontraktů vracet značné sumy. Letos na vratky vyčlenil rezervu 200 mld. rublů (6 mld. USD), což by mu mělo snížit čistý zisk až o 10 %. Zatím posledním velkým zákazníkem, kterému musel ruský plynárenský moloch ustoupit, byla německá energetika RWE. Soud ve Vídni o rekalkulaci cen až do května 2010. Se společností Eon, dalším německým energetickým koncernem, se Gazprom loni dohodl na slevě, která Eonu vylepšila zisk o víc než miliardu euro.

Italský energetický šampion Eni si s Rusy vyjednal 10% slevu, avšak stále se snaží vymámit ústupky od Statoilu a alžírského Sonatrachu. Jednání o změně smluvních podmínek Eni vede i s nizozemským těžařem GasTerra.

Norsko je po Gazpromu nejdůležitějším exportérem plynu do EU. Loni z Norska do evropské osmadvacítky přišlo 111,2 mld. m3 suroviny, import z Ruska činil 111,2 mld. m3. Statoil svoji pozici na kontinentně zlepšuje na úkor ruské konkurence díky flexibilnějšímu přístupu ke kontraktům. Jeho odbyt v Evropě loni vzrostl o 16 %, zatímco Gazprom zaznamenal 8% propad. Na cenu ropy je momentálně navázáno 45 % Statoilem prodávaného plynu, což představuje znatelný pokles oproti roku 2009, kdy to bylo 70 %. Do dvou let by tento podíl měl klesnout na 25 %.

Názory analytiků na trend se různí. Někteří poukazují na to, že pro Evropany nemusí být větší závislost na spotovém trhu žádná výhra, jelikož ceny na burzách nemusí být vždy nižší než ty navázané na ropu. K tomu došlo například letos na jaře, kdy Evropa prožívala nečekaně dlouhou a chladnou zimu a exportéři přesměrovávali dodávky zkapalněného plynu (LNG) do Asie, jelikož tam za něj dostávali lépe zaplaceno. Výsledkem byl pokles zásob doprovázený růstem spotových cen. Situace došla tak daleko, že Velká Británie měla jednu dobu v zásobnících plyn jen na několik dní spotřeby. Dalším negativním efektem navazování cen na spotový trh a jeho horší předvídatelnosti může být pokles investic do průzkumu a otevírání nových ložisek. Na toto riziko upozorňuje právě Gazprom.

Michail Korčemkin z East European Gas Analysis ale vnímá i pozitiva. Díky přivázání cen ke spotovému trhu se podle něj sníží závislost evropských cen na kartelu OPEC, který ovládá třetinu trhu s ropou a s pomocí systému kvót se snaží regulovat její cenu. Dalším bonusem pro Evropu bude snížená citlivost na ruskou zahraniční politiku na Blízkém východě. Jakékoli vyostření situace v Sýrii či Egyptě, který nedávno navštívili ruský ministr zahraničí i obrany, může s cenami ropy znatelně zahýbat.

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data